אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בזכות הסייסטה? ספרד הוכתרה למדינה הבריאה בעולם צילום: דוד הכהן

בזכות הסייסטה? ספרד הוכתרה למדינה הבריאה בעולם

מדד המדינות הבריאות לשנת 2019 מדרג 169 מדינות בהתבסס על קטגוריות כמו תוחלת חיים, ובמקביל מוריד נקודות על התנהגויות מסוכנות כמו צריכת טבק או השמנת יתר. ובאיזה מקום ישראל?

25.02.2019, 13:29 | שירות כלכליסט

כנראה שיש משהו בסייסטה כי ספרד הוכתרה למדינה הבריאה בעולם, כך לפי מדד המדינות הבריאות של בלומברג ל-2019 (Bloomberg Healthiest Country Index). המדד מדרג 169 מדינות בהתבסס על קריטריונים הקשורים לבריאות הכללית. במדד הקודם, שפורסם ב-2017, דורגה ספרד במקום השישי.

קראו עוד בכלכליסט

המדד מנקד את המדינות בהתבסס על קטגוריות כמו תוחלת חיים, ובמקביל מוריד נקודות על התנהגויות מסוכנות כמו צריכת טבק או השמנת יתר. המדד לוקח בחשבון גם גורמים סביבתיים כמו גישה למים נקיים וסניטציה.

זקן באסקי. ספרד, צילום: דוד הכהן זקן באסקי. ספרד | צילום: דוד הכהן זקן באסקי. ספרד, צילום: דוד הכהן

ישראל דורגה השנה במקום העשירי עם ציון של 88.2, לעומת 92.8 שבו זכתה ספרד. עם זאת, מדובר בירידה של מקום אחד מאז הדירוג הקודם.

במקום השני דורגה איטליה, שהודחה מהפסגה, ואחריה מדורגות איסלנד, יפן, שוויץ, שבדיה, אוסטרליה, סינגפור ונורבגיה.

תוחלת החיים בספרד היא הגבוהה ביותר בקרב מדינות האיחוד האירופי, ושלישית אחרי יפן ושוויץ. לפי התחזיות, עד 2040 ספרד תהפוך כבר למדינה עם תוחלת החיים הארוכה ביותר של קרוב ל-86 שנים. ספרד זכתה בבכורה גם הודות לירידה בעשור האחרון במחלות לב ובמקרי מוות הקשורים לסרטן.

החוקרים מאמינים שהרגלי האכילה יכולים לספק הסברים לרמות הבריאות הגבוהות שנרשמו בספרד ובאיטליה, שכן "דיאטת הים התיכון, שכוללת תוספות של שמן זית או אגוזים הובילה לשיעור נמוך של התקפי לב לעומת מדינות שבהם דבקים בדיאטה מופחתת שומן", כך לפי מחקר שנערך על ידי בית הספר לרפואה באוניברסיטת נאבארה בספרד.

לעומת זאת, ארה"ב דורגה במקום ה-35, בין השאר בשל עלייה במקרי המוות כתוצאה ממנת יתר של סמים והתאבדויות. באופן כללי, הנציגות הראשונה של צפון אמריקה היא המקום ה-16 שם מדורגת קנדה. סין השתפרה בדירוג ועלתה מהמקום ה-55 ל-52. מדינה משתפרת נוספת היא דרום קוריאה שעלתה ב-7 מקומות למקום 17. לעומת זאת, מקדוניה נפלה 12 מקומות בדירוג למקום 56.

מדינות באפריקה דרומית לסהרה מייצגות 27 מתוך 30 המדינות הכי פחות בריאות. האיטי, אפגניסטן ותימן הן שלוש המדינות הנוספות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות