אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקלה בשוק האלומיניום: הוסרו הסנקציות מחברות של דריפסקה צילום: איי אף פי

הקלה בשוק האלומיניום: הוסרו הסנקציות מחברות של דריפסקה

בתום שמונה חודשי דיונים הסיר משרד האוצר האמריקאי את הסנקציות משלוש חברות בבעלות איל המתכות הרוסי, בהן רוסאל, יצרנית האלומיניום השנייה בגודלה בעולם. התנאים: החברות יתנהלו בשקיפות והאוליגרך ידלל את אחזקותיו בהן

28.01.2019, 19:27 | שירות כלכליסט

משרד האוצר האמריקאי הסיר את הסנקציות מעל שלוש חברות הקשורות לאיל המתכות הרוסי אולג דריפסקה, בהן רוסאל, חברת האלומיניום השנייה בגודלה בעולם. המהלך יאפשר מרווח נשימה לשוק האלומיניום העולמי. על כך דיווחה סוכנות בלומברג.

קראו עוד בכלכליסט

עם זאת, הסנקציות של הממשל הפדרלי יחולו עדיין על דריפסקה, המקורב לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ורכושו בארה"ב יישאר חסום. מלבד רוסאל, משרד האוצר יסיר את הסנקציות מ־+EN ומחברת יורו־סיב־אנרגו.

"החברות הסכימו להתנהל בשקיפות חסרת תקדים מול משרד האוצר, זאת באמצעות עמידה בדרישות רישום ודיווח מקיפות", נמסר בהודעה של משרד האוצר. "כל הסנקציות החלות על דריפסקה יישארו בעינן", נאמר עוד. בהודעה נפרדת הודיעה +EN כי תוסיף שבעה דירקטורים עצמאיים למועצת המנהלים. כמו כן הסכימה להליך של החלפת אחזקות עם ענקית הכרייה גלנקור.

רוסאל דיווחה כי היו"ר ז'אן־פייר תומא התפטר כתנאי להסרת הסנקציות. הוא מונה ליו"ר בדצמבר האחרון, והחליף את מתיאס וורניג, לשעבר סוכן בשטאזי, שמקורב לנשיא פוטין. מינויו של תומא עורר ביקורת בתקשורת בארה"ב ובקרב מחוקקים, זאת בשל קריאותיו לביצע השקעות בחצי האי קרים, שרוסיה סיפחה ב־2014. בתגובה לדיווחים זינקה מניית רוסאל ב־6.7% בבורסת הונג קונג היום (ב'), היום השמיני ברצף של עליות.

עם הדיקטורים העצמאיים החדשים ב־+EN נמנה כריסטופר ברנהאם, יו"ר קיימבדריג' גלובל קפיטל שהיה חבר בצוות המעבר של הנשיא טראמפ במשרד החוץ.

הקלת הסנקציות על רוסאל תסיר משוק המתכות מקור מהותי לאי־ודאות. מחירי האלומיניום זינקו באפריל, כאשר משרד האוצר הודיע על הסנקציות, אך צנחו בחודשים האחרונים על רקע ההשערות כי הן יוסרו.

ההסכם של דריפסקה עם משרד האוצר, שגובש במהלך שמונה חודשי דיונים, כולל את דילול בעלותו הישירה והעקיפה בכל חברה לנתח נמוך מ־50%. עוד כולל ההסכם שינוי הרכב הדירקטוריונים ברוסאל וב־+EN והנהגת שקיפות במסמכי החברה - כך בהודעת משרד האוצר בדצמבר שעבר, אז דיווח על תוכניתו להסיר את הסנקציות.

השווי נחתך בחצי

רוסאל נמנית עם החברות הגדולות בארה"ב שעליהן הושתו סנקציות. בשמונת החודשים האחרונים צנח השווי של יצרנית האלומיניום ביותר ממחצית, מ־9.2 מיליארד דולר.

חברי קונגרס דמוקרטים פעלו לחסימת המהלך, בציינם חששות לגבי המניעים של ממשל טראמפ, בתקופה שבה היועץ המיוחד רוברט מולר ממשיך לחקור את המעורבות של הממשל הרוסי בבחירות לנשיאות ב־2016.

על פי דיווח במגזין "רולינג סטון" החודש, דריפסקה, שמוגדר "התעשיין החביב על פוטין", קיים קשרים עם מנהל הקמפיין לשעבר של טראמפ פול מנאפורט, המרצה עונש מאסר. מנאפורט, שקיבל הלוואה של 10 מיליון דולר מדריפסקה, הציע להעביר לדריפסקה "תדרוכים פרטיים" על המרוץ לנשיאות. החודש, נקשר שמו של דריפסקה להחלטה של רוסיה לעצור את הדוגמנית אנסטסיה ושוקביץ' בנמל התעופה במוסקבה. ושוקביץ' טענה כי יש לה מידע על התערבות של דריפסקה ורוסיה בקמפיין של טראמפ.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות