אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

ראובן ריבלין: במקרה של זעזוע אנחנו עלולים להגרר לגירעון של יותר מ-4%

נשיא המדינה אמר בוועידת התחזיות של כלכליסט כי יש להיכנס לשנה הקרובה במשנה זהירות; "ב-2018 היו הצלחות רבות אך לא היו זעזועים, אם חלילה יתרחשו צרה או משבר הגירעון עלול להיגרר וזה חמור ביותר"

31.12.2018, 12:08 | עמרי מילמן

"הייתה לנו שנה לא רעה. היו הצלחות רבות אך לא היו זעזועים. נראה לי של-2019 צריך להיכנס במשנה זהירות". כך אמר היום (שני) נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין בוועידת התחזיות של כלכליסט, בשיחה עם צביקה זרחיה.

" לימד אותי פעם פרופ' שכביץ כי יש להבחין בין עובדות לבין דעות. למשל כשביתר מפסידה 3-2 זו עובדה. האם השופט לא בסדר, או שהקדוש ברוך הוא לא עזר לנו - אלה דעות. עם עובדות אי אפשר להתווכח", אמר הנשיא.

קראו עוד בכלכליסט


"ב-2018 רשמנו צמיחה של 3.1%, הגירעון כרגע הוא 3.4%. לא היו זעזועים בינלאומיים והזעזועים בתוך ישראל לא הביאו לכדי צורך להגביר את הקשב ולהתנהל במשנה זהירות. אך אנחנו נמצאים בסיומה של שנה בה ההכנסות קטנות וההוצאות גדולות".

נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין בוועידת התחזיות, צילום: עמית שעל נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין בוועידת התחזיות | צילום: עמית שעל נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין בוועידת התחזיות, צילום: עמית שעל

       

 

כמי שהיה חבר הרבה שנים בוועדת הכספים, מה צפוי לנו ב-2019?

ריבלין סיפר כי "בוועדת הכספים היינו עומדים על כך שתקרת הגרעון לא תפרוץ מעל 1.7%. אני זוכר את ידידי ויריבי הפוליטי ג'ומס (ח"כ לשעבר חיים אורון ממפלגת מרצ - ע"מ) אומר כי למען חסרי הישע, הוא אמר שלא יהיה נורא אם נגיע לגירעון של 2.4%. היום הפריצה היא 3.4%. אם חלילה תבוא צרה או משבר, אנחנו נמצאים במצב שבו אנחנו עלולים להיגרר ולעלות מעבר ל-4%, וזה חמור ביותר.

עוד הוסיף כי "אנחנו מפתחים שתי כלכלות - כלכלת הייטק וכל השאר. בקרב האנשים שלא במגזר ההייטק, גם אלו שנמצאים בחציון - זה לא שהם מתקשים לגמור את החודש, הם לא מצליחים לגמור את החודש. אנחנו יוצרים פערים יותר ויותר גדולים שיכולים להשפיע על המערכת כולה".

אמרת זאת לשר האוצר משה כחלון בפגישתכם בשבוע שעבר, עם מינוי הנגיד?

"אמרתי. מטבענו כולנו אופטימיים. אני מכיר באופן אישי ומוקיר את שר האוצר, שהוא איש מאד חברתי. כאמור יש להבדיל בין עובדות לדעות. הדעות יכולות להיות אופטימיות אך לעתים העובדות אומרות לנו שאנחנו צריכים להיזהר. אלו דברים שעלולים להביא לנו את 2019 כשנה שבה כולנו נצטרך להתארגן על מנת לעמוד בפני לחצים כאלה ואחרים. אנחנו בעיצומה של מערכת פערים שהולכת ונפערת בחברה הישראלית ואני אומר לכל מנהיגי ישראל, אין ספק שצריך לדאוג לחסרי הישע. חלילה לנו שנגיע למצב שחסרי הישע יהיו רבים יותר מאשר אלה שצריכים לפרנס אותם".

אנחנו רואים מתקפות גדולות על שומרי הסף מה אתה אומר על זה?

"הגנו עליהם במשך 70 שנה, למרות מחלוקות שונות ונמשיך להגן עליהם. כולנו, כל נבחרי הציבור יגנו, כי בלעדיהם אין לנו מדינה, אין לנו דמוקרטיה ואין לנו מדינה נפלאה".

בנוגע לשאלה על דעתו לגבי החוקים הפרסנוליים שקידמה הכנסת הנוכחית, בניהם חוק גדעון סער השיב כי "כפיתי על עצמי להיות כבד לשון בכל מה שקשור לפוליטיקה, אם יש במשהו רמיזה פוליטית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות