אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חייבים לשחרר את הכלכלה הישראלית מהרבנות צילום: אלדד רפאלי

דעה

חייבים לשחרר את הכלכלה הישראלית מהרבנות

גם אם רוצים להשאיר את הרבנות הראשית כסמל - למרות הסיבות הרבות שיש לפרקה - הכרחי להפריד בינה לבין המונופולים והסמכויות שמשחיתים אותה ולשחרר את תעשיות המזון והתיירות הישראליות מהחנק שהיא יוצרת

10.03.2019, 21:02 | שחר אילן

השחרור המוקדם מהכלא בשבוע שעבר של הרב הראשי האשכנזי לשעבר יונה מצגר הזכיר עד כמה לא הופקו לקחים ובוצעו שינויים ברבנות הראשית בעקבות שליחתו למאסר. מצגר, שהורשע בקבלת שוחד בהיקף של חמישה מיליון שקלים, הביא את הסתאבות הרבנות לשיא. אחת הסיבות שגרמה למנהיג החרדי המנוח הרב יוסף שלום אליישיב, על פי מקורביו, לתמוך במועמדות מצגר היתה הרצון להשפיל את הרבנות הציונית. אין ספק, זה עבד היטב.

קראו עוד בכלכליסט

 אבל לא רק השחיתות מבאישה את הרבנות בעיני הציבור. הרבנות הממלכתית היא התפקיד היחיד בישראל שעדיין מחולק לפי מפתח עדתי ובכך היא מנציחה ומטפחת את המחלוקת העדתית, זו שגם תנועת ש"ס מנציחה בעצם קיומה. במערכות הבחירות האחרונות מצא הרב הראשי יצחק יוסף שוב ושוב דרכים להבהיר שהוא תומך בש"ס ואין סיבה להניח שלא יעשה זאת גם הפעם.

הרב יונה מצגר, צילום: Yoni Reif הרב יונה מצגר | צילום: Yoni Reif הרב יונה מצגר, צילום: Yoni Reif

הרבנות גם מקפידה לשמור על שני מונופולים - זה של הנישואין וזה של הכשרות. על פי מחקר שהזמין האוצר, עלות מערך הכשרות היא כ-3 מיליארד שקל (לא כולל חקלאות) ועלות מונופול הכשרות כ-600 מיליון שקל, מה שגורם לייקור משמעותי של מחירי המזון והתיירות. הרבנות מתעקשת להמשיך להעסיק אלפי משגיחי כשרות במוקם להפוך לרגולטור של הכשרות - לא כי יש בזה איזשהו היגיון אלא כי זה המון כוח.

בית הדין הרבני האזורי בתל אביב, צילום: אלדד רפאלי בית הדין הרבני האזורי בתל אביב | צילום: אלדד רפאלי בית הדין הרבני האזורי בתל אביב, צילום: אלדד רפאלי

היא גם מתעקשת על המונופול על הנישואים מה שגורם לאורתודוכסים רבים יותר ויותר להתחתן בלי להירשם ולחילונים רבים להתחתן בחו"ל. את השליטה בנישואים ובכשרות היא מנצלת כדי לכפות בניגוד לחוק שמירת שבת על רוב עסקי המזון, השמחות והתיירות. כמו תפקיד נשיא המדינה, הנשיאות היתה אמורה להיות סמל של קירוב ואחדות לכל מגזרי ישראל ולעם היהודי. בפועל היא מובילה את המאבק ביהדות התפוצות הרפורמית והקונסרבטיבית - מה שמסכן את התמיכה בישראל בארצות הברית.

יש כל כך הרבה סיבות לפרק את הרבנות הראשית, שפוגעת במעמד ובתדמית היהדות יותר מאשר מכבדת אותם. אבל גם אם רוצים להשאירה כסמל, הכרחי להפריד בין הרבנות הראשית לבין המונופולים והסמכויות שמשחיתים אותה ולשחרר את תעשיות המזון והתיירות הישראליות מהחנק שהיא יוצרת. זה יחזק את הסיכויים שהרב מצגר יהיה הרב הראשי האחרון שנשלח לכלא. וכמובן, הגיע הזמן שיהיה לנו רב ראשי אחד, לא משנה מאיזה עדה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

34 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

34.
כאשר בחו'ל משהו לא מצליח - היהודים אשמים
בארץ כשמשהו לא מצליח - הדתיים אשמים. בארצנו יש דרישה לכשרות, לכן יש כשרות,כל חותמת מכניסה המון כסף למפעלים על המוצרים שהם מיצרים בזול ומוכרים במאות אחוזים. בעלויות של המוצר,קודם תבדקו את שכר המנהלים,כמות המנהלים,עלויות פרסומות וכו' ואז לדבר.
מאיר  |  11.03.19
32.
הכשרות
הכשרות צריכה להיות וולונטרית, בדיוק כמו האמונה. מדינה שכופה על אזרחיה דת כלשהי = מדינה טוטליטרית מדינה שכופה על אזרחיה סממני דת = מדינה עם סממנים טוטליטריים אמונה לא ניתן לכפות , ניתן רק לשכנע אמונה היא משהו פנימי בין האדם לבין עצמו סממנים חיצוניים של אמונה - ככל שהם רבים יותר זה מצביע דווקא על חולשת האמונה הפנימית. כי מי שיש לו אמונה פנימית עם עצמו, הצורך שלו בסממנים חיצוניים לאותה אמונה מתמעט ככל שהוא יותר בוטח , משוכנע, ומרגיש שלם באמונתו הפנימית, ולחילופין - ככל שאדם מרבה בסממנים חיצוניים ל"כביכול אמונה שלו" כך זה מצביע על מיעוט בביטחון הפנימי שלו באמונה ובצורך שלו לשכנע אחרים בהיותו "מאמין". הנסיון לשכנע את האחרים בעוצמת האמונה של עצמך בא לפצות על חוסר שכנוע או חוסר ביטחון באמונה שלך פנימה. עבור החרדים במיוחד וגם לאלו שקוראים לעצמם "דתיים" אך לא חרדים, ישנו ציטוט מעולה של אברהם לינקולן : "אפשר לעבוד על חלק מהאנשים כל הזמן, ועל כל האנשים חלק מהזמן, אבל אי אפשר לעבוד על כל האנשים כל הזמן"
גיל  |  11.03.19
לכל התגובות