אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אין לכם מספיק זמן?  מומחה ממליץ - תעשו פחות צילום: שאטרסטוק

אין לכם מספיק זמן? מומחה ממליץ - תעשו פחות

60% מההורים מתלוננים על כך שחסר להם זמן פנוי ו-50% מהאנשים ללא ילדים מלינים על כך; העצה של חוקר ניהול זמן - במקום להחליט לעשות השנה עוד דברים כמו ספורט או התנדבות - בטלו פעילויות

02.01.2019, 15:12 | שירות כלכליסט
לאכול פחות, להתאמן יותר, להתנדב, לחסוך כסף, לטייל ולהקדיש יותר זמן למשפחה, אלה הן לרוב ההחלטות והיעדים שאנשים מציבים לעצמם בתחילת שנה חדשה. אולם, לפי חוקר ניהול זמן ממונטריאול נראה שכדאי לחשוב מחדש על המסורת הזו.

קראו עוד בכלכליסט

הגיע הזמן ל"אנטי החלטות", טוען בראד איאון, דוקטורנט בבית הספר למנהל עסקים ג'ון מולסון, שחוקר את ההשפעות הפסיכולוגיות של תיאוריית ניהול הזמנים, "כשאנחנו מקבלים החלטה חדשה, כשאנחנו מחליטים לדוגמה ללכת לחדר הכושר לעיתים קרובות יותר, לפתח מיומנות חדשה, לפתח תחביב חדש, כל הדברים האלה לוקחים זמן", הסביר. "אז למה לא לעשות את ההפך הגמור? מדוע לא לבטל את הפעילויות והמחויבויות שכבר יש לנו? כלומר, לפנות יותר זמן חופשי או זמן שיהיה מוקדש רק בשבילנו".

העצה החדשה לניהול זמן - תפחיתו פעילויות, צילום: שאטרסטוק העצה החדשה לניהול זמן - תפחיתו פעילויות | צילום: שאטרסטוק העצה החדשה לניהול זמן - תפחיתו פעילויות, צילום: שאטרסטוק

לטענתו, בכל שנה מיליוני אנשים מקבלים החלטות חדשות ומציבים יעדים, ובכל שנה "מיליוני אנשים מתלוננים שאין להם מספיק זמן פנוי".

לפי הנתונים שאסף, 50% מהאנשים בלי ילדים ו-60% מההורים מתלוננים שאין להם מספיק זמן. מכרה סיפרה לאיאון כי היא עובדת 35 שעות בשבוע והילדים שלה כבר גדולים, אך עבודת ההתנדבות שלה בקליניקה לסיוע משפטי היא שאוכלת לה את כל הזמן הפנוי. ההודאה הזו היא שגרמה לו להבין שחלק ניכר מלחץ הזמן שאנחנו חווים הוא מעשה ידינו. "זה מדהים אותי שמרבית האנשים שאני מכיר שמתלוננים על עומס העבודה, למעשה הטילו על עצמם את העומס הזה", הוא אומר. "דבר דומה קורה עם הזמן הפנוי שלנו".

לדבריו, ההבדל העיקרי בין המצב כיום והמצב לפני 50 שנה הוא שלאנשים יש יותר גמישות אך גם פחד מושרש מלפספס (FOMO).

בעוד שבעבר אנשים השתדלו להגיע הביתה בשעה מסוימת כדי לא לפספס את התכנית שהם אוהבים בטלוויזיה, הטכנולוגיה בימינו מאפשרת לנו לעשות צפיית בינג' בסדרה אחרי סדרה במשך שעות. לפי איאון, אנשים גם מלחיצים את עצמם להישאר מעודכנים בכל מה שפופולארי, ו"החלטות לשנה החדשה היא צורה נוספת של יצירה עצמית של לחץ על הזמן שלנו".

זה דבר טוב להצליח ולעמוד ביעדים שמציבים, אבל רק אם יש זמן לכך, הוא מדגיש. "לחץ זמן אינו דבר טוב כי יש לו השלכות שליליות רבות על הבריאות הנפשית", הוא מזהיר. "אנחנו אחראים לחלק ניכר מלחץ הזמן שלנו".

לפיכך, איאון מציע באתר TheLadder, לא להתגאות בעומס העבודה, אלא להוסיף ללו"ז זמן קבוע להירגע. הוא עצמו משתדל לבלות בין שעתיים לארבע שעות בשבוע בשכיבה על הספה או בבהייה מחוץ לחלון, כלומר בבטלה. "אני יודע שמופעל עלינו לחץ רב להיראות עסוקים, אבל לדעתי עלינו להתנגד לכך ככל שנוכל, כי זה לא עושה לנו טוב".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות