אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כנס המפרקים: שוב מפגש עם שופטים והכנ"רית, שאחראים על מינויים צילום: אוהד צויגנברג

כנס המפרקים: שוב מפגש עם שופטים והכנ"רית, שאחראים על מינויים

מאות מפרקים וכמה שופטים בכירים יגיעו לכנס באילת. מבדיקת "כלכליסט" עולה שהיה מי שדאג להזמין לכנס את עו"ד אסף ברקוביץ, הפרקליט שקיבל לאחרונה את התפקיד הרגיש להמליץ על נאמנים לתיקים

03.01.2019, 11:28 | ענת רואה

באילת יפתח היום (ה') אחה"צ הכנס השנתי של המפרקים והנאמנים. עיון בתוכניה מעלה הנמכת פרופיל מסוימת של הצמרת המשפטית: שרת המשפטים איילת שקד לא תגיע (נמסר כי היא משתתפת באירוע אחר בחיפה עם נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות). כמו כן, נשיא ביהמ"ש המחוזי בתל אביב איתן אורנשטיין, שכיכב כאורח הכבוד בכנסים הללו בשנים האחרונות, שובץ הפעם לבקשתו למושב יחיד בשבת בבוקר, מעט לפני נעילת הכנס.

קראו עוד בכלכליסט

אבל מנגד, לכנס יגיע המשנה לנשיאת העליון חנן מלצר ושורת שופטים מחוזיים רובם מהמחוזי תל אביב: חגי ברנר, עודד מאור, חנה פלינר, נועה גרוסמן, יעל בלכר, תמר אברהמי, שכיב סרחאן וחאלד כבוב. גם עו"ד אפי נוה יהיה שם וכמה שופטים בדימוס ובהם יורם דנציגר ועדי זרנקין.

המארגן הראשי של הכנס הוא עו"ד יניב אינסל, יו"ר ועדת חדלות פרעון בלשכת עורכי הדין ביחד עם שותפו, עו"ד שי מילוא. במייל ששלח לעורכי דין ובו הציג את תוכנית הכנס הוא כתב כי שותפו מילוא הוא שאחראי ל"תוכנית המרתקת".

הכנ"רית סיגל יעקבי הכנ"רית סיגל יעקבי הכנ"רית סיגל יעקבי

ב"כלכליסט" נחשפה בעבר הבעייתיות שקיימת בכנסים בתחום חדלות פרעון מאחר שהשופטים ונציגי הכנ"רית סיגל יעקבי שמגיעים בשמחה לאירועים הללו, הם למעשה אחראים למינוי ופיקוח על בעלי תפקיד וכן על פסיקת שכר הטרחה שלהם שעשוי להגיע למיליוני שקלים או מעבר לכך. זה יוצר מצב בו מפרק יכול להגיש בקשה להתמנות בתיק מסוים, במקביל להזמין את השופט לכנס ולשבת עמו בפאנל מקצועי, ולאחר מכן להמתין להחלטה מהשופט אם למנותו או לא וכמה שכר טרחה לפסוק לו.

למנוע את החיזור של עורכי דין אחרי פרקליטי הכנ"ר

לפני מספר חודשים החליטה הכנ"רית סיגל יעקבי לנסות ולצמצם מעט את ההתחככות הבעייתית של עורכי דין בנציגי הכנ"ר במטרה לקבל המלצות למינויים בתיקים ובין יתר הצעדים שננקטו היא החליטה למנות את עו"ד אסף ברקוביץ שעובד בכונס הרשמי, כגורם שירכז ויקבע מי השמות שיופיעו ברשימות מועמדי הכנ"ר למינויים בכל תיקי חדלות הפרעון: תיקי הקפאה, תיקי פירוק וכו'. המטרה במהלך הזה היתה למנוע את החיזור של עורכי דין אחרי פרקליטי הכנ"ר בניסיון לגרום לאחרונים להכניס אותם לרשימות המומלצים למינוי ולהוביל להמלצות ענייניות נטולות קשרים אישיים וכו'.

מימין: השופטים עודד מאור ואיתן אורנשטיין, צילום: שאול גולן מימין: השופטים עודד מאור ואיתן אורנשטיין | צילום: שאול גולן מימין: השופטים עודד מאור ואיתן אורנשטיין, צילום: שאול גולן

מדובר בתפקיד רגיש ביותר ורב עוצמה שכן שיבוץ של בעל תפקיד בתיק מסוים ולא בתיק אחר עשוי להשפיע הן על שכרו (תיק שאין בו שכר טרחה לעומת תיק ממנו ניתן לקבל 10 מיליון שקל שכר טרחה) וכמובן גם על ההצלחה של הליך הבראה ותועלת לנושים (ישנם מקרים רבים בהם מתמנים בעלי תפקיד מקושרים אומנם לאנשים הנכונים אך הם לא המקצועיים ביותר וכך הליך ההבראה נכשל והנושים משלמים מחיר יקר).

השופט חנן מלצר, המשנה לנשיאת בית המשפט העליון, צילום: אוהד צויגנברג   השופט חנן מלצר, המשנה לנשיאת בית המשפט העליון | צילום: אוהד צויגנברג השופט חנן מלצר, המשנה לנשיאת בית המשפט העליון, צילום: אוהד צויגנברג

למה הוזמן עו"ד אסף ברקוביץ לכנס?

מבדיקת "כלכליסט" עולה שברקוביץ, שעובד כבר מספר שנים בכנ"ר, לא הוזמן בעבר לכנסי חדלות הפרעון באילת שארגנו אינסל ומילוא. יש לציין כי כשלא הוזמן הוא גם לא נשא בתפקיד הרגיש של משבץ בעלי התפקיד לתיקים. אך לכנס שנפתח היום ברקוביץ מוזמן וישתתף באחד המושבים המקצועיים שיתקיימו מחר.

עוד מתברר כי בגרסת תוכניית הכנס הראשונה שהופצה בחודש נובמבר, ברקוביץ כלל לא הופיע. הפאנל שאליו שובץ לאחר מכן הופיע באותה תוכניה עם 9 משתתפים וללא ברקוביץ. חודש מאוחר יותר הפאנל הפך לכזה שיש בו 10 משתתפים, 9 המשתתפים שבמקור וברקוביץ שהצטרף.

מכך עולה שגורם כלשהו החליט בשלב מאוחר לצרף את ברקוביץ, וסיבותיו שמורות עמו. פניית כלכליסט לעו"ד אינסל מארגן הכנס בשאלה על כך לא נענתה.

לפני שלושה שבועות, ב-13 בדצמבר 2018, התקיים כנס של מנהלים מיוחדים שארגנה הכנ"רית והיה פתוח רק למי שמופיעים במאגר בעלי התפקיד. באירוע הזה נכח עו"ד ברקוביץ (אך לא השתתף בפאנל). יתכן שהנוכחות של ברקוביץ באירוע זה היא שהובילה ליוזמה לצרפו.

האם זה ראוי שמי שמשבץ את עורכי הדין לתפקידים שעשויים להכניס להם מיליוני שקלים יגיע להתחכך בהם? האם אין חשש שהדבר ישפיע על ההחלטה החשובה על מי להמליץ בכל תיק? על כך יש המשיבים כי גם אין זה ראוי ששופטים שממנים אח"כ את בעלי התפקיד ופוסקים את שכרם יגיעו לכנסים הללו, אולם אם השופטים ואנשי הכונס הרשמי לא יגיעו, סביר להניח שגם המפרקים יאבדו עניין ולא יגיעו לכנסים הללו שמהווים מפגן כוח של לשכת עורכי הדין.

מהכנ"רית נמסר בתגובה: "השתתפותו של עו"ד ברקוביץ בכנס באילת נעשית על חשבונו הפרטי ולא במימון הלשכה. עו"ד ברקוביץ משמש כעו"ד במחלקה המשפטית של הכונס הרשמי ומטפל בתיקי ערעורים המתנהלים בבית המשפט העליון. פרט אליו הוזמנו עורכי דין נוספים מהמחלקה לקחת חלק בפאנלים השונים ואין בכך כל פגם. ההיפך הוא הנכון. מדובר בשיח חשוב ומפרה. למותר לציין, כי שיבוץ בעלי התפקיד מתבצע בפיקוח ובבקרה המתחייבים בנסיבות העניין ואינו נתון לשיקול דעתו של עובד יחיד".

עו"ד יניב אינסל מסר בתגובה: "השתתפות בכנס היא על בסיס מצויינות ורלוונטיות בלבד. מטבע הדברים חלו שינויים רבים בתוכנית הכנס והתחלפו או נוספו משתתפים נוספים. ככלל אנו שואפים שבכל מושב ישתתף נציג כנ״ר ועדיפות ניתנת לנציגי מחלקת הערעורים של הכנ״ר. זאת ועוד, מאחר שלשכת עורכי הדין אינה מממנת לנציגיו את שהיה והגעה לכנס, הרי שהבחירה נעשית מבין אנשי הכנ״ר שנרשמו לכנס על חשבונם. מטבע הדברים, בד״כ אנו למדים על הנרשמים לכנס, רק בדיעבד. על כן, בכפוף לזמינות במושבים ולנושאי המושב משובצים נציגי הכנר ועל פי בחירתם. הדבר נעשה בתיאום מלא עם הכונסת הרשמית, אשר נמנית על מרכזי הכנס. עו״ד ברקוביץ לא צורף למושב שעוסק במישרין ובעקיפין במינוי בעלי תפקיד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות