אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רפורמת הפיגומים אושרה - בוטלה השביתה שתוכננה ליום ראשון צילום: יובל חן

רפורמת הפיגומים אושרה - בוטלה השביתה שתוכננה ליום ראשון

לאחר שההסתדרות אישרה לקיים שביתה כללית במשק, בעקבות ההחלטה לפזר את הדיון בדבר רפורמת הפיגומים באתרי הבנייה - הודיעה ועדת העובדה והרווחה כי תאשר את התקנות החדשות

01.01.2019, 15:28 | בילי פרנקל
איום השבתת המשק ירד מהשולחן: לאחר שהנהגת ההסתדרות אישרה היום (ג') את בקשתו של יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, לקיים שביתה כללית במשק ביום ראשון הקרוב, באם רפורמת הפיגומים באתרי הבנייה לא תאושר בכנסת, הודיעה לפני זמן קצר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות כי אישרה את התקנות החדשות באופן סופי.

קראו עוד בכלכליסט

לפי הפשרה שהושגה, באתרי בנייה בגובה של מעל ל-30 מטר, יחויבו הקבלנים להשתמש בפיגומים חדשים תוך חצי שנה. באתרים בגובה 8-30 מטר (עד 4-5 קומות) – תוך שנה וחצי, ובאתרים בגובה של עד 8 מטר - בתוך שלוש שנים. עם זאת, נקבע כי פיגום קיים שיסומן על ידי היצרן המקורי כעומד בתקן החדש - יישאר בשימוש.

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן. איום השביתה הוסר, צילום: מוטי קמחי יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן. איום השביתה הוסר | צילום: מוטי קמחי יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן. איום השביתה הוסר, צילום: מוטי קמחי

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף, מסר כי "המתווה החדש משרת את המטרה של כולנו: לשמור על בטיחות העובדים. הוועדה תמשיך לעקוב ולוודא שהתקנות מיושמות בהצלחה".

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, ציין כי הוא "מקבל את המתווה, למרות החריגה מהסיכום המקורי". נציגי הקבלנים, שהפעילו לחצים גדולים נגד אישור התקנות בימים האחרונים, סרבו לקבל את המתווה ואמרו כי מדובר ב"בושה. ההסתדרות פועלת כמו מאפיה".

התקנות, שגובשו על ידי משרד העבודה והרווחה בחודשים האחרונים, עלו לדיון השבוע לקראת אישורן בוועדה. אתמול התקיים דיון סוער בנושא, שפוזר לבסוף על ידי יו"ר הוועדה. בעקבות זאת איים יו"ר ההסתדרות להשבית את המשק.

נזכיר כי אחת ההסכמות המרכזיות שגובשו בין ההסתדרות למדינה בחודש נובמבר האחרון - ושבעקבותיהן הסיר ניסנקורן את איום השבתת המשק בפעם הקודמת - נגעה לנושא שיפור הפיגומים. נקבע אז כי הקבלנים יחויבו לאמץ את התקן האירופי לבניית פיגומים תוך שישה חודשים, עבור כל הפיגומים בגובה של שישה מטרים ומעלה. כלומר, אימוץ התקן האירופי של הפיגומים בפועל אמור אמור היה לקרות בסביבות חודש אפריל הקרוב - דבר שהקבלנים התנגדו אליו מלכתחילה, בטענה שלא יספיקו לעמוד בלוחות הזמנים.

בעקבות אישור התקנות בסוגיית הפיגומים, הודיע יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, כי השביתה שתוכננה ליום ראשון מבוטלת. "בכוחות משותפים נמשיך להילחם על בטיחות בעבודה בכלל, ובענף הבנייה בפרט", אמר ניסנקורן.

תגיות