אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שיא עגום בארה"ב: השבתת הממשל הנוכחית - הארוכה אי פעם צילום: גטי

שיא עגום בארה"ב: השבתת הממשל הנוכחית - הארוכה אי פעם

ההשבתה בעקבות המחלוקת בין טראמפ לדמוקרטים סביב מימון החומה עם מקסיקו נכנסה ליומה ה-22 - והיא הארוכה ביותר מזה 23 שנים; הסוף אינו נראה בדרך ולא נקבעו שיחות בין הצדדים לשבוע הקרוב

12.01.2019, 09:38 | שירות כלכליסט
השבתת הממשל האמריקאי בעקבות דרישתו של הנשיא דונלד טראמפ למימון החומה בגבול ארה"ב-מקסיקו היא כעת הארוכה בעידן המודרני, לאחר שנכנסה היום (שבת) ליומה ה-22 מבלי שסופה ייראה באופק. המשא ומתן עם אנשי הקונגרס הדמוקרטים המתנגדים למימון עדיין תקוע, ולא מתוכננות שיחות נוספות לסוף השבוע הנוכחי או לשבוע הבא. הבית הלבן עשה מאמצים להגיע להסכם ביום חמישי, וצוות התקציב של טראמפ מנסח כעת תוכניות למקרה שהסגירה תימשך עד סוף פברואר, כך אמר פקיד בממשל לסוכנות הידיעות בלומברג.

קראו עוד בכלכליסט

אתמול היה יום תשלום המשכורות הראשון מאז תחילת השביתה, וכ-800 עובדים פדרליים מושבתים לא קיבלו אותו. כמה מהם קיבלו תלושי משכורת על סכום של 0.00 דולר, והאיגודים המקצועיים תבעו את הממשלה על שהיא דורשת מחבריהם לעבוד ללא שכר. לפחות שדה תעופה אחד תכנן להשבית את פעילותו בשל היעדרויות עובדי הביטחון. טראמפ אמר אתמול שהוא מתכנן לחתום על צו שיבטיח שהעובדים הפדרליים יקבלו פיצוי ברגע שהממשל יחדש את פעילותו.

טראמפ. לא שש להפעיל מצב חירום לאומי, צילום: צילום מסך טראמפ. לא שש להפעיל מצב חירום לאומי | צילום: צילום מסך טראמפ. לא שש להפעיל מצב חירום לאומי, צילום: צילום מסך

הדמוקרטים והנשיא נותרו מבוצרים בעמדותיהם, כאשר הראשונים ממשיכים לומר שלא יסכימו לממן כל סוג של מחסום או חומה, והאחרון מתעקש שלא יסכים לפתוח את הממשל עד שיובטח המימון בסך 5.7 מיליארד דולר. כמה מבני בריתו של הנשיא ניסו לשכנע אותו להכריז על מצב חירום לאומי וכך להפנות כספים ממקורות אחרים לבניית החומה. אבל טראמפ אמר אתמול שהוא לא ממהר להשתמש באפשרות הזאת, אשר צפויה להיתקל בהתנגדות של בית המשפט, ולקבוע תקדים שעשוי להגדיל את כוחם של נשיאים דמוקרטים בעתיד.

השבתת הממשל עברה אתמול באורכה את ההשבתה מהשנים 1996-1995 שאירעה בעת כהונתו של ביל קלינטון. אז היא הסתיימה לאחר שהרפובליקנים בקונגרס הסכימו לחוק תקציב קצר מועד ביחס לסוכנויות שנסגרו - חוק אשר הוארך בהמשך.

הפגישה האחרונה בין טראמפ, יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי, מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט צ'ק שומר ונציגים רפובליקנים הסתיימה כאשר טראמפ נטש אותה במפגיע. אחרי שפלוסי אמרה שאין בכוונתה להפנות מימון לבניית החומה אפילו אם טראמפ יפתח מחדש את הממשל, אמר האחרון "ביי ביי" ועזב את הפגישה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות