אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החשב הכללי: קבלנים שהוצאו להם 2 צווי הפסקת עבודה לא יוכלו להתמודד במכרזים ממשלתיים צילום: דוברות כבאות והצלה

החשב הכללי: קבלנים שהוצאו להם 2 צווי הפסקת עבודה לא יוכלו להתמודד במכרזים ממשלתיים

על פי הוראת החשב הכללי באוצר, קבלנים שבאתרים שלהם התגלו לפחות 2 ליקויי בטיחות חמורים, או שנהרגו או נפצעו בהם קשה עובדים, לא יוכלו להשתתף במשך שנה במכרזים

31.01.2019, 12:01 | בילי פרנקל

קבלנים שבאתריהם התגלו לפחות 2 ליקויי בטיחות חמורים שהביאו לסגירת האתרים, או שבאתריהם נהרגו או נפצעו באופן קשה עובדים כתוצאה מאי עמידה בהוראות הבטיחות - לא יוכלו להשתתף במכרזי בנייה ממשלתיים במשך שנה. כך קובעים קריטריונים חדשים שקבע אגף החשב הכללי במשרד האוצר.

קראו עוד בכלכליסט

הקריטריונים החדשים ייכנסו לתוקף עוד שבועיים, ב-15 בפברואר. במהלך תקופת ההשעיה, הוא יפסיק להיות קבלן מוכר. הוא לא יהיה רשאי לבצע עבודות הנדסה בנאיות, או לחתום על חוזה ביצוע. הוא יוכל לקבל אישור חדש בתום ההשעיה.

עוד נקבע, כי קבלנים שיבקשו מעתה להיכלל במאגר הקבלנים הממשלתי, יידחו על הסף במידה שניתנו להם שני צווי הפסקת עבודה ומעלה במהלך שנה עד למועד הגשת הבקשה.

תאונת עבודה בבית שמש (ארכיון), צילום: איחוד הצלה תאונת עבודה בבית שמש (ארכיון) | צילום: איחוד הצלה תאונת עבודה בבית שמש (ארכיון), צילום: איחוד הצלה

צעדים אלו מגיעים בהמשך להסכמות שגובשו בין ההסתדרות לממשלה בחודש נמבמבר האחרון, בהמשך למאבק של הארגון להגברת הבטיחות בעבודה בכלל ובענף הבנייה בפרט. 

הסכמות אלו כללו בין היתר את הטמעת תקן אירופי לפיגומים - שאושרו לאחרונה אולם תוך הקלות כמו טווח זמנים ארוך יותר ליישום לאור מחאת קבלנים וקבלני הפיגומים, וכן הגדלת מספר מפקחי העבודה - צעד שטרם יצא לפועל. בנוסף, אכיפה מוגברת על תקרת שעות העבודה, הסדרת רישיון המנופאים, מינוי עוזרי בטיחות באתרי הבנייה וחובת השתלמות בטיחות בסיסית לעובדים באתרי בנייה.

צעד שכבר יצא לדרך, הוא הטלת קנסות על עובדים שעוברים עבירות בטיחות, כפי שנקבע בהסכם קיבוצי שנחתם בין נציגי הקבלנים לבין הסתדרות עובדי העץ והבניין.

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן: "מדובר בצעד נוסף במאבק להגברת הבטיחות בענף הבנייה, אחד המאבקים החשובים שהובילה ההסתדרות בשנים האחרונות.

נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק מסר בתגובה: "מדובר בהחלטה פופוליסטית נוספת של הממשלה שהוסיפה חטא על פשע. לא יתכן שבמדינת חוק יהיה מתן עונש למי שטרם הוכחה אשמתו. חובת החפות עומדת לכולם, לא רק למי שלמדינה מתחשק לתת אותה. לא יתכן כי הממשלה תפגע בעסקים ובמקומות עבודה של עשרות אלפי עובדים בענף, לפני ביצוע חקירה.

"הרי הוכח כבר בלא מעט תאונות עבודה, שהן קרו באשמתו של עובד או קבלן משנה שהתעלם מהוראות הבטיחות, למרות שהן ניתנו לו בברור על ידי הקבלן ולמרות שזה סיפק לעובדים את ציוד הבטיחות. הוראה זו ניתנת על ידי אותה ממשלה, שבהחלטה מודעת לא מוכנה לתקצב מראש את עלות הבטיחות בעבודה במרכזי הבנייה והתשתיות שלה.

"זו אותה ממשלה שמעולם לא פרסמה תוכנית בטיחות או דרישות בטיחות ברורות בשום פרויקט. זו הממשלה שמפרסמת מחירונים חסרי קשר למציאות בענף הבנייה, ומקדשת את מסירת העבודות הבנייה אך ורק לקבלנים שמציעים את ההצעות הזולות ביותר - 'המתאבדות'.

כך, ב'קריצת עין', היא קוראת לקבלנים להפחית הוצאות בפרויקטים, במקום לקבוע שעל נושא זה אין תחרות במכרזים. האבסורד הוא – שאותה מדינה שמחפשת בכל דרך כלים להוזלת הבנייה, תגרום להדרת קבלנים ממכרזים ובכך תפחית את התחרות בענף בצורה דרמטית, ותביא לתוספת לעלויות הבנייה שהיא תשלם מכיסו של הציבור. הגיעה השעה שממשלת ישראל תיקח אחריות על הבטיחות בעבודה בפרויקטים שהיא מנהלת ולא תאשים אחרים".

שר העבודה והרווחה חיים כץ אמר כי, מדובר בצעד משמעותי נוסף ליצירת הרתעה בקרב קבלנים רשלניים. מערך הקנסות שיצרתי בגין כל עבירת בטיחות באתר בנייה מוכיח את עצמו בשטח, כי לצערי רק הפגיעה בכיס מובילה לשינוי תרבות הבטיחות הקלוקלת באתרים. אני מקווה כי כבר השנה נראה ירידה דרמטית במספר הפצועים וההרוגים בענף הבנייה"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות