אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עכשיו נשארה רק צ'קפוינט: מכירת מלאנוקס היא יום עצוב להייטק הישראלי

דעה

עכשיו נשארה רק צ'קפוינט: מכירת מלאנוקס היא יום עצוב להייטק הישראלי

איל וולדמן מכר את מלאנוקס כי הבין שהוא חייב לעשות כן, לא כי רצה בכך; כניעת החברה הביאה את הקץ על עוד תקווה שישראל תייצר ענקית נוספת, ואולי בעתיד תרכוש את אנבידיה ולא תירכש על ידה

12.03.2019, 06:58 | מאיר אורבך

מכירת מלאנוקס לאנבידיה ב־6.9 מיליארד דולר היא יום עצוב להייטק הישראלי. מלאנוקס אינה עוד חברה בנוף המקומי ואינה עוד אקזיט של כמה מאות מיליוני דולרים.

קראו עוד בכלכליסט

מלאנוקס היתה החברה שכל יזם חולם להקים מאפס, לבנות אותה בצלמו ובדמותו ולהוביל אותה למועדון של חברות הענק. החברה פיתחה טכנולוגיה פורצת דרך והובילה את השוק ועל כך אין עוררין. ניתן להשוות אותה רק לצ'קפוינט של גיל שוויד שנשאר איתה עד היום.

מכירת מלאנוקס לאנבידיה ב־6.9 מיליארד דולר היא יום עצוב להייטק הישראלי, צילום: אוראל כהן, משה שי מכירת מלאנוקס לאנבידיה ב־6.9 מיליארד דולר היא יום עצוב להייטק הישראלי | צילום: אוראל כהן, משה שי מכירת מלאנוקס לאנבידיה ב־6.9 מיליארד דולר היא יום עצוב להייטק הישראלי, צילום: אוראל כהן, משה שי

וולדמן מכר את מלאנוקס כי הבין שהוא חייב לעשות כן, לא כי הוא רצה בכך. אמנם הוא ישלשל לא מעט כסף לכיסו מהמכירה אבל הדבר האחרון שוולדמן צריך הוא עוד כסף. שוק ההון האמריקאי ראה את הדם של מלאנוקס וטעם ממנו כאשר חברת סטארבורד נכנסה לחברה והחלה להוביל מהלכים של שינויים. באותו רגע הבינו במלאנוקס שהחברה כבר לא שלהם. ברגע ששוק ההון האמריקאי על ענפיו השונים חש שזו חברה שניתן למנף ולמכור הוא לא ירפה את שינייו ויתיש את החברה עד שלא תהיה לה כל ברירה אלא להימכר. וולדמן ככל הנראה הבין בשלב מאוחר שאם הוא רוצה לעשות את הדבר הכי טוב עבור מלאנוקס הוא חייב למכור אותה למוכר הטוב ביותר שהוא יכול למצוא לה במחיר הגבוה ביותר שיביא ערך לעובדיו ולבעלי המניות שאליהם הוא מחויב.

לישראל אין הרבה חברות גדולות באמת ובשנה האחרונה היא אף איבדה כמה מהן: אורבוטק שנמכרת לקלא טנקור, פרוטרום שנמכרה וכעת מלאנוקס. יש בישראל חברות שמוכרות בעשרות מיליוני דולרים ואף יותר אבל חברות גדולות באמת כמו מלאנוקס וצ'קפוינט אין בכלל. כניעתה של מלאנוקס הביאה את הקץ על עוד תקווה שישראל תייצר ענקית נוספת ואולי בעתיד תרכוש את אנבידיה ולא תירכש על ידה.

מלאנוקס בחרה להימכר לאנבידיה ולא לאינטל או זייליניקס. מבט על רכישות העבר של החברה ועל מצבה של הרוכשת מעורר סימני שאלה לא מעטים. אנבידיה מעולם לא רכשה חברה כה גדולה ומרוחקת ממנה. עד היום ביצעה אנבידיה השקעות ספורות בישראל ומרכז הפיתוח שלה בארץ קטן מאוד.

השנה האחרונה היתה שנה קשה לחברה, לאחר ששוק הקריפטו שהיה אחד מהשווקים המשמעותיים עבור שבבי החברה נעלם לה ואיתו שפע של הכנסות. אנבידיה רואה במלאנוקס חבל הצלה וכניסה לשוק שאין לה בו דריסת רגל ולכן תרצה מאוד את החברה קרוב אליה, כך שמלאנוקס עשויה להפוך בעיקר למרכז פיתוח נוסף עבור ענקית שבבים אמריקאית.

לישראל אין הרבה חברות גדולות באמת ובשנה האחרונה היא אף איבדה כמה מהן. כניעתה של מלאנוקס הביאה את הקץ על עוד תקווה שישראל תייצר ענקית נוספת ואולי בעתיד תרכוש את אנבידיה ולא תירכש על ידה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

105 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

104.
לא ברור...
כשחברת היטק נמכרת הבעלים והעובדים בעלי האופציות מקבלים המון כסף שעליו הם משלמים מיסים ואח"כ הם או מבזבזים או משקיעים או תורמים. בהרבה מקרים הם מבזבזים אותו בארץ (בונים בתים מפוארים להם ולמקורביהם). במקרים אחרים הם משקיעים אותו בארץ (בד"כ מקימים סטארטאפים כי זה מה שהם יודעים ואוהבים לעשות). ובמקרים אחרים הם תורמים אותו בארץ. אם החברה לאחר שנמכרה ממשיכה לעבוד מהארץ ולשלם משכורות זה טוב אבל זה לא העיקר וזה לא מחויב.
עלי עבדו  |  17.03.19
לכל התגובות