אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בקריירה אי אפשר 'לזרום'. כך תבנו מסלול להצלחה צילום: רמי זרנגר

בקריירה אי אפשר 'לזרום'. כך תבנו מסלול להצלחה

נכון שהרבה מהמנהלים המצליחים בעולם לא תכננו מסלול קריירה שהביאם לעמדה בה הם נמצאים - אבל היום עולם העבודה מחייב זאת

30.01.2019, 10:47 | ד"ר אפרת ליאני
מנבאים לנו שינוי דרמטי בעולם העבודה והעלמותם של תפקידים שקיימים היום. בסביבה כזו חשוב לנהל מסלול קריירה חכם. נכון, המנהיגים המובילים בסקרי החדשנות והחברות הטובות ביותר לא כולם בהכרח בנו מסלול קריירה מנוהל היטב שהביאם לעמדה הזו, אבל היום עולם העבודה מחייב זאת.

קראו עוד בכלכליסט

אם בעבר צברנו יידע מקצועי מהעבודה עצמה וכך בנינו קריירה, כיום הקריירה עצמה - היא מסע הלמידה.

מסע הקריירה החדש מבוסס על אי ודאות, שינויים, גמישות, ידע ויכולות מתחדשות ולכן היכולת להגיב לשינוי היא המשמעותית ביותר.

בניית תכנית אסטרטגית אישית לניהול קריירה היא קריטית בעולם העבודה הדינמי, צילום: שארטסטוק בניית תכנית אסטרטגית אישית לניהול קריירה היא קריטית בעולם העבודה הדינמי | צילום: שארטסטוק בניית תכנית אסטרטגית אישית לניהול קריירה היא קריטית בעולם העבודה הדינמי, צילום: שארטסטוק

מדברים הרבה על יזמות – בקריירה אנחנו היזמים של עצמנו, מנכ"לים ומייסדים של המותג שהוא - אנחנו.

אז כמו יזם, בשלב הראשון אנחנו צריכים לבנות לעצמנו את ערך המותג שלנו, מה הן החוזקות של המוצר שלנו שהוא במקרה הזה – אנחנו? והיכן התשוקה שלנו לעשייה? באיזו סביבה ארגונית? ובאילו תחומים? השלב הזה מצריך למידה מעמיקה של השוק, יצירת נטוורקינג ומפגשים עם מי שיוכלו לפתוח לנו דלתות למה שהגדרנו לעצמנו.

בניית תכנית אסטרטגית אישית לניהול קריירה היא קריטית בעולם העבודה הדינמי. עוד לפני שסטודנט בישראל מחליט לאיזו פקולטה יירשם הוא מתלבט מה נכון לו לקריירה, וכאשר הוא לומד הוא שואל עצמו – מהו הארגון הנכון לי למסע הזה?

רבות דובר על הכלים להצלחה בעולם העתידי, בנייה חכמה של מסלול קריירה מהותית בו. מקומו של המיתוג האישי בעידן שבו הכל נגיש, פתוח וללא גבולות – זה הזמן להשתמש בצונאמי המידע לטובתנו ובאמצעותו לבנות מסלול קריירה אישי. בניית מיתוג אישי חשובה כעת יותר מתמיד בכדי להציג ערך נתפס גבוה יותר בשוק מורכב, המתחרה על טאלנט מובילים.

אז איך עושים את זה נכון ?

נוכחות ברשתות החברתיות באופן חכם ומושכל היא קריטית וזאת לצד מיצוב מקצועי במעגלי הידע המקצועי המתאים. בחרו חכם את הרשת החברתית לפרסום הדעה המקצועית שלכם, מאמרים או שותפות במעגלי למידה וחשיבה מקצועיים.

בכלל – מהו "ארגון" ובאיזה לבחור? התפיסה של ארגון בעצמה השתנה והיום "ארגון" מקבלת תצורות פיזיות ומהותיות אחרות לגמריי ממה שהכרנו, לא כולן מתאימות לכל אחד וזו החלטה חשובה במסגרת המסע הזה. שלב נוסף חשוב הוא להחליט מהו המבנה הארגוני הנכון לכם, זוהי החלטה מאד אישית שקשורה לתשוקה שלכם ולמה עושה אתכם הכי טובים בסביבה הארגונית. סביבה ארגונית ברורה, סדורה, בארגון גדול וגלובלי שונה מסביבת ארגון קטן, דינמי, מקומי צומח. תשאלו את עצמכם איפה אתם טובים יותר? כאשר נדרשת גמישות רבה, יום יומית לעיתים, לצד אי ודאות ובתפקיד שאינו בעל גבולות ברורים; או תהליכים סדורים וברורים לצד הגדרות תפקיד המעודדות יצירתיות וחשיבה אך בתחום מוגדר. זכינו לתעשייה מאד מגוונת בישראל שמאפשרת כר נרחב למגוון "ארגונים" ודרכים להצלחה.

ומצד הארגון במסע בניית הקריירה הבשורה הטובה והחשובה היא כי הארגונים מזמן הבינו זאת ובמרביתם, אם לא כולם, ישנם מסלולי קריירה מובנים אישית הפוגשים את העובד כבר ביום הראשון בארגון.

עולם העבודה העתידי מחוייב לייצר תרבות של מסלולי למידה וקריירה גמישים ופתוחים. כשמסתכלים על הקשר בין הסיבות לבחירת מקום עבודה לבין המקומות עבודה הכי נחשקים (גלאסדור), מסלולי פיתוח קריירה ולימוד נמצאו חשובים כמעט פי שניים משכר והטבות.

מסלול קריירה ארגוני מזהה את נקודת ההתחלה ומבנה ביחד איתכם, המנהלים הישירים והארגון, את צעדי הקריירה בתוך התפקיד, במגוון תפקידי רוחב בארגון חוצי תחומים וארצות וכן קידומים.

מנהלי ההון האנושי בארגון ביחד עם המנכ"ל, כבר מבינים את המקום הקריטי של ניהול קריירה עבור עובדיהם. יש בו תובנות של חדשנות, למידה, אפקטיביות עסקית לצד יתרון תחרותי ברור, שיח של איכות. לכן ישנה השקעה משמעותית כיום בתכניות אישיות כאלה בארגונים השונים.

מסקר של דלוייט עולה כי 83% מהעובדים ציינו כי הארגון בו הם עובדים מאפשר מסלולי קריירה גמישים של פרויקטים, משימות וחוויות עבודה דינמיות יותר. בעוד 58% מהחברות נמצאות בתהליכים או סיימו עיצוב מחדש של מסלולי קריירה פנים ארגוניים.

כאשר מצאתם את הארגון הנכון - נהלו קריירה נכון בארגון

חשוב ללמוד לעומק מה ההיצע הארגוני ואילו תכניות פיתוח קיימות, למידה של תחומים מחוץ למרחב הידע שלך היא חיונית, עזרה של מנטור בעל נסיון תמיד נכונה ומחכימה. יש היום טכניקות נפלאות של "למידה כצל" למובילי תפקיד שמעניין אתכם, צאו איתם ליום בחייהם בעבודה ולמדו אם זה נכון לכם. בארגון בו ישנה שקיפות בעניין שיח ניהול קריירה – שתפו את המנהל וגוף משאב האנוש ברצונות ושאיפות הקריירה שלכם.

ולבסוף נחזור לבסיס: חשוב להציב יעדים ברורים עם לוח זמנים כתכנית כתובה, זו דרך נכונה ונוחה להגיע ליעד תמיד וכך גם בניהול קריירה נכון.

הכותבת היא מומחית ומרצה בתחומי ניהול מערכות גלובליות, משאבי אנוש, גיוון והכלה. סמנכ"לית משאבי אנוש מיקרוסופט ישראל לשעבר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות