אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אוזבקיסטן מנסה למשוך משקיעים ישראלים באמצעות הטבות מס צילום: שאטרסטוק

אוזבקיסטן מנסה למשוך משקיעים ישראלים באמצעות הטבות מס

סגן שר החוץ של אוזבקיסטן, דישלוד אקאטוב, הגיע לארץ בראש משלחת של אנשי עסקים ונפגש עם נציגים של חברות ישראליות בלשכת המסחר והציג בפניהם הטבות שהמדינה החליטה להעניק למשקיעי חוץ. בין המשתתפים: טבע, קוקה-קולה, אלביט ועוד. "בעבר היו חברות ישראליות שעשו שם הרבה כסף אבל התקשו להוציא אותו. כנראה שדברים השתנו" אמר אלכס אברבוך, מנהל באשרא

07.03.2019, 10:00 | גולן חזני
אוזבקיסטן, מהרפובליקות הדרומיות של ברית המועצות לשעבר, מנסה למשוך משקיעים ישראלים באמצעות הטבות מס.

קראו עוד בכלכליסט

סגן שר החוץ של אוזבקיסטן, דישלוד אקאטוב, הגיע לארץ בראש משלחת של אנשי עסקים ובסוף השבוע שעבר נפגש במשרדי לשכת המסחר עם אנשי עסקים ישראלים והציג בפניהם הטבות שהמדינה החליטה להעניק למשקיעי חוץ.

ההטבות הן עבור רכישת ציוד טכנולוגי חדש, החדרת שיפורים טכנולוגים, סיוע כספי וערבויות לצורך שחזור ושיפור מבנים המשמשים לקווי ייצור. ההטבות יתבטאו בחישובי פחת בפריסה ארוכה יותר בדו"חות, מתן ערבויות מדינה להשקעות זרות ושיעורי מס נמוכים על הרווחים.

אוזבקיסטן. מנסה לעודד השקעות , צילום: שאטרסטוק אוזבקיסטן. מנסה לעודד השקעות | צילום: שאטרסטוק אוזבקיסטן. מנסה לעודד השקעות , צילום: שאטרסטוק

בניגוד לעבר ניתן היום להמיר מטבע באוזבקיסטן באופן חופשי, אחרי שמשך שנים כלכלת המדינה היתה סגורה.

בין החברות הישראליות שיוצגו במפגש היו טבע, קוקה-קולה, אלביט מערכות, מצרפלסט, גאון אגרו וגדות מכליות. חלקן כבר פעילות במדינה וחלק מעוניינות להיכנס לפעילות עסקית.

"הממשלה האוזבקית מציעה היום סביבה עסקית נוחה יותר. אנחנו רוצים להראות את הפנים החדשות של המדינה. אוזבקיסטן מצויה במיקום מיוחד בלב אסיה, קרוב לשוק הסיני וההודי, עם מחצבים עשירים, ומשאבים של סולאר והידרו אנרגיה", אמר סגן השר וציין כי המדינה מכוונת להשקעות בתחום ההייטק, האנרגיה הסולארית והחקלאות. "כוח העבודה במדינה הוא משכיל ברובו, וכדי למשוך משקיעים אנחנו נמצאים בעיצומן של רפורמות מרחיקות לכת, כולל רפורמות מס מהותיות. משקיעים שיכנסו יקבלו פריבילגיות ויתרות השקעה".

הכלכלה האוזבקית מתבססת על מרבצי אורניום, זהב גז וחקלאות, והאוזבקים מעוניינים להכניס משקיעים בתחומי חקלאות, תרופות, טקסטיל, הייטק וחינוך. הצמיחה בתמ"ג היא של 5% לשנה. השגריר האוזבקי בישראל, סעיד רוסטאמוב ציין כי 56% מכוח העבודה בארצו היא של בני 30 ומטה, וכי הממשלה מנהיגה מדיניות חברתית חזקה שבה לאזרח יש יכולת להביע עתו על כל הצעת חוק חדשה שעומדת לעבור.

אוכלוסיית המדינה מונה 34 מיליון איש, ואלכס אברבוך, מנהל בחברת ביטוח אשראי וסיכוני סחר חוץ הממשלתית אשרא, אמר כי אמנם אוזבקיסטן זו הזדמנות גדולה אבל הסיכון קיים. "בעבר היו חברות ישראליות שעשו שם הרבה כסף אבל התקשו להוציא אותו. כנראה שדברים השתנו. אנחנו פתוחים למדינה ומוכנים לתת כיסוי ביטוחי לעסקים. הסיכונים הם בעיקר בהחרמות, מלחמות, והפרת הסכמים מצד המדינה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות