אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מעתה גם נושאי תעודת עיוור יכולים להשתתף בהגרלות מחיר למשתכן

פרסום ראשון

מעתה גם נושאי תעודת עיוור יכולים להשתתף בהגרלות מחיר למשתכן

על פי החלטת משרדי האוצר והשיכון, גם יחידים שנושאים "תעודת עיוור" ויש להם 100% נכות מהביטוח הלאומי, יוכלו להשתתף במכרזים האלה, בדומה לאנשים עם מוגבלויות אחרות

02.01.2019, 13:25 | בילי פרנקל
משרדי האוצר והשיכון החליטו לקבל את עמדת המרכז לעיוור ולשנות את המדיניות בנוגע להשתתפות יחידים מגיל 21 ומעלה במכרז "מחיר למשתכן". מעתה, גם יחידים שנושאים " תעודת עיוור" ויש להם 100% נכות מהביטוח הלאומי, יוכלו להשתתף במכרזים האלה, בדומה לאנשים עם מוגבלויות אחרות. עד כה, המכרזים היו פתוחים מגיל 21 לאנשים בעלי מוגבלויות, למעט עיוורים.

קראו עוד בכלכליסט

ההחלטה הגיעה בעקבות פניית מנכ"ל המרכז לעיוור, נתי ביאליסטוק כהן, לשר הבינוי והשיכון היוצא, יואב גלנט. במכתב ששלח אליו, תחת הכותרת "הדרת ציבור האנשים עם עיוורון ולקות ראייה מזכאות להשתתפות בתוכנית מחיר למשתכן בקרב העונים להגדרת זכאי יחיד מגיל 21 ומעלה", צוין כי ההוראות החדשות שפרסם המשרד באשר לזכאות אנשים עם מוגבלויות, אינן מתייחסות לבעלי עיוורון. אוכלוסיית האנשים עם עיוורון ולקויות ראייה מונה כ-24,500 אנשים.

צילום של ההחלטה לשלב בעלי תעודת עיוור במחיר למשתכן צילום של ההחלטה לשלב בעלי תעודת עיוור במחיר למשתכן צילום של ההחלטה לשלב בעלי תעודת עיוור במחיר למשתכן

במכתב צוין, כי "נדהמנו לגלות שוב את האפליה המובנית, לכאורה, ואת ההדרה העקבית של אנשים עם עיוורון ולקות ראייה בישראל הנושאים תעודת עיוור רשמית של משרד הרווחה. לצערי, שוב, משרד הבינוי והשיכון, אשר הוציא תיקון מבורך לכשלעצמו ,שמקנה זכאות לאנשים עם מוגבלות מגיל 21, אשר עונים להגדרה של "יחידים", השאיר את ציבור האנשים עם עיוורון ולקויות ראייה בישראל "מחוץ לגדר" ואינו נכלל כמי שמוגדרים "נכים" או כ"אנשים עם מוגבלות" בישראל, לפי התיקון הנ"ל.

הגרלת מחיר למשתכן (ארכיון), צילום: אוראל כהן הגרלת מחיר למשתכן (ארכיון) | צילום: אוראל כהן הגרלת מחיר למשתכן (ארכיון), צילום: אוראל כהן

עוד מפורט, כי הדרישות לעמידה בזכאות כוללות, בין היתר: "דרגת נכות רפואית", "דרגת אי כושר השתכרות" וכן זכאות לקצבת "שירותים מיוחדים". "תנאים אלו, הגם שהם "מצטברים", היו מאפשרים לחלק ניכר מציבור נושאי תעודת העיוור (אך לא לכולם) לעמוד בתנאי הסף", נכתב. "לצערי מצטבר תנאי נוסף ונדרשת גם הצגת זכאות "לגמלת ניידות" שמשולמת ע"י המוסד לביטוח לאומי. מן המפורסמות היא, שגמלת הניידות, מכוח הסכם הניידות, ניתנת, אך ורק, לאנשים עם מוגבלות בגפיים תחתונות… על כן, דרישה זו, למעשה, מאיינת לחלוטין את דרכו של נושא תעודת העיוור להשתתף במכרזי "מחיר למשתכן", בתנאים החדשים שיוחדו לאנשים עם מוגבלות".

"יישום התיקון בדרך זו, מהווה אפליה בוטה של ציבור האנשים עם מוגבלות ללא שוני מהותי בינם ובין הנכללים בקבוצת הזכאים, בהתאם לתיקון", נכתב בהמשך. "אני מצפה ממך, כמי שעומד בראש המשרד שביצע את העוול, למנוע הדרה ואפליה של האנשים הנמנים על הקבוצה אותה מייצג המרכז לעיוור בישראל

ביאליסטוק כהן מספר כי בעקבות המכתב זומן לפגישה עם השר היוצא גלנט ועם מנכ"ל משרד השיכון, חגי רזניק, בה הופתע למצוא אוזן קשבת. "הצוות הגיע מוכן עם הצעה לפתרונות אפשריים, ואכן פעל לקדמם", הוא מספר. "תוך זמן קצר, במונחים של משרדי ממשלה, תוקנה מדיניות רשות מקרקעי ישראל והוחלט באופן רשמי להכליל אנשים עם מגבלות, שהם נושאי תעודת עיוור עם 100 אחוזי נכות, במכרזי מחיר למשתכן.

לדברי כהן ביאליסטוק, יש מקרים רבים בהם מודרים אנשים עם עיוורון ולקויות ראייה בישראל מכל הקשור לזכאות למגורים ולדיור לעומת אנשים עם מוגבלות שונה, ובעיקר אלו המוגדרים כאנשים עם מוגבלות בגפיים תחתונות, בעיקר בכל הקשור למכרזי "בנה ביתך" המיועדים לאנשים עם מוגבלות. עם זאת הוא מקווה, כי "זו סנונית ראשונה בשינוי התודעה של משרדי הממשלה, שאנשים עם עיוורון אינם שונים מאנשים עם מוגבלות אחרת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות