אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המחטף של המל"ל: מבקש סמכות וטו על השקעות זרות

פרסום ראשון

המחטף של המל"ל: מבקש סמכות וטו על השקעות זרות

המטה לביטחון לאומי יביא לקבינט הביטחוני הצעה להקמת ועדה, שתאשר פה אחד השקעות זרות בעלות השלכות אסטרטגיות; בשלב זה תחול ההחלטה על ענפי התשתית והפיננסים; במשרדי הממשלה חוששים מאיפול בעייתי שיפגע באטרקטיביות של ישראל

02.03.2019, 22:06 | עמרי מילמן

המטה לביטחון לאומי (מל"ל) בראשות מאיר בן שבת צפוי להביא מחר (א') לאישור קבינט הביטחוני הצעה שתסייע לה לקבל דריסת רגל בכל השקעה זרה משמעותית במדינת ישראל.

קראו עוד בכלכליסט

ההצעה קובעת כי תקום ועדה מייעצת בתחום זה עם רוב לגורמי הביטחון ובהובלת המל"ל. כל החלטה שתובא אליה לגבי השקעות זרות שיכולות להיות בעלות השלכות אסטרטגיות על המשק תצטרך להתקבל בה פה אחד. המשמעות היא שאם המל"ל יתנגד להחלטה, היא למעשה לא תעבור במועצה. בשלב זה תחול ההצעה על ענפי התשתית והפיננסים כאשר בהמשך ייקבעו קריטריונים להחרגה.

מאיר בן שבת מאיר בן שבת מאיר בן שבת

בנוסף מבקשים להקים במל"ל ועדת המשך לתחומים שאינם נמצאים תחת פיקוח רגולטור כיום. משמעות הדבר שתהיה למל"ל אפשרות לעכב או לטרפד עסקאות גם בענף ההייטק.

חשש במשרדי הממשלה

על פי גורמים שונים בממשלה ההחלטה אינה מתואמת עם יתר המשרדים שהתנגדו לה עד כה. עצם הקמת הוועדה במסגרת המל"ל מטילה על אותן השקעות והאישור הנדרש מהממשלה איפול מלא וסודיות שעלולים להכניס בקלות רבה יותר שיקולים כלכליים בעיתיים שיוסתרו מעיני הציבור.

החשש בקרב המשרדים הכלכליים הוא כי הקמת הוועדה במסגרת המל"ל תפגע באטרקטיביות של ישראל, שאמנם נהנית מהשקעות זרות, אך בעלת חסרונות שונים בהשוואה למדינות מערביות אחרות כמו גודל או יציבות גיאו-פוליטית, וכמובן דירוג נמוך יחסית במדד עשיית העסקים העולמי.  

הנושא עלה לראשונה בעקבות רצון של משקיעים סינים לרכוש את הפניקס, אז ביקשה הממונה על שוק ההון לשעברדורית סלינגר חוות דעת ביטחונית אך ולא היה לה למי לפנות בעניין. למרות הדרישה של משרד האוצר לפני כמה חודשים לשמור את הנושא תחת סמכותו, תוך התייעצות עם המל"ל, ההצעה תהפוך כעת דה פקטו את המל"ל לגוף מאשר.

מהמל"ל נמסר כי "הידיעה רצופה באי דיוקים. המל"ל מתכוון להביא בפני הקבינט כמה חלופות ולא הצעה אחת. תכליתן: לאפשר לרגולטורים לשקול גם שיקולי ביטחון לאומי בנוסף לשיקולים אותם הם שוקלים כיום. בכל החלופות לא ניתנת סמכות וטו למל"ל או לגופי הביטחון".

במשרד ראש הממשלה סירבו לפרסם את ההצעה שתעלה מחר המל"ל, למרות ההשלכות הדרמטיות שלה, זאת מאחר שהחלטות הקבינט חסויות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
מקריאת הרזומה של בן שבת ברור שהוא משמש בתפקיד
הגדול עליו ב-50 מידות.אבל הוא מזרחי-דתי-ו...וזה מספיק.והוא עד כדי כך מבין את הגדרות והסייגים המתבקשים לגבי נושאי תפקידים בכירים,ובכלל,ממלכתיים עד שהוא הלך לבקשת נוכל הסתרים,נתן אשל,משרתו של הארכי נוכל ביבי,אל ה"רב" דרוקמן כדי שינסה להשפיע על המסוכן בנט ושותפתו שלא יפרשו. החוטים המקשרים את היהודים בכל מקום על רקע מוצאם מקשרים במדינה על רקע אמונתם הדתית. הקשרים האלו משבשים אצלם.אם בכלל היה להם,את השיפט וההבנה של מה מותר ומה אסור לעובד מדינה. אסור באיסור חמור להפקיד דתי על שום תפקיד ממלכתי גבוהה ממחלק תה במשרד.
רחמים  |  04.03.19
לכל התגובות