אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תמנון מידע הפנים עומד במוקד התוכנית של גואטה צילום: עמית שעל

תמנון מידע הפנים עומד במוקד התוכנית של גואטה

בעוד גלי פרשת השימוש במידע פנים בחברות הביוטכנולוגיה עוד מכים בשוק, ענת גואטה פרסמה היום תוכנית אסטרטגית לשלוש השנים הקרובות. חוץ מהמאכערים, מסמנת יו"ר הרשות גם את המפיצים והחתמים

25.02.2019, 19:42 | רחלי בינדמן

יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה פרסמה היום (ב') את התוכנית האסטרטגית של הרשות לשנים 2019–2022 וחשפה את האני מאמין שלה. החזון מתבסס על ארבעה אדנים: שמירה על שוק הון הוגן, ביסוסו והרחבתו של השוק הציבורי, קידום התחרות בשוק וקידום החדשנות הטכנולוגית בו.

קראו עוד בכלכליסט

בנוסף לכותרות המפוצצות האלה ובמסגרת שמירה על שוק הון הוגן, היה רמז למה שעשוי להתברר כאחד המהלכים המשמעותיים של גואטה והסתתר במצגת: "נחזק את מעמדם של שומרי הסף, ובכלל זה חיזוק מעמדם ותפקידם של הנאמנים, הגברת הפיקוח על חתמים ומפיצים, קביעת סטנדרטים לפעילות של שומרי הסף". על פניו, מדובר בהכרזה יבשושית, אבל בשילוב עם חקירת הדגל הראשונה של גואטה, המתנהלת בימים אלה ומסעירה בעיקר את ענף הביומד בבורסה, עשויה להתחבא בה פצצה שתשנה את פני שוק ההון, אם גואטה תדע לצקת לתוכה תוכן.

בלב החקירה עומד פעיל שוק ההון הוותיק מנחם וינברג, שעל פי החשד סחר בניירות ערך על סמך מידע פנים. בנוסף בודקים ברשות חשד שווינברג תוגמל באופן עקיף בידי חברת קדימהסטם, בעבור הבאת משקיעים להנפקה שביצעה, וזאת בדרך של תשלום עמלה מנופחת לחברת החיתום רוסאריו, שחלק ממנה הועבר לידי וינברג.

הרשות אוסרת תשלום כסף מחברה מגייסת למי שאינו מפיץ מורשה. ראשית, משום שמפיץ כזה המשתתף בהנפקה מקבל כך הנחה על מחיר הנייר ומופלה לטובה לעומת יתר המשקיעים. שנית, ברשות רוצים שרק בעלי היתר יוכלו לקבל עמלה על הבאת משקיעים, כדי למנוע מכל מיני מאכערים לשכנע את גברת כהן מחדרה לקנות מניות בלי להבין את הסיכונים הכרוכים בכך.

גואטה רומזת כי בכוונתה "להתלבש" על המתווכים בשוק ההון, בדגש על החתמים והמפיצים, ולהסדיר את פעילותם, באופן שעלול לפגוע בשחקנים שעושים בשוק הררי כסף. כיום אין כמעט חיתום בשוק ההנפקות. כלומר, החתם לא מתחייב לקנות סחורה שאינה נרכשת בהנפקה, ומרבית ההנפקות כוללות רק מפיצים — סוג של אנשי שיווק שלה שנהנים מעמלה.

ענת גואטה , צילום: עודד קרני ענת גואטה | צילום: עודד קרני ענת גואטה , צילום: עודד קרני

דרישות הסף המינימליות כדי להיות מפיץ קורצות לשחקני נוסטרו, שמצאו כך דרך להרוויח עוד קצת כסף, באמצעות הקמת חברות הפצה הגוזרות קופון בהנפקות. הסדרת התחום עשויה לטפל במאכערים כמו וינברג, שמאחורי הקלעים ובעזרת קשריהם עם מפיצים וחתמים, עלולים לכאורה לבצע עבירות על חוקי ני"ע.

הנדבך השני של התוכנית מתעסק בהחייאת הבורסה בתל אביב. גואטה הטיחה ביקורת בהגדלת ההשקעות הפרטיות של המוסדיים ובדומה לקודמה בתפקיד, שמואל האוזר, התייחסה לחוסר השקיפות שלהן. כחלופה הודיעה כי הרשות תפעל לגיוון היצע מוצרי ההשקעה בשוק ההון.

הנדבך השלישי עוסק בקידום החדשנות הטכנולוגית בשוק ההון, בדגש על טכנולוגיות המתמחות בדרכים לייעל ולהוזיל את אופן צריכת השירותים בעולם הפיננסי. במסגרת זו, תבחן הרשות באופן יזום את הטכנולוגיות ותייצר סביבת אסדרה התומכת בפעילויות החדשות, תוך התמודדת עם הסיכונים הכרוכים בהן.

הנדבך האחרון עוסק בשחקנים הפעילים בשוק ההון, בדגש על הבנקים ובתי ההשקעות המתווכים לציבור את עולם ההשקעות וגוזרים עמלה בדרך.

גואטה הבהירה כי תפעל לקידום התחרות בשוק ההון שמאופיין ברמת ריכוזיות גבוהה של השירותים הפיננסיים, בעיקר תחת המערכת הבנקאית. במסגרת זו, הבהירה גואטה כי הרשות תפעל להבטיח את קיומה של תחרות ושקיפות עבור ציבור המשקיעים. בנוסף, באשר לגופים המפוקחים, הרשות תפעל להבטיח כי אין באסדרה הקיימת חסמי כניסה עודפים לטובת כניסת שחקנים חדשים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות