אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הניסיון האחרון של למפרט נכשל: סירס מתכוננת לפירוק צילום: בלומברג

הניסיון האחרון של למפרט נכשל: סירס מתכוננת לפירוק

ההצעה של הבעלים אדי למפרט לרכוש את סירס ב-4.4 מיליארד דולר נכשלה והרשת פושטת הרגל, שהייתה בעבר הקמעונאית המובילה בארה"ב, מתכוננת לסגירת החנויות; יועצי החברה מצאו בעיות בתוכנית הרכישה - בין היתר הערכה בחסר של המלאי ופערים פיננסיים

06.01.2019, 12:05 | שירות כלכליסט

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

חברת סירס אחזקות, בעבר הקמעונאית הגדולה בארה"ב, מתכוננת לסגירת חנויותיה האיקוניות. זאת לאחר שהצעתו של היו"ר והבעלים אדי למפרט, לרכוש כמה מאות מתוכן ולהצילן מפשיטת רגל לא עמדה בתנאי הבנקים, כך אמרו לבלומברג אנשים המקורבים לעניין.

קראו עוד בכלכליסט

רשת הקמעונאות שנוסדה לפני 125 שנה החלה להתכונן לפירוקה אחרי סדרת פגישות שנערכה ביום שישי בניו יורק, בהן שקלו יועציה את הצעת 4.4 מיליארד הדולר של קרן הגידור ESL של למפרט לרכוש את סירס. ההצעה האחרונה הגיעה אחרי שנים של מאמצי הישרדות מצד למפרט באמצעות תמרונים פיננסיים והסתמכות על מיליארדים מכספו הפרטי. 

מנכ"ל סירס אדי למפרט, צילום: רויטרס מנכ"ל סירס אדי למפרט | צילום: רויטרס מנכ"ל סירס אדי למפרט, צילום: רויטרס

      

ההצעה שהגיש למפרט בשלהי דצמבר כללה השארה של 425 חנויות פעילות, ושמירה על 50 אלף מתוך 68 אלף המועסקים בחברה. אך כאשר נציגיו של למפרט העריכו את יתרונות ההצעה ביום שישי, יחד עם נושים ובעלי עניין נוספים, הם מצאו בה מספר בעיות.

בין היתר התגלו פערים פיננסיים בהצעה, וכן התברר שהתוכנית לא מקצה מספיק כסף מזומן לכיסוי עלויות שיצטברו במהלך פשיטת הרגל. כמו כן ההצעה העריכה בחסר את המלאי שבידי החברה, ונכסים אחרים שלה, לעומת הסכומים שהבטיחו המפרקים לשלם.

סניף נסגר של סירס. הייתה הקמעונאית הגדולה בארה"ב אך לא עמדה בתחרות מול החנויות האינטרנטיות, צילום: גטי סניף נסגר של סירס. הייתה הקמעונאית הגדולה בארה"ב אך לא עמדה בתחרות מול החנויות האינטרנטיות | צילום: גטי סניף נסגר של סירס. הייתה הקמעונאית הגדולה בארה"ב אך לא עמדה בתחרות מול החנויות האינטרנטיות, צילום: גטי

     

נקודה בעייתית נוספת הייתה שהצעתו של למפרט הסתמכה על העברת הבעלות על העסק לידיו לאחר ארגונו מחדש, בתמורה למחיקת חוב בסך 1.3 מיליארד דולר בו הוא מחזיק. אך תקפות החוב הזה, שנצבר בשורה של העברות בעלות (spin off), מימונים-מחדש ועסקאות אחרות, כבר אותגר על ידי קבוצת הנושים. תכניתה של ESL לא כללה גיבוי במזומן עבור החלק הזה של העסקה.

למרות שנכון לעכשיו נכשלה חברת ESL Investments של למפרט לשכנע את הבנקים בפרקטיות של הצעתה, יש לה עוד זמן להכניס בה שינויים אחרונים לפני שימוע שייערך ביום שלישי. למפרט מחזיק גם בתכנית גיבוי במסגרתה תפעל ESL לרכישת מספר חלקים של סירס, כולל נדל"ן וקניין אינטלקטואלי ששייכים לחברה, כמו המותג שלה.

רשת הקמעונאות, שכוללת את חנויות סירס ואת רשת קיי-מארט, זכתה להגנה משפטית - צ'פטר 11 - באוקטובר מתוך תקווה שתצליח לצאת מפשיטת הרגל עם חוב נמוך יותר והרכב מצומצם יותר של חנויות רווחיות. בעבר הייתה סירס הקמעונאית הגדולה בארה"ב, אך לא עמדה בתחרות עם החנויות האינטרנטיות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות