אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה אישרה יצוא קנאביס רפואי צילום: גטי אימג'ס

הממשלה אישרה יצוא קנאביס רפואי

הפוטנציאל הכלכלי של היצוא של ישראל עומד על יותר מ-4 מיליארד שקל בשנה. 600 מגדלי קנאביס כבר קיבלו את אישור משרד הבריאות; כחלון: "יצוא הקנביס הרפואי יעניק לישראל יתרון עצום בקשר שבין המו"פ לבין החקלאות ותעשיית הקנאביס"

27.01.2019, 14:12 | עמרי מילמן וצלי גרינברג

הממשלה אישרה בצהריים (א') יצוא קנאביס רפואי, לאחר שתיקון לפקודת חוק הסמים עבר את אישור הכנסת לפני כחודש, והגדיל את סמכויות משטרת ישראל. מדובר באישור הצעת המחליטים שהעלה שר האוצר משה כחלון, לייצא מוצרי קנאביס למדינות בהן השימוש מותר.

קראו עוד בכלכליסט

הצעת המחליטים אושרה רק לאחר שמשרד האוצר והמשרד לביטחון פנים הגיעו לסיכום, במסגרתו התקציב של המשטרה לאכיפת התחום גדל ויגדל בהמשך בהתאם להתרחבות פעילות ייצור הקנאביס בארץ (במשרד לביטחון פנים טוענים כי מיליוני השקלים טרם הגיעו בשלב זה), ולאחר השלמת החקיקה שהסדירה את סמכויות האכיפה של המשטרה.

החלטת הממשלה קובעת כי יאומצו ההחלטות של הוועדה בנושא שהוגשו כבר באוגוסט 2017 לפיהן ניתן יהיה לחלק רישיונות עיסוק בתחום הקנאביס למי שיעמוד בתקני האיכות שייקבעו על ידי משרד הבריאות. התקנים ייקבעו לכל אחד מהמקטעים בענף- גידול, ייצור, אחסון, הפצה ואבטחת כל אחד מהמקטעים עצמם. החלטת הממשלה מדגישה כי לא ניתן יהיה לייצא חומר צמיח שניתן לריבוי (כמו צמחים עצמם, זרעים, ייחורים וכו').

החלטת הממשלה מקימה שני צוותים בינמשרדיים שאמורים לדאוג למיתוג, לרישום סימון מסחרי וקידום השיווק והיצוא של קנבאיס רפואי ומוצריו, שייבחן בכל שנה את התקדמות הליכי היצוא (שמשרד הכלכלה יעמוד בראשו), וכן צוות בינמשרדי שיעקוב אחרי הפיקוח והאכיפה בענף. על שר הבריאות והשר לביטחון פנים יהיה אחת בחצי שנה במשך 4 שנים לקיים דיון שיבחן את משמעויות פתיחת הענף ליצוא.

לפי הערכות הממשלה היקף השוק העולמי הכולל של קנאביס רפואי הוא יותר מ-100 מיליארד שקל בשנה. הפוטנציאל הכלכלי של היצוא של ישראל עומד על למעלה מ-4 מיליארד שקל בשנה. מאחר ומחקר הקנאביס בישראל הוא מהמתקדמים בעולם ובעזרת הפיתוח הישראלי של שיטה רפואית קלינית ייחודית, הקנאביס הרפואי יעזור לחולים במחלות כמו סרטן, פרקינסון, מחלות גסטרואנטרולוגיות זיהומיות, כאב ועוד.

חוות קנאביס חוות קנאביס חוות קנאביס

אישור היצוא יאפשר למשקיעים לבחון מי מבין 17 החברות הנסחרות כיום בבורסה בתל אביב, אכן תצליח ליישם את הפוטנציאל הטמון במזכרי ההבנות וההסכמים הרבים עליהם דיווחו. גורמים בשוק ההון אומרים ל"כלכליסט", כי הם צופים לחברות עליות שווי גדולות. "זה יום חג לחברות הקנאביס. זה הולך להיות תחום ענק", הם אומרים.

השרים משה כחלון וגלעד ארדן, צילום: עומר מסינגר, יואב דודקביץ השרים משה כחלון וגלעד ארדן | צילום: עומר מסינגר, יואב דודקביץ השרים משה כחלון וגלעד ארדן, צילום: עומר מסינגר, יואב דודקביץ

בינתיים נותר לבחון את המשמעויות הטכניות של היצוא ואת היערכות הגופים הממשלתיים, שצפויה להסתיים עד שמונה חודשים.

משרד הבריאות חילק כ-600 אישורי גידול חקלאי לקנאביס ועם אישור היצוא הסבירות היא שחממות רבות לגידול קנאביס רפואי יקומו על ידי החקלאים. מי שצפויה להנות מכך היא חברת עמיר שיווק, שמיזגה לתוכה חלק מחברת הנאביס B.O.L, ואשר עוסקת בשיווק של חומרי הדברה וציוד לחקלאים.

עם זאת, חלק מהחברות כבר החלו לפעול לעקיפת היצוא ובהם אינטרקיור, שחתמה על הסכמים עם חברה קנדית וחברה נוספת מהאיחוד האירופי לייצור מקומי. ותפן, שחתמה על הסכם שיתוף פעולה בפורטוגל.

שר האוצר משה כחלון מסר בעקבות האישור בממשלה: "תמכתי לאורך כל הדרך ביצוא הקנאביס הרפואי מישראל, ואני מברך על אישור הממשלה היום. יצוא הקנאביס הרפואי יעניק למדינת ישראל יתרון עצום בקשר שבין המחקר והפיתוח לבין החקלאות ותעשיית הקנאביס, יביא להכנסות משמעותיות של מטבע חוץ למדינה וימצה את היתרונות שיש למדינת ישראל לכל אורך שרשרת הייצור. חקלאים, מפעלי ייצור ומפיצים רבים ביצעו השקעות גדולות על סמך הכוונות שלנו וכעת הם יהנו מפרי עמלם. ההחלטה שאושרה היום נגררה יותר מדי שנים ללא הצדקה ממשית".

השר לבטחון הפנים גלעד ארדן: "אחריותי להגן גם על הנוער בישראל מהצפת המדינה בסמים. לכן גיביתי את בקשת המשטרה לקבל את הסמכויות הנדרשות לפיקוח על חוות הקנאביס, ולאכיפה כנגד המפרים את תנאי הרישיון, והכל על מנת לשמור על בטחון הציבור".

שר החקלאות אורי אריאל: "זהו יום היסטורי! ענף חדש קם בחקלאות הישראלית. בעזרת אישור ייצוא הקנאביס הרפואי ייפתח ענף חדש לחקלאי ישראל שעתיד לחזק את החקלאות כולה ובעזרתו נוצר שילוב מנצח של "אגרו-מדיקל-הייטק".

אהרון לוצקי, מנכ"ל חברת תיקון עולם, המספקת קנאביס רפואי לכשליש מהחולים הזכאים לו בישראל, אמר ל"כלכליסט": "החברה פעלה מול משרד האוצר ומשרדי ממשלה נוספים כדי לקדם את היצוא משנת 2011 ואנו מרוצים מאוד. מעבר לסכומים המשמעותיים שיכניס היצוא לקופת המדינה, הוא יאפשר גם תעסוקה לחקלאים רבים".

יוסי בורנשטיין, יו״ר Cann10, חברה גלובלית לפיתוח ושיווק מוצרים וטכנולוגיות בתחום הקנאביס הרפואי: "כעת ההצלחה הישראלית לאשר את הייצוא לא מסתכמת בהחלטת הממשלה. המבחן הגדול הוא הזמן שיעבור בין ההחלטה לכתיבת הנהלים והייצור בפועל".

ד"ר דדי סגל, מנכ"ל פנאקסיה תעשיות פרמצבטיות, אחת משתי יצרניות תרופות הקנאביס המאושרות בישראל, אמר כי "האישור ליצוא קנאביס, מאפשר סוף סוף למנף את הפוטנציאל הגדול הטמון בו, שהוא כלכלי ובריאותי בעת ובעונה אחת. מדובר בכניסה של ישראל לשוק עולמי, המגלגל כ-13 מיליארד דולר בשנה וצומח במהירות בכ-30% מדי שנה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות