אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בג"ץ לנציג דובק: "אדוני לא מייצג את שר האוצר אלא את דובק" צילום: עמית שעל

בג"ץ לנציג דובק: "אדוני לא מייצג את שר האוצר אלא את דובק"

שופטת העליון דפנה ברק-ארז אמרה את הדברים בדיון על בקשתה של דובק להצטרף כמשיבה לעתירה שהוגשה על ידי המיזם הרב מגזרי למיגור העישון והאגודה למלחמה בסרטן כנגד שר האוצר כחלון ומשרד הבריאות בדרישה להשוות את המס בין הטבק לגלגול לבין סיגריות רגילות

27.01.2019, 21:00 | עמרי מילמן

"אדוני לא מייצג את שר האוצר אלא את דובק" - כך הבהירה היום (א') שופטת בית המשפט העליון דפנה ברק-ארז בדיון שהתקיים בבג"ץ על בקשתה של דובק להצטרף כמשיבה לעתירה שהוגשה על ידי המיזם הרב מגזרי למיגור העישון והאגודה למלחמה בסרטן כנגד שר האוצר כחלון ומשרד הבריאות בדרישה להשוות את המס בין הטבק לגלגול לבין סיגריות רגילות (בעוד שבטבק לגלגול המס מהווה 35% מהמחיר לצרכן - בסיגריות רגילות הוא עומד על 85%).

קראו עוד בכלכליסט

במהלך הדיון ניסה נציג דובק להגן על עמדתו של כחלון ואמר "לשיקול דעת שר האוצר שלא נמצא כאן נותנים משקל אפס". על כך השיבה לו ברק-ארז: "שר האוצר רצה לתת את הנתונים כפי שנתן. אדוני לא מייצג את שר האוצר אלא את דובק".

השופטת ברק-ארז נזפה בדובק על החלטה המאוחרת לבקש להצטרף לעתירה ואמרה: "ברגע שיש עתירה, אדוני נכנס לאתר של ביהמ"ש העליון שזמין לציבור ורואה כי ניתנה החלטה של צו על תנאי וזה לא דבר שאפשר לדעת אותו רק מהעיתונות הכלכלית".

טבק לגלגול, צילום: תומריקו טבק לגלגול | צילום: תומריקו טבק לגלגול, צילום: תומריקו

דובק ביקשה למעשה להצטרף לעתירה רק לאחר שהמדינה הודיעה כי לא תתנגד להוצאת הצו על תנאי שיחייב את כחלון להעלות את המס. במקביל ביקשה הסתדרות הרופאים להצטרף לעתירה כידיד בית המשפט והעבירה חוות דעת הגורסת כי הסיכון בעישון טבק לגלגול לא קטן ואף גדול יותר מסיגריות רגילות, והעלאת המס תביא להפחתת העישון.

נציג המדינה, עו"ד רועי שויקה, חשף בדיון כי לאחר שהוגשה העתירה והתגבשה העמדה בפרקליטות לגביה, נפגש היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט עם שר האוצר משה כחלון ואז ניתנה הסכמה לצו על תנאי, כלומר לאמירה של המדינה כי היא לא מתנגדת שבג"ץ יחייב את שר האוצר להשוות את המס בין הטבק לגלגול לסיגריות רגילות. שויקה ציין, כי "העמדה היא על דעת היועץ המשפטי לממשלה ובידיעת שר האוצר ומשרד הבריאות. אבל אנו מתעקשים וכך גם עשינו זו הודעה מטעם המדינה".

לטענתו של נציג דובק: "סיגריה שונה מטבק. סיגריה היא מוצר מוגמר - הטבק לא, כי הוא מחייב פעולות הכנה. לפי בדיקה שערכתי רק רכישת הנייר והפילטרים העלות היא בין 15 ל-20 שקל לחפיסה. יותר מזה, הפעולה של שימוש בטבק לגלגול כרוכה בפחת משמעותי, פחת כפול. בהכנת הסיגריה בטבק הולך לאיבוד וגם לא עושים שימוש בסוף החפיסה. יש פייר יחידה ל-1,000 סיגריות, בעוד שבטבק אין יחידות אלא תפזורת".

על כך הקשתה ברק-ארז על נציג דובק והתייחסה לכך שדווקא חברת דובק היא זו שהגישה עתירה בה ביקשה כי המדינה תראה בסיגריית האייקוס כזהה לסיגריה רגילה, למרות שגם בינה לבין סיגריה רגילה ישנו הבדל.

המיזם הרב מגזרי למיגור העישון והאגודה למלחמה בסרטן ייוצגו על ידי עו"ד אפי מיכאלי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות