אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חולדאי: "בעולם בונים שדות תעופה עירוניים - ואצלנו סוגרים שדה בגלל החלטה אומללה" צילום: מוטי קמחי

חולדאי: "בעולם בונים שדות תעופה עירוניים - ואצלנו סוגרים שדה בגלל החלטה אומללה"

ראשי הערים של אילת ותל אביב, חברי כנסת וקבוצה של חולי סרטן תושבי העיר הדרומית התייצבו בשדה דב וקראו לממשלה לעצור את סגירתו. מאיר יצחק הלוי: "חייבים לשנות את ההחלטה, גם בגלל ההגיון וגם בזכות החמלה"

07.03.2019, 14:47 | דני שדה

ראשי הערים של אילת ותל אביב קיימו היום (ה') מסיבת עיתונאים בה קראו לממשלה ולעומד בראשה לעצור את סגירת שדה דב, ואת ניתוקה של אילת ממרכז הארץ.

קראו עוד בכלכליסט

מסיבת העיתונאים בשדה דב. מימין: אבי בניהו, מאיר יצחק הלוי, בצלאל סמוטריץ מסיבת העיתונאים בשדה דב. מימין: אבי בניהו, מאיר יצחק הלוי, בצלאל סמוטריץ' ורון חולדאי | צילום: מוטי קמחי מסיבת העיתונאים בשדה דב. מימין: אבי בניהו, מאיר יצחק הלוי, בצלאל סמוטריץ

"אני בטוח שאפשר לשנות את ההחלטה, וחייבים לשנות אותה גם בגלל השכל הישר, גם בגלל ההגיון וגם בזכות החמלה", אמר ראש עירית אילת, מאיר יצחק הלוי, וציין כי ביום ראשון הקרוב יוקם אוהל מחאה בו ישבתו הוא ותושבים אחרים של העיר רעב עד שההחלטה תשונה, וכי ביום שלישי העיר אילת תיסגר.

"מאות מתושבי אילת מגיעים למרכז הארץ לקבל טיפולים רפואיים ועשרות רופאים טסים לאילת כדי לטפל בחולים. רופאים לא מעטים כבר אמרו כי הם לא יעברו את כל המסלול הארוך של טיסה משדה דב לרמון", אמר הלוי.

לדבריו, ההחלטה על סגירת שדה דב נעשתה במחשכים ומבלי להתייעץ עם אנשי אילת. "הממשלה באה ואמר שיש חלופה, שנתב"ג מסוגל לקלוט את כל התנועה האווירית של שדה דב. נתנו לרשות שדות התעופה 200 מיליון שקל כדי לייצר את החלופה הזו. אבל אני אומר לכם שזה בלוף. נתב"ג לא מסוגל היום אפילו לקלוט את הגידול בתעופה הבינלאומית. כראייה הם העבירו טיסות בינלאומיות לשדה דב", אמר, והוסיף כי ניתן וחייבים לעצור את התוכנית לסגירתו של השדה ב-1 ביולי.

ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, אמר כי מזמן כבר לא עמד מול טיפשות כל כך גדולה: מדינה שמוותרת על תשתית לאומית כל כך חשובה גם לתעופה הפנים ארצית וגם לתעופה הבינלאומית. "בכל העולם בונים שדות תעופה עירוניים ואצלנו סוגרים שדה בגלל החלטה אומללה. הרי אם לא היו בעלי קרקע פרטיים איש לא היה מעלה על דעתו לסגור את שדה דב. כולם מסכימים שמדובר בשדה הכרחי וחיוני".

חולדאי ציין כי מדינת ישראל מעולם לא הכינה תוכנית סטטוטורית כיצד תיראה התעופה בישראל. "מה שגרם להחלטה לסגור את שדה התעופה הוא דרישות של בעלי הקרקע. מדובר באנשים שיש להם בהחלט זכויות, אבל אפשר היה לפתור את הנושא עם מתן קרקע חלופית או בדרכים אחרות".

רון חולדאי ומאיר יצחק הלוי, צילום: מוטי קמחי רון חולדאי ומאיר יצחק הלוי | צילום: מוטי קמחי רון חולדאי ומאיר יצחק הלוי, צילום: מוטי קמחי

חולדאי הדגיש כי סגירת שדה דב היא לא בעיה של תל אביב בלבד. "יש תוכנית חלופית לבניית אלפי יחידות דיור במקביל להחזקת טרמינל, אפילו עם שני מסלולים, אבל אף אחד מאנשי האוצר לא רוצה לדון בה כדי לא להיווכח כמה שהיא טובה", אמר וסיכם: "גם אם היום ילכו על התוכנית של מינהל התכנון, הרי שיחלפו עוד 10 שנים עד שיקרה משהו. בינתיים אפשר לדחות את סגירת השדה עד שימצאו פתרונות חלופיים, כמו בניית שדה בים", אמר.

בין המשתתפים באירוע היה גם דניאל בן אפרים בן ה-67, שמתגורר באילת 61 שנים. "לפני שנתיים חליתי בסרטן הערמונית. נאלצתי כמעט כל יום לטוס למרכז לעבור טיפולים. חצי שנה עברתי טיפולים וזה לא היה פשוט. אני עדיין מגיע כל הזמן למרכז לבדיקות ומעקבים. אני לא רואה איך אוכל לנסוע לשדה התעופה ברמון, לטוס לנתב"ג, לקחת תחבורה לבית החולים ולאחר הטיפול לחזור לאילת את כל הדרך הארוכה הזו. זה פשוט יגמור אותי" אמר.

בטי שטרן, בת 61, עמדה לידו. היא מנהלת את אגודת אילן ומטפלי בילדים ליקויי לימודים, ואחרים. "אנחנו התושבים השקופים של מדינת ישראל. הזזת שדה דב תהיה עבורנו אסון ומכה קשה. מעבר לתוספת של שעות רבות בדרכים, מדובר גם בתוספת הוצאה של מאות שקלים עבור תחבורה", אמרה. "מה שקורה זה שלאף אחד פשוט לא איכפת. יש באילת 65 אלף תושבים שלא מעניינים איש. נבצר ממני להבין למה אני לא יכולה להנות משרותים בסיסיים, כשמישהו בהינף יד מחליט לנתק אותי ממרכז הארץ".

תגובת המנהלים מטעם בית המשפט לניהול שטח הגוש הגדול: "מדובר בקמפיין פוליטי בתקופת בחירות המונע משיקולים צרים ואינטרסנטיים ונועד להפעיל לחץ לא לגיטימי לעצירת פינוי השדה. הניסיון לתלות את מצבה של העיר אילת בפינוי השדה אינו אלא ספין פוליטי אשר מעיד יותר מכל על ניסיון להתנער מאחריות כוללת למצבה של העיר. כמו כן, הצגת תוכנית המתיימרת להיות אלטרנטיבית למתחם, אשר כלל אינה ישימה, כל תכליתה נועד למשיכת זמן בלבד, תוך הטעיית מקבלי ההחלטות והציבור כולו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
שדה דב
כבוד ראש העיר אילת אתה לא עוקב אחרי תלאותיהם של של בעלי הקרקעות כבר עשרות שנים שמבטיחים לפנות ושיוכלו לממש את זכותם לפי תוכניות הבינוי של העיר מר חולדאי שעלו מיליוני שקלים שום דבר לא במחשכים תראה לנו בבקשה שדה תעופה שבנוי על קרקע פרטית אין מה לעשות הגיע השעה כנראה .
ג'קי  |  07.03.19
7.
מה זה מעניין מי קנה ולמה..... זו ריאה ירוקה...... נמאס מסיסמאות של גדול ערים
כרגיל, שטיפת מוח. אין שום צורך לבנות דווקא שם, וגם אין שום סיבה לחבר את הרצליה לצפון תל-אביב. יש מספיק מקום שכבר בנוי שאפשר לבצע בו פינוי-בינוי למינהו לבנות לגובה ולהשאיר לנו את השטחים הירוקים ו"סמי-ירוקים" כדוגמת שדה דוב. ו-"בעלי הקרקע" ידעו תמיד שזה הימור על שטח "לא לבניה" וספקולציה, לא יותר
יונתן  |  07.03.19
לכל התגובות