אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מהפך בראש: אקסלנס גמל מובילה את הגיוסים ממתחרים צילום: בלומברג

מהפך בראש: אקסלנס גמל מובילה את הגיוסים ממתחרים

חברת הגמל מקבוצת הפניקס עקפה את חברת הגמל של אלטשולר שחם בהיקף הכספים שגייסה ממתחרים בינואר. עם זאת, לאור ההתאוששות בביצועים של אלטשולר שחם, שהובילה ב־17 החודשים הקודמים, התמונה עלולה להתהפך בקרוב

26.02.2019, 08:05 | רחלי בינדמן

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

מהפך בגיוסים בענף הגמל וההשתלמות — לראשונה מזה 17 חודשים — אלטשולר שחם מאבדת את ההובלה בהעברות כספים חודשיות מגופים מתחרים לטובת המתחרה, אקסלנס גמל מקבוצת הפניקס.

קראו עוד בכלכליסט

אקסלנס גמל המנוהלת על ידי אורי קיסוס רשמה העברות חיוביות נטו, כלומר כסף שנכנס פחות כסף שיצא למתחרים, של 266 מיליון שקל ממתחרים.

זאת בעוד שאלטשולר רשמה העברה חיובית של 200 מיליון שקל בלבד. מדובר בהתרסקות בהעברות לאחר שבשנתיים החולפות אלטשולר רשמה העברות חיוביות על בסיס חודשי בהיקף ממוצע של כמעט מיליארד שקל בחודש. המשמעות היא שקצב ההעברות ממתחרים ירד ב־80% בינואר.

ענף הגמל וההשתלמות, להבדיל מענף קרנות הנאמנות מגיב הרבה יותר לאט להיחלשות בביצועים של השחקנים. מי שמניע את התזוזות של הכספים בענף הם סוכני הביטוח. אלה מעבירים את הלקוחות מגוף לגוף על בסיס התשואות והעמלות שמשלמים הגופים לסוכנים. בשנים האחרונות אלטשולר היה כוכב הגיוסים על רקע הובלה בתשואות. עם זאת, בשנת 2018 הידרדר לסוף טבלת התשואות, לאחר ש־2018 התאפיינה בתנודתיות רבה שהסתיימה בירידות חדות בחודש דצמבר. התנודתיות היתה בין היתר במניות הטכנולוגיה שבהם לאלטשולר אחזקה גדולה יחסית.

אלטשולר היה אגרסיבי יותר בשוק המניות, לעומת המתחרים השמרניים יותר — דבר שהיה בעוכריו ב־2018, אך גם סייע לו בתיקון החד שחוו השווקים מתחילת השנה. בעוד שקודם לכן המותג אלטשולר היה חזק מאד בקרב הלקוחות, החולשה בביצועים של אלטשולר בחודשים האחרונים, אפשרה לסוכני הביטוח להתחיל לשכנע את החוסכים להעביר את הכסף למתחרה אקסלנס. לאורך שנים נמצא אקסלנס בשליש הראשון של התשואות, אך לא הצליח עד כה למנף את הביצועים הטובים של חטיבת ההשקעות של הפניקס בניהולו של רועי יקיר לגיוסים רציניים.

אלא שלא בטוח בכלל שהמהפך הזה יחזיק. גם אם אקסלנס גמל תמשיך לבלוט בפברואר ומרץ, אלטשולר רשם סוג של קאמבק בינואר, כשהוביל את טבלת התשואות ותיקן חלק לא מבוטל מירידות 2018 כולה. המבחן הגדול של אלטשולר יהיה שימור ההובלה בתשואות גם בחודשים הקרובים, או לכל הפחות להתברג במקומות הראשונים. נראה שבבית ההשקעות ממשיכים בקו האגרסיבי יחסית עם חשיפה גבוהה לשוק המניות וציפיות נמוכות להעלאת ריבית באופק.

הלמן אלדובי שהוביל את תשואות 2018 רשם אף הוא העברות חיוביות בינואר, אך בשיעור צנוע של 34 מיליון שקל. השיעור הנמוך עדיין מעיד על חשדנות של החוסכים לחברת הגמל של בית ההשקעות.

חברת הגמל של ילין לפידות, שדווקא רשמה מהפך בדצמבר שהוביל אותה למקום השני בתשואות 2018, עדיין מתקשה לחזור ולתרגם את הביצועים לגיוסים. ילין לפידות חוותה נטישת כספים של 131 מיליון שקל בינואר, מגמה שעשויה להשתנות בחודשים הקרובים, שכן כאמור האפקט של הביצועים בגמל מורגש בטווח ארוך יותר. עוד גוף שמתמודד עם העברות שליליות נטו הוא בית ההשקעות פסגות שחברת הגמל שלו איבדה 91 מיליון שקל למתחרים בינואר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות