אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איריס שטרק: "אי העברת הכספים המגיעים לנו היא ביזיון בית המשפט" צילום: אוראל כהן

איריס שטרק: "אי העברת הכספים המגיעים לנו היא ביזיון בית המשפט"

יו"ר מינהלת ליגת אתנה ווינר לנשים הודיעה היום שתעתור שוב לבג"ץ, זאת לאחר שכספי המינהלת וכן כספי התמיכות לקבוצות לא הועברו כלל, למרות התחייבות המדינה במסגרת עתירה קודמת בנושא. שטרק: "עצוב לגלות דווקא בחודש בו אנו מציינים את יום האישה הבינלאומי, את היחס המזלזל שמקבל ספורט הנשים ממשרד התרבות והספורט". תגובת המשרד: "בימים הקרובים צפויה אתנה לקבל 13.1 מיליון שקל כפי שסוכם. מדובר בניסיון לייצר פייק ניוז"

06.03.2019, 17:53 | שירות כלכליסט

סאגת עתיד כדורסל הנשים לא נגמרת: יו"ר מינהלת ליגת אתנה ווינר, רו"ח איריס שטרק, התייחסה היום (ד') לכך שלא הועברו כספי תמיכה וכספי המינהלת מצד משרד התרבות והספורט כמובטח ואמרה כי לא תהיה ברירה אלא לערב את בית המשפט שוב בסוגייה. לדבריה, "התנהלותו של משרד התרבות הספורט מזלזלת ואיננה מקובלת, מדובר לא רק על קיפוח ספורט הנשים ופגיעה חמורה באמון הציבור, אלא מדובר גם בביזיון בית המשפט.  

קראו עוד בכלכליסט

"לא יהיה מנוס מלשוב לבית המשפט בכדי לקבל את הכספים שהובטחו ומגיעים לקבוצות הליגה ולמינהלת. עצוב שזו ההתנהלות של המשרד כלפי ספורט הנשים לקראת יום האישה הבינלאומי. בג"ץ הותיר בפנינו דלת פתוחה במידה והמשרד לא ייתן מענה לפי התחייבותו, ולצערי באין פתרון אחר נאלץ לפנות שוב לבג"ץ בעניין זה, בדרישה למלא אחר ההתחייבויות התקציביות".

איריס שטרק. "לא יהיה מנוס מפנייה חוזרת לבג"ץ", צילום: אוראל כהן איריס שטרק. "לא יהיה מנוס מפנייה חוזרת לבג"ץ" | צילום: אוראל כהן איריס שטרק. "לא יהיה מנוס מפנייה חוזרת לבג"ץ", צילום: אוראל כהן

כזכור, במסגרת העתירה לבג"ץ 856/16 שטרק נ' המועצה להסדר הימורים בספורט ואח', הצהירו המדינה ומשרד התרבות והספורט כי יקצו מידי שנה, במשך 5 שנים, סכום של יותר מ-900 אלף שקל למינהלת ליגת העל לנשים בכדורסל, באמצעות הסכם שיווק מתחדש למשך חמש שנים של המנהלת ומתקציבי המועצה לספורט נשים. זאת בנוסף לכספי תמיכות של יותר מ-450 שקל בשנה לכל קבוצה בליגת העל.

בפועל, למרות שבשתי העונות הראשונות נראה היה כי משרד הספורט עומד בהתחייבויות, בעונת המשחקים הנוכחית נמנע המשרד מלחתום על ההסכם השנתי המתחדש של אתנה ומנהלת הליגה, על אף שהעונה כבר קרובה לסיום, וכן נמנע מלהעביר את כספי התמיכה לקבוצות, כאשר מתוך סכום של 450 אלף שקל שהובטח לקבוצות עבור השתתפות בליגת העל בעונה הקודמת הועברו רק כ-30 אלף שקל. עונת המשחקים הנוכחית צפויה להסתיים במהלך חודש אפריל, אך בעוד כשבוע, עונת המשחקים תסתיים עבור שש מתוך עשר מקבוצות ליגת העל לנשים, עם התחלת משחקי חצי הגמר והגמר, ועליהם לשחרר את מרבית השחקניות הזרות, כאשר התקציבים אשר נועדו לתשלום המשכורות טרם הועברו.

סיכון משמעותי לקבוצות 

במהלך כל עונת המשחקים הנוכחית, עונת 2018-19, מקיימת מינהלת ליגת אתנה ווינר את כל התחייבויותיה בהתאם להסכם השנתי המתחדש עד האחרונה שבהן. ההתחייבויות כוללות, בין היתר, הענקת הזכויות בשם הליגה, פרסום במגרשים, פעילויות בקהילה ופרסום במהלך שידורי הליגה בטלוויזיה. ההתחייבויות הללו גוררות עלויות בפני עצמן, ומינהלת הליגה הוציאה מאות אלפי שקלים בכדי לעמוד בהתחייבויותיה. כך שמשרד הספורט ואתנה זוכה לשיווק בפועל, מבלי לשלם את התחייבויותיה. מדובר בפגיעה אנושה בקבוצות בליגה וכן במינהלת עצמה, שכן ההוצאות שוטפות לא פסקו ולא הופחתו לצד העיכוב בהעברת הכספים ולא ברור כיצד מצפה משרד הספורט מן הקבוצות להמשיך ולהתנהל עם הפחתה משמעותית כל כך בהכנסות. כך, הקבוצות נאלצות לקחת על עצמן התחייבויות שוטפות, תוך סיכון עצמי משמעותי במצב של חוסר בהירות. יתרה מכך, רוב הקבוצות אף ביקשו הלוואת גישור מאיגוד הכדורסל, וממרכזי הספורט שמועד פירעונה קרב ובא. בנוסף, קבוצות אף ציינו כי אם הכסף לא יועבר בימים הקרובים, הן לא יעמדו בתשלום המשכורות לשחקניות ולעובדות ועובדי הקבוצה. כל זאת, כאשר במסגרת הודעה לבג"ץ מסר משרד הספורט כי "מטרת ההחלטה ליצור ודאות לקבוצות הנשים הפועלות בענף ובכך לייצר פתרון ארוך טווח למשך חמש שנים לקבוצות".

 , צילום: ראובן שוורץ צילום: ראובן שוורץ  , צילום: ראובן שוורץ

יש לציין כי משרד התרבות והספורט לא שינה התנהלותו אף על פי שהמינהלת העבירה שני מכתבים אשר מוענו למנכ"ל משרד הספורט, במטרה לקבל את התקציבים שהובטחו: הראשון מטעם ישטרק; השני נשלח באמצעות בא כח המנהלת, עורך הדין אורי כהנא, ממשרד כבירי נבו קידר בלום, המתמחים במשפט ציבורי מגדרי בתחום הספורט. שתי הפניות לא זכו למענה מצד המשרד.

במכתב, שנשלח בהעתק גם לשרת הספורט, ח"כ מירי רגב, אף הושווה המצב הקיים בכדורסל הנשים לעומת ליגות הגברים בכדורגל ובכדורסל: "בעוד שענפי הספורט הגבריים, לרבות ליגות הכדורגל והכדורסל, מקבלים מידי שנה את כספי השיווק מהטוטו בתחילת העונה, מועד המאפשר למועדונים התנהלות שוטפת תקינה, ליגות הנשים מתמודדת מידי שנה עם סחבת מצד משרד התרבות והספורט, האחראי על העברת הכספים בעניינן, ונדרשות 'להתחנן' ממש בכדי לקבל את הכספים המגיעים להן בדין".

כעת נערכים במינהלת לפנייה לערכאות המקובלות, אחרי שמשרד הספורט לא רק הפר את ההתחייבויות שניתנו בפני בג"ץ תוך קיפוח ספורט הנשים, דבר חמור מאוד כשלעצמו, אלא אף מסרב להתייחס לכל פניה מצד המנהלת.

תגובת משרד התרבות והספורט: "מנהלת הליגה טועה ומטעה. משרד התרבות והספורט העביר את התקציבים למנהלת בהתאם לנוהל, כבכל שנה. מדובר בניסיון חסר כל שחר לייצר כותרות.

 

"התקציב יעמוד השנה על סכום כולל של 13.1 מיליון שקל, כאשר הסכום כולל 1.5 מיליון שקל המיועדים לימנהלת. זאת כפי שסוכם בין הנהלת משרד התרבות והספורט והנהלת אתנה.

"בימים הקרובים צפוייה מנהלת הליגה לכדורסל לקבל באמצעות 'אתנה' את תקציב הסכם השיווק בסך מיליון וחצי שקל, בדיוק כפי שהתקבל בשנה שעברה; זאת כאמור בהתאם להתחייבות משרד התרבות והספורט.

"דווקא ביום האישה הבינלאומי ציפינו מיו"ר מנהלת הליגה איריס שטרק להוקיר ולהעריך את הישגי הספורט הנשי ואת הגדלתם של התקציבים בתחום, אך צר לנו, כי הגברת שטרק בחרה שוב ביצירת פייק כותרות, שאין להם כל שחר ואשר מעוותות את המציאות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות