אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אנטרופי ו־ISS נותנות לביגר רוח גבית בדרך לדירקטוריון פז צילום: אוראל כהן

אנטרופי ו־ISS נותנות לביגר רוח גבית בדרך לדירקטוריון פז

חברות הייעוץ, הישראלית והזרה, ממליצות למוסדיים לתמוך במועמדות המנכ"ל המיתולוגי של חברת האנרגיה לדירקטור. זאת בניגוד לעמדת הדירקטוריון, שהעדיף את אמנון דיק ודוד אבנר. אם ייבחר, יתמודד אברהם ביגר על תפקיד היו"ר מול אליעזר שקדי

05.03.2019, 08:18 | רחלי בינדמן

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

אברהם ביגר בדרך לדירקטוריון פז. כך, לפחות, אם המוסדיים בעלי אחזקות בחברת האנרגיה יצביעו לפי המלצות חברות הייעוץ אנטרופי ו־ISS. המלצת אנטרופי, שהופצה בסוף השבוע לבעלי המניות, קוראת להם לתמוך במינוי ביגר על פני המועמדים שהציע הדירקטוריון, אמנון דיק ודוד אבנר. גם חברת הייעוץ הזרה ISS נותנת לביגר רוח גבית וממליצה למשקיעים הזרים בחברה לתמוך בו — וחורגת בזאת ממנהגה לתמוך כמעט תמיד בעמדות הדירקטוריונים.  

קראו עוד בכלכליסט

מי שדחף בתחילה למינוי ביגר הוא אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש, המחזיקה הגדולה בפז (9.14%), המנוהלת בידי יונה פוגל. אך ועדת האיתור של דירקטוריון החברה, בראשות היו"ר הזמני אריק שטיינברג, המליצה לפני כחודש על דיק ואבנר ופסלה את ביגר, לאחר הליך שכלל גם התייעצות עם חברת הייעוץ עמדה. אבל אז חלה תפנית בעלילה, כשבית ההשקעות פסגות, המחזיק ב־5.63% מפז, הודיע כי יתמוך בביגר. פסגות מימש את זכותו כבעל מניות ודרש להצביע גם על ביגר כמועמד.

עד כה שמרו שאר המוסדיים בפז על שתיקה, ובהם הראל (7.73%), כלל (7.69%), הפניקס (7.42%) ומנורה (5.09%) — כולם משתמשים בשירותי אנטרופי.

בהמלצת אנטרופי נכתב כי "מאחר שהמינוי הנוכחי הוא מועמד שמלכתחילה נולד מהרצון של כמה גופים מוסדיים בעלי עניין בחברה, שהיא ללא גרעין שליטה, להציב מועמד ראוי נוסף להתמודדות על תפקיד היו"ר, אנו נמליץ בעד מינוי ביגר". אמנם המוסדיים יכולים להצביע בניגוד להמלצה, אבל אז יצטרכו לכנס את ועדות ההשקעה ולנמק מדוע העדיפו מועמד אחר.

בחירה בביגר תעביר את הכדור לדירקטורין פז, שיכריע בינו לבין אליעזר שקדי לתפקיד יו"ר החברה. בהינתן שהדירקטוריון העדיף לא להמליץ על ביגר, נטייתו תהיה, לכאורה, לטובת שקדי. אבל ספק אם הדירקטורים יוכלו להתעלם בצורה כה גסה מעמדת בעלי המניות, אם אלה אכן יתמכו באופן גורף בביגר.

גם המשקיעים הזרים בפז, ובהם קרן ההשקעות ואנגארד (2.53%) או בלאקרוק (0.89%), צפויים לתמוך בביגר בעקבות המלצת חברת הייעוץ ISS. ב-ISS מתייחסים לביקורת שהשמיע יו"ר פז לשעבר יצחק עזר על הממשל התאגידי בחברה ועל חילוקי הדיעות שהיו לו עם ההנהלה. "אנחנו מודעים לכך שיצחק עזר הוא אחד מכמה קולות שעלו, הכוללים גם גופים מוסדיים, שהציפו סימני שאלה לגבי אופן הבחירה של ועדת האיתור של הדירקטוריון".

אף על פי כן מבהירים ב־ISS כי הם לא מצאו רבב בהתנהלות הוועדה, ואף משבחים אותה על ניהול הליך בחירה עצמאי ומעמיק. ISS מצדדת בביגר בזכות ההיכרות הקודמת שלו עם פז, שאותה ניהל בשנים 1993–1997, ובזכות תפקידי ניהול אחרים ובהם יו"ר שופרסל ומנכ"ל מכתשים אגן.

עוד מדגישה ISS כי "בהתחשב בכך שלפז אין בעל שליטה, הפיקוח ועצמאות הדירקטוריון והיו"ר מול ההנהלה מקבלים משנה חשיבות". אלא שחברת הייעוץ גם מסייגת ומציינת את העובדה שוועדת האיתור העדיפה מועמדים אחרים, ומפנה את תשומת לב בעלי המניות לחשיבות שיש ליכולת שיתוף הפעולה בתוך הדירקטוריון.

אברהם ביגר אברהם ביגר אברהם ביגר

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות