אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשקובסקי, הגינדים ואאורה מתחרים על אפריקה מגורים צילום: אירנה קוסטינסקי

בלעדי לכלכליסט

פרשקובסקי, הגינדים ואאורה מתחרים על אפריקה מגורים

החברה ונציגות האג"ח דנו על רכישת השליטה עם אאורה, גינדי החזקות ופרשקובסקי. במקביל, מגה אור גייסה שותפה חדשה לעסקת הרכישה של אפריקה נכסים - ביג. מליסרון, סאמיט, שיכון ובינוי ולארי מייזל אורבים בצד למקרה שהעסקה של מגה אור לא תצא לפועל

14.02.2019, 07:20 | גולן חזני

שלוש חברות ציבוריות ופרטיות בוחנות את רכישת השליטה באפריקה מגורים. ל"כלכליסט" נודע כי החברות גינדי החזקות שמנוהלת על ידי ליטל גינדי, אאורה של יעקב אטרקצ'י, ופרשקובסקי הבורסאית, מעוניינות לרכוש את חברת הבנייה למגורים.

קראו עוד בכלכליסט

רכישת אפריקה מגורים אינה דבר פשוט. החברה נמצאת בשליטת דניה סיבוס. לדניה, שמסובכת בתביעות, יש חוב של 230 מיליון שקל לדיסקונט וערבויות של 1.1 מיליארד שקל לדיסקונט, הפועלים, מזרחי טפחות ולאומי. מכירת הנכס המרכזי שלה תכניס לקופה מזומן, אך כדי שהתמורה - כ־500 מיליון שקל נטו - תעבור למחזיקי האג"ח, אמורה דניה לחלקה כדיבידנד. מהלך כזה צפוי להיתקל בהתנגדות מהבנקים שכן מדובר בקיטון משמעותי בהון העצמי של החברה. מכשול נוסף הוא בכך שדניה משמשת כיום קבלן מבצע בעסקות בעלי עניין בפרויקטים רבים של אפריקה נכסים, ולא ברור אם זה יישאר כך עם מכירת החברות.

אבי ברזילי מנכ"ל אפריקה נכסים, צילום: אירנה קוסטינסקי אבי ברזילי מנכ"ל אפריקה נכסים | צילום: אירנה קוסטינסקי אבי ברזילי מנכ"ל אפריקה נכסים, צילום: אירנה קוסטינסקי

במקביל, הסחורה החמה באפריקה ישראל היא אפריקה נכסים. מנייתה זינקה אתמול ב־6% , ואילו זו של מגה אור עלתה ב־5%, לאחר הפרסום ב"כלכליסט" על העסקה בהובלת מגה אור, עם מוסדיים, לרכישת השליטה (56%) באפריקה נכסים תמורת 1.4 מיליארד שקל. אל מגה אור, שבשליטת צחי נחמיאס ובניהול איתמר רגב, תצטרף כשותפה עוד חברת נדל"ן מניב - ביג, שבשליטת יהודה נפתלי ובניהול איתן בר זאב. השתיים ישקיעו יחד בעסקה לפחות חצי מיליארד שקל. יתרת הסכום תושלם על ידי המוסדיים.

את הקבוצה מארגן פועלים אי.בי.אי חיתום בראשות עופר גרינבאום. ככל הידוע, בידי הקבוצה יש את הסכום הנדרש לעסקה מהמוסדיים, לאחר שהתקבלו ביקושים על הנייר של יותר ממיליארד שקל מגופים בראשות מחזיקי האג"ח הגדולים של אפריקה ישראל השקעות: מיטב דש, קלירמרק, הפניקס, פסגות ו־DK פרטנרס. אליהם תצטרף גם קרן נוקד של רועי ורמוס. חלק מהגופים מוכנים אף להעניק התחייבות חיתומית לרוב הסכום.

נציגות המחזיקים ידעה בקווים כלליים על ההצעה המתגבשת, אך לא את פרטי ההצעה וחברי הקבוצה. המוסדיים הגדולים קיבלו כבר לפני כמה ימים את ההצעה להצטרף לקבוצת ההשקעה, והתבקשו להשיב אם וכמה ברצונם להשקיע.

שווי מניות אפריקה נכסים שעומדות למכירה בידי מחזיקי האג"ח שלה עומד על 1.46 מיליארד שקל, כלומר מעבר לסכום הקנייה. מגה אור נסחרת לפי שווי של 1.37 מיליארד שקל וביג נסחרת לפי שווי של 3 מיליארד שקל, ולשתיהן יש את ההון הדרוש לעסקה בקופה. מדובר בהצעה ללא בדיקות נאותות ובמזומן, שחברות אחרות יתקשו להתמודד עמה.

ההצעה תוגש היום לנאמני האג"ח של אפריקה הרמטיק, וליועציה המשפטיים. מדובר בהצעה במזומן, שבה חלק מהמוסדיים ישלמו את חלקם הנדרש בעסקה, וביד השנייה יקבלו בחזרה את החלק היחסי בחוב של אפריקה ישראל אליהם. עם זאת, מדובר בהצעה במזומן, שסיכוייה להתקבל גבוהים. ביום שני הקרוב תובא ההצעה על ידי נציגות האג"ח לדיון שאמור להתקיים בנושא הפיקדון של מוטי בן משה, שהסדר המכירה אליו התפוצץ, בפני נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב איתן אורנשטיין.

ל"כלכליסט" נודע כי לפחות ארבעה גורמים ממתינים לראות מה יעלה בגורל ההצעה, ואם היא תיכשל הם עשויים להגיש הצעות משלהם: מליסרון של ליאורה עופר, סאמיט של זוהר לוי, שיכון ובינוי של נתי סיידוף, ואיש העסקים האמריקאי לארי מייזל. ל"כלכליסט" נודע כי מייזל הגיע לארץ וביקר אתמול במשרדי אפריקה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות