אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המס הירוק החדש: רוב המכוניות ההיברידיות בישראל לא יזכו להטבת מס צילום: אפי צור

המס הירוק החדש: רוב המכוניות ההיברידיות בישראל לא יזכו להטבת מס

כך עולה מחישובים ראשוניים שביצעו יבואני הרכב לנוכח פרסום טיוטת נוסחת המס הירוק אתמול

31.12.2018, 18:54 | תומר הדר

רוב המכוניות ההיברידיות המשווקות בישראל לא ישתייכו עוד לקטגוריה המקנה להן הטבת מס  - כך עולה מחישובים ראשוניים שביצעו יבואני הרכב לנוכח פרסום טיוטת נוסחת המס הירוק אתמול. כיום משווקות בישראל מכוניות היברידיות מדגמים מגוונים - אך רק חלק מהם אכן נחשבים להיברידיים מבחינת גובה הטבת המס שהם מקבלים.

קראו עוד בכלכליסט

כיום על המכוניות החדשות המשווקות בישראל מוטל מס קניה בגובה 83%. משיעור מס קניה זה מנוכים סכומים בגובה של עד 16,500 שקלים. ואולם, על מכוניות היברידיות מוטל מס קניה נמוך - בגובה 30% בלבד.

אך כדי לקבל את ההטבה חייבות המכוניות לעמוד בקריטריונים ספציפיים של פליטת מזהמים. כעת, לנוכח פרסום טיוטת המס הירוק החדש, רובן המכריע של ההיברידיות שעמדו בקריטריון כבר אינן עומדות בו.

המשמעות, כך עולה מן הנוסחה, עשויה להיות התייקרות משמעותית של הדגמים ההיברידיים - בשיעור של מעל 20 אלף שקלים. לדברי גורמים המקורבים למשרד האוצר, יתכן כי משרד האוצר יפרסם עדכון לנוסחה שפורסמה אתמול בערב עוד לפני מועד הגשת הערעורים על הנוסחה, הצפוי לחול בעוד כשבועיים.

 טויוטה היברידי פריוס פלוס טויוטה היברידי פריוס פלוס  טויוטה היברידי פריוס פלוס

יש להדגיש כי כיום זוכות מכוניות היברידיות להצלחה משמעותית בשוק הרכב הישראלי. כך, יונדאי איוניק היא המכונית המשפחתית הנמכרת בישראל. יש להדגיש כי הנוסחה שפרסמה אתמול רשות המיסים היא בגדר טיוטה המיועדת להערות הציבור ועשויה להשתנות.

על פי הערכות בענף הרכב, ייתכן כי השינוי בנוסחה אשר מוציא את ההיברידיות מרשימת הדגמים הזכאים להטבת מס נועד לקבלת קלפי מיקוח על ידי רשות המיסים בדיון על סעיפים אחרים בנוסחה, כגון פליטת חלקיקים מזהמים. יש להדגיש כי הנוסחה אומנם מתפרסמת בינואר - אך כניסתה לתוקף תצא לפועל רק באפריל הקרוב. עם זאת, לדברי גורמים המקורבים לרשות המיסים, עשוי להתרחש מצב בו שר האוצר יימנע מהעלאת מיסים לקראת בחירות.

עוד עולה מתחשיבים ראשוניים שביצעו היום יבואני הרכב לנוכח פרסום הנוסחה החדשה כי התייקרויות משמעותיות יחולו גם בפלח שוק מכוניות הסופר מיני. כך לדוגמה מכוניות סופר מיני שמחירן הוא כ-80 אלף שקלים צפויות להתייקר בשיעור של כחמשת אלפים שקלים. מכוניות משפחתיות עשויות להתייקר בשיעור דומה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה