אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מצוקה בתוכנית מחיר למשתכן: כאלף דירות נותרו ללא קונים צילום: חיים צח, לע"מ

מצוקה בתוכנית מחיר למשתכן: כאלף דירות נותרו ללא קונים

קבלני מחיר למשתכן לא מצליחים למכור 975 דירות ב־15 פרויקטים ברחבי הארץ. משרד השיכון והבינוי אישר לחלק מהיזמים הנחה נוספת של עד 200 אלף שקל לדירה. פתרונות נוספים שעומדים על הפרק: השכרת הדירות לטווח ארוך או רכישתן לדיור ציבורי

10.01.2019, 10:05 | ענת דניאלי

כאלף דירות מחיר למשתכן ב־15 פרויקטים שונים ברחבי הארץ טרם נמכרו, למרות ניסיונות שיווק חוזרים ונשנים של היזמים. לאחרונה פנו חלקם למשרד הבינוי והשיכון כדי לקבל אישור למכור את הדירות בהנחה נוספת, מעבר לזו של מחיר למשתכן. עד כה אישר משרד השיכון הנחות עבור כמה מאות דירות, בהיקף של עד 200 אלף שקל לדירה.

קראו עוד בכלכליסט

שר האוצר משה כחלון. תוכנית הדגל מקרטעת, צילום: אבי מועלם שר האוצר משה כחלון. תוכנית הדגל מקרטעת | צילום: אבי מועלם שר האוצר משה כחלון. תוכנית הדגל מקרטעת, צילום: אבי מועלם

הפרויקטים בהם אושרו הטבות ממוקמים בירושלים, מעלות תרשיחא, קריית ביאליק, קריית מוצקין, דימונה, ירוחם, באר שבע וכרמיאל (ראו תרשים). על פי ההערכות של גורמים המקורבים לתוכנית, מספר הדירות נטולות הביקוש יכפיל את עצמו עד סוף 2019.

בכל הפרויקטים הדירות מצויות בשלבי בנייה מתקדמים, ולעתים אף בשלבי אכלוס. מהיום שבו נערכה ההגרלה הראשונה של מחיר למשתכן עברו הדירות שלושה שלבי שיווק, וכעת הן נמצאות בשלב הרביעי. בהגרלה הראשונה ניתנת עדיפות לקבוצה א' מקרב הזכאים (המצטרפים הראשונים לתוכנית). אם נותרו דירות ללא ביקוש לאחר זימון הזוכים, נערכת הגרלת המשך הפתוחה לכל קבוצות הזכאים. אם גם לאחר שלב זה טרם נמכרו כל הדירות, עומדות הדירות למכירה ללא הגרלה עבור כל זכאי התוכנית, משפרי דיור, ורווקים חסרי דירה בני 26‑35 (בשונה מסף הזכאות המגביל רווקים לגיל 35 ומעלה).אם גם אז הדירות לא נמכרות, על הקבלן לקבל אישור ממשרד הבינוי והשיכון כדי לספק הנחה נוספת או לשדרג את הדירה.

הנחות עד 200 אלף שקל

בפרויקט של סלע בינוי בקריית ביאליק, למשל, השקיעו היזמים מיליון שקל במיתוג ובהטבות. היזמים קיבלו אישור הוזלה נוספת ממשרד השיכון. מדובר בהנחה של 160‑180 אלף שקל לכל דירה. בפרויקט 230 דירות ונותרו בו 168 דירות שטרם נמכרו.

במסגרת הפרויקט, המחיר של דירות ארבעה וחצי חדרים בשטח של 125 מ״ר עמד על 1.33 מיליון שקל, ומחירן של דירות חמישה חדרים בשטח של 134 מ״ר עמד על 1.44 מיליון שקל. כעת הדירות יימכרו במחיר של 1.17 ו־1.26 מיליון שקל, בהתאמה.

גם הפרויקט של חברת ורדים השקעות במעלות תרשיחא קיבל אישור להנחה על הדירות שנותרו בו. 32 דירות טרם נמכרו, מתוך 247. המחיר למ"ר בפרויקט עומד על כ־6.9 אלף שקל. הדירות שנותרו ניתנות בהנחה משמעותית הנעה בין 50־200 אלף שקל לכל דירה. כך למשל, דירות במחיר של עד 1.2 מיליון שקל יימכרו כעת בהנחה של 50 אלף שקל, דירות במחיר של 1.2־1.3 מיליון שקל קיבלו הנחה של 100 אלף שקל ודירות שעלו יותר מ־1.5 מיליון שקל זכו להנחה של כ־200 אלף שקל.

פרויקט נוסף שקיבל את אישור משרד השיכון להוזיל את הדירות הנותרות בו ממוקם ברמת שלמה בירושלים. נותרו בו שלוש דירות בפרויקט של גיא ודורון לוי, הכולל 140 דירות במחיר של 12.8 אלף שקל למ״ר.

דירות שונות במחיר זהה

התגובות בקרב הזוכים שרכשו דירות במסגרת הגרלות מחיר למשתכן עוד בטרם ניתנו ההטבות המדוברות דווקא אוהדות את הפרויקט, חרף תלונות שעלו מכיוון חלק מהזוכים. מקורבים לתוכנית אמרו ל"כלכליסט" כי לא יפקירו את הפרויקטים. ״אנחנו לא עוזבים את הקבלן גם כשהוא נתקע עם הדירות הלא מכורות. ההנחות בפרויקטים בהם דירות שלא נמכרו נובעות מתחשיב ׳טיפש׳ שלא לוקח בחשבון הבחנה בין מפרטי הדירות. כלומר, המחיר הוא למ״ר ללא אלמנטים כמו מיקום הדירה או החזית. בנוסף, ישנה הבנה כי אם יש דירות שלא נלקחו — יש איתן בעיה״.

כמו כן, פתרונות נוספים עומדים על הפרק עבור קבלנים שלא מצליחים למכור את הדירות שאושרו במועצת מקרקעי ישראל, כמו אפשרות להשכירן לטווח ארוך במצב שבו הפרויקט נמצא בשלבי אכלוס. אפשרות נוספת היא רכישת חלק מהדירות בידי הממשלה לטובת דיור ציבורי. שני המהלכים הללו עוד לא מיושמים משום שנדרש גיבוש תנאים בוועדת התכנון והפיתוח (ות״פ).

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר בתגובה: ״על מנת להביא להצלחת מכירות ושיווקים בפרויקטים השונים של מחיר למשתכן, משרד הבינוי והשיכון בוחן לעתים מתן הנחות מהמחיר המכרזי, כשמדובר במתן הנחות מראש בלבד (כאשר טרם נבחרה הדירה), לדירה או שירות ספציפיות בפרויקט אשר נמצא קושי בשיווקן. אין המדובר בסוגיה תקדימית, והדבר נעשה במספר פרויקטים״.

מחברת גיא ודורון לוי נמסר כי "בפרויקט ברמת שלמה נותרו שלוש דירות גן, שמתומחרות במחירים גבוהים מאוד לפי שיטת החישוב של מחיר למשתכן. דירות אלה הגיעו למחיר של 2.6‑2.7 מיליון שקל. החברה נאותה לוותר על חלק מהגבייה בגין הגינה ולהנגיש את הדירות במחיר ראוי שיגלם הנחה משמעותית ממחיר השוק".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות