אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תעשיית התיירות בשוויץ מתאוששת: "השארנו את הגרוע מכל מאחורינו" צילום: אי פי איי

תעשיית התיירות בשוויץ מתאוששת: "השארנו את הגרוע מכל מאחורינו"

המלונות והמסעדות בשוויץ עומדים בפני התקופה הטובה ביותר שלהם מאז המשבר הפיננסי של 2008, בין השאר עקב היחלשות הפרנק; מפעילי הרכבלים מדווחים על הכנסות הגבוהות ב-8% מהממוצע בחמש השנים האחרונות

16.02.2019, 13:08 | בלומברג
תעשיית התיירות של שוויץ התייצבה מחדש, זאת לאחר שהפכה לדוגמה הבולטת של ההשפעה השלילית של הפרנק החזק על הכלכלה.

קראו עוד בכלכליסט

שער חליפין טוב יותר בשילוב השלג הרב שירד השנה והיציבות בביקוש העולמי לנסיעות לחו"ל, פירושם שהמלונות והמסעדות עומדים בפני התקופה הטובה ביותר שלהם מאז המשבר הפיננסי של 2008. לכך מתווסף גם ביקוש חזק לחופשות סקי מצד המקומיים. התוצאה: המפעילים של הרכבלים המפורסמים בהרי האלפים מדווחים על עסקים פורחים.

הוכחה נוספת לביקוש הגובר באה לידי ביטוי בכוח התמחור המשתפר. לפי נתוני לשכת הסטטיסטיקה, תעריפי המלונות עולים. "מגזר ההארחה השאיר את הגרוע מכל מאחוריו", סיכם קלאוס אברגר מהמכון השוויצרי הכלכלי KOF.

מדובר על שינוי מהותי לעומת 2015, אז חופשה בשוויץ הפכה לתענוג יקר מדי לנוכח הזינוק של הפרנק מול היורו בעקבות החלטת הבנק המרכזי לבטל את הצמדתו למטבע של גוש היורו. המטבע השוויצרי נחלש מאז ונותר יציב בתקופה האחרונה, על אף הסיכונים המרובים בדמות הברקזיט והשבתת הממשל בארה"ב.

"לפי ההזמנות, מצפה לנו חורף טוב מאוד", הוסיף אנדראס צואליג, מנהל מלון Schweizerhof בלנצרהיידה שבמזרח המדינה הפופולארי בקרב גולשי הסקי. הוא זוקף זאת לזכות השלג הרב שירד, שער החליפין ו"אווירה כלכלית חיובית".

פוניקולר בשוויץ, צילום: אי פי איי פוניקולר בשוויץ | צילום: אי פי איי פוניקולר בשוויץ, צילום: אי פי איי

נתונים חיוביים מגיעים מכל חלקי סקטור התיירות. כך למשל, מפעילי הרכבלים מדווחים על הכנסות הגבוהות ב-8% מהממוצע בחמש השנים האחרונות.

עם זאת, תחום התיירות מייצג פחות מ-3% מהתוצר בשוויץ, וקטן משמעותית ממגזרי הבנקאות, הייצור והתרופות. ואולם למרות זאת, הוא זוכה לתשומת לב ציבורית רבה.

על פי הנתונים שאספו במכון KOS, הזמנות במלונות צפויים לטפס ב-2.3% החורף, בעוד שהביקוש לקיץ התחזק ב-3%. מדובר בחדשות טובות במיוחד לנוכח ההערכה כי הכלכלה השוויצרית כולה צפויה להאט מעט השנה. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות