אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היועמ"ש סגר את תיק גרסטל: "שינתה גרסאות ביחס לשיחה עם אלי קמיר בגלל 'תעתועי זיכרון'" צילום: עמית שעל

היועמ"ש סגר את תיק גרסטל: "שינתה גרסאות ביחס לשיחה עם אלי קמיר בגלל 'תעתועי זיכרון'"

לאחר שהודעתה הראשונה של השופטת בדימוס הובילה לחקירת יועצי התקשורת אלי קמיר וניר חפץ בחשד להצעת שוחד, הבהירה גרסטל בהודעתה השנייה שלא הובאה בפניה הצעה קונקרטית לשוחד, כפי שתואר. גרסטל הסבירה את השינוי באופן הצגת הדברים על ידה ב"תעתועי זיכרון ביחס לזמנים, נוסחים והתבטאויות"

14.01.2019, 17:44 | תומר גנון

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, סגר את תיק החקירה בפרשת התמודדות השופטת בדימוס הילה גרסטל למשרת היועמ"ש לממשלה - כך הודיע היום (ב') משרד המשפטים.

קראו עוד בכלכליסט

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט והשופטת בדימוס הילה גרסטל, צילום: שאול גולן, אוראל כהן היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט והשופטת בדימוס הילה גרסטל | צילום: שאול גולן, אוראל כהן היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט והשופטת בדימוס הילה גרסטל, צילום: שאול גולן, אוראל כהן

מההודעה שפורסמה עולה כי "על פי מידע מודיעיני שהתקבל במשטרה, במהלך התמודדותה של גרסטל לתפקיד היועמ"ש לממשלה בשנת 2015, הציע לה כביכול מקורבה, אלי קמיר, בתיאום עם מי שכיהן באותה עת כדובר וכיועץ התקשורת הפרטי של משפחת נתניהו, ניר חפץ, הצעת שוחד, לפיה היא תקבל את המינוי לתפקיד בתמורה לסגירת תיק החקירה נגד רעיית ראש הממשלה, המכונה 'תיק המעונות', לאחר שתמונה. נוכח מידע זה הוחלט, על דעת היועץ המשפטי לממשלה, לגבות את עדותה של כבוד השופטת בדימוס גרסטל, בפברואר 2018".

לפי ההודעה, עדותה של גרסטל הובילה לחקירה במסגרתה נחקרו בחשד להצעת שוחד יועצי התקשורת אלי קמיר וניר חפץ, ונגבו עדויות ממספר עדים עמם חלקה גרסטל את סיפור המעשה בזמנים שונים. "בסופה של החקירה, פערי גרסאות משמעותיים בין המעורבים העיקריים עצמם, וכן התפתחות ושינויים פנימיים בגרסה המרכזית שנמסרה באשר להצעת השוחד, הביאו את גורמי האכיפה (המשטרה והפרקליטות) לכלל דעה כי לא התגבשה תשתית ראייתית לביסוס החשדות נגד מי מהמעורבים בפרשה", לשון ההודעה.

עוד עולה מההודעה כי "על פי הודעתה הראשונה של גרסטל, בזמן שהייתה מועמדת לתפקיד היועמ"ש לממשלה, חברה הקרוב קמיר ביקש לפגשה בפתאומיות ובדחיפות. כשנפגשה עמו מסר לה קמיר שהוא נפגש זה עתה עם חפץ, וכי האחרון ביקש ממנו לבדוק את נכונותה של גרסטל לסגור את התיקים של רעיית ראש הממשלה, ובכך יגברו סיכוייה להתמנות לתפקיד. גרסטל תיארה בהודעתה זעזוע עמוק מההצעה והגדירה אותה כ'הצעה קרימינלית, חד משמעית'.

אלי קמיר, צילום: סיון פרג אלי קמיר | צילום: סיון פרג' אלי קמיר, צילום: סיון פרג

"נוכח הודעתה הראשונה של גרסטל פנו החוקרים, עוד באותו יום, לגביית גרסתם של קמיר ושל חפץ. מפאת חומרת הטענות שעלו בהודעתה של גרסטל, בוצעה חקירתם של השניים בעודם מוחזקים במעצר לצורכי חקירה (חפץ כבר היה עצור במסגרת תיק 4000). באותו זמן, קמיר הכחיש את פרטי גרסתה של גרסטל, ואילו חפץ לא שיתף פעולה עם החקירה. בהמשך, נגבתה עדות ממקורבים שונים לגרסטל, אשר אישרו באופן כללי כי האחרונה אכן סיפרה להם על הצעה מעין זו".

בהודעת משרד המשפטים נכתב עוד כי "נוכח גרסאות אלה של המעורבים בפרשה, התמקדה חקירת המשטרה בבחינת תימוכין לגרסתה המפלילה של גרסטל. בסופו של יום, הנתונים שנאספו לימדו כי בצהרי יום 8.10.15 נפגשו קמיר וחפץ בבית קפה מסויים בתל אביב, ומיד לאחר מכן נפגשו באותו מקום גם קמיר וגרסטל. לאחר מכן, אלי קמיר נחקר מספר פעמים נוספות. הוא אישר כי זימן את חפץ לפגישה בנושא מועמדותה של גרסטל, על דעתה, לתפקיד היועמ"ש, אך שלל כל אפשרות שנושא סגירת התיק של שרה נתניהו עלה בשיחתו.

"ביום 4.3.18 נחתם עם ניר חפץ הסכם עד מדינה במסגרתו הוענקה לחפץ חסינות מהעמדה לדין הן בתיק המכונה 'תיק 4000' והן בפרשה זו", נכתב בהודעה. "חפץ מסר את גרסתו המלאה בפרשה זו ביום 21.3.18, ועיקרה היא שקמיר ביקש ממנו לפעול לטובת מינויה של גרסטל לכהן בתפקיד היועמ"ש לממשלה, ואילו הוא, חפץ, השיב לו שאינו רוצה או יכול לעסוק בנושא המינוי. לדברי חפץ, השיחה שקיים עם קמיר הייתה שיחת רכילות ותו לא, ולא עלה בה כלל נושא סגירת תיק המעונות".

מהודעת משרד המשפטים עולה עוד כי בהודעה נוספת שנגבתה מגרסטל, הבהירה השופטת בדימוס שקמיר לא הציג בפניה "הצעה על השולחן" מפי חפץ. "כן ביקשה להבהיר שלא הובאה בפניה הצעה קונקרטית כפי שתוארה בגרסתה הראשונה, שהשיח היה ערטילאי, שאין לה ידיעה על תוכן השיחה האמיתי בין חפץ לקמיר וכי הזעזוע הכבד שחשה נבע מעצם השיח. כן הבהירה כי אינה יודעת לומר אם מדובר בהצעת שוחד", לשון ההודעה.

עוד עולה מההודעה כי גרסטל הסבירה את השינוי באופן הצגת הדברים על ידה בעדותה השנייה, בתעתועי זיכרון ביחס לזמנים, נוסחים והתבטאויות, בחלוף למעלה משנתיים מהפגישה האמורה. "נוכח כל האמור, ובפרט משום השינויים בגרסאותיה של גרסטל והעובדה שלא נמצאו תימוכין לתוכן גרסתה הראשונה, נמצא כי התשתית הראייתית שהתגבשה במהלך החקירה אינה מספיקה להעמדה לדין של מאן דהוא, ועל כן החליט היועץ המשפטי לממשלה לקבל את המלצות ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרת ישראל, פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), ופרקליט המדינה לסגור את התיק נגד אלי קמיר", נכתב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות