אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השופט לפאינה קירשנבאום: את נחקרת ולא שואלת שאלות צילום: מוטי קמחי

השופט לפאינה קירשנבאום: את נחקרת ולא שואלת שאלות

ביום השני לעדותה של חברת הכנסת לשעבר ביקשו עורכי דינה לעסוק בפרשת תנועת עזרא, שבה היא מואשמת בלקיחת שוחד, הלבנת הון ומרמה. השופט נזף בקירשנבאום מספר פעמים, וגילה סקפטיות כלפי גרסתה לאירועים

20.03.2019, 11:08 | עופר מתן

הבוקר (ד') נמשך שלב פרשת ההגנה במשפטה של פאינה קירשנבאום, שבמרכזו עדותה של סגנית השר לשעבר. עורכי דינה של קירשנבאום ביקשו מהשופט, ירון לוי, לעסוק בפרשת תנועת עזרא בה היא מואשמת בלקיחת שוחד, הלבנת הון ושימוש במרמה על מנת להתחמק מתשלום מס.

קראו עוד בכלכליסט

פאינה קירשנבאום בבית המשפט, היום, צילום: מוטי קמחי פאינה קירשנבאום בבית המשפט, היום | צילום: מוטי קמחי פאינה קירשנבאום בבית המשפט, היום, צילום: מוטי קמחי

קירשנבאום מואשמת בכך שעשתה דיל עם מנכ"ל תנועת עזרא העולמית, דניאל אלינסון, שפועלת לקיום פעילות בקרב יהודים דוברי רוסית המתגוררים בארה''ב ולעידודם לעלות לארץ. בכתב האישום נטען שקירשנבאום הבטיחה לעזור לאלינסון לקבל כספים ממשרדי ממשלה שונים ומתורמים פרטיים, ובתמורה הוא יעביר לה שוחד ששווה לחצי ממה שהיא תעזור לו להשיג.

בין השנים 2011-2014 היא סייעה לתנועת עזרא לקבל סכום של ארבעה מיליון שקל ממשרדי ממשלה שונים. בתמורה דאג אלינסון שעמותות עזרא יממנו נסיעות לחו"ל ומוצרי חשמל ואלקטרוניקה עבור קירשנבאום ובני משפחתה, יממנו סקר שערך ארתור פינקלשטיין עבור מפלגת ישראל ביתנו ויעסיקו את בנה של קירשנבאום באחת מעמותות עזרא.

עורכי דינה של קירשנבאום ביקשו ממנה להסביר מתי תנועת "ביתנו העולמית", הארגון העולמי של מפלגת ישראל ביתנו, חברה לפעילות משותפת עם תנועת עזרא בתפוצות. היא סיפרה שזה קרה בשנת 2008 ושבמסגרת החבירה בין הארגונים הפך אלינסון לכפוף אליה. היא סיפרה על מספר פגישות של אנשי ישראל ביתנו ועזרא בהן נכחה, כולל אחת בה אביגדור ליברמן נכח, הדגישה שאינה זוכרת תאריכים מדוייקים של הפגישות והזכירה במרירות משהו את הביקורת שהתקשורת מתחה עליה בעקבות מקרי השיכחה שלה במהלך עדותה הנוכחית במשפט.

כשהשופט שאל אם ישנו מסמך כתוב שמוכיח את החבירה של ביתנו העולמית ועזרא השיבה קירשנבאום ש"זה כתוב על הדגל של התנועה המשותפת, לא מספיק?". השופט לוי נזף בה על תשובתה והזכיר לה שהיא נחקרת ולא שואלת שאלות. בהמשך נזף השופט בקירשנבאום מספר פעמים נוספות והבהיר לה שלא תיכנס לדבריו. ניכר שהוא סולד מהגישה שלה ומגלה סקפטיות כלפי גרסתה לאירועים, כפי שניכרת בעדותה. הוא התשומם, למשל, כשקירשנבאום טענה שלא קראה מסמך מסוים שהכיל פירוט לגבי כספים שהועברו לתנועת עזרא בטענה שהאותיות בו היו קטנות מדי, והיא אינה נוהגת להרכיב משקפיים.

לא ראתה בעזרא ארגון זר

עורכי דינה שאלו אותה על הקשר עם דניאל אלינסון ומאמציו לגייס כספים לעזרא ממשרדי ממשלה נוספים. היא סיפרה ששלחה אותו להפגש עם מנהל משרד הקליטה, עודד פורר, ושמעבר לזה היא לא ידעה איזה משרד הביא לו כספים ואיזה לא. היא נשאלה האם היה קשר בין התקציב שעבר מקק"ל לעזרא לבין ישראל בינו והיא השיבה שלא ידעה על קשר כזה.

היא סיפרה שנרתמה לעזרתו של אלינסון כשזה אמר לה שארגון עזרא נמצא בבעיות כספיות, עזרה שהתבטאה בנסיעות שלה לפגישות בארה"ב וניסיונות שלה לשכנע את יהודה פולישוק מארגון "יוזמת אורות" לתמוך כספית בעזרא. קירשנבאום נשאלה למה בעצם אנשי עזרא צריכים את עזרתה בגיוס תרומות, והיא הסבירה שהמעמד והתפקיד שלה פתח דלתות מול אנשים, אם כי גם זה לא עזר לפעמים. היא הסבירה שסייעה לעזרא לגייס תרומות כי הצלחת הארגון היתה גם הצלחת ארגון ביתנו עולמית והצלחתה האישית שלה.

היא נשאלה לגבי מעורבותה בקשר מול רון לאודר בהקשר של תמיכה אפשרית בתנועת עזרא, וסיפרה שהוזמנה מספר פעמים לארוחות ערב בביתו של לאודר, בהן נכחו תורמים כבדים נוספים, כולל פעם אחת שהביאה איתה את דיויד רוטמן, שהיה אז מנכ"ל תנועת "עזרא ביתנו" המשותפת לעזרא וביתנו העולמית.

לאחר מכן תיארה קירשנבאום את הטיסות הרבות שעשתה לחו"ל למטרות גיוס כספים עבור עזרא, כחוויה מתישה ומלחיצה, בין השאר בגלל הטיסות הארוכות והקושי לנאום באנגלית. לחלק מהנסיעות הללו הצטרפו אליה בנותיה, כשההאשמה בכתב האישום מתייחסת למימון הטיסות והאירוח שלהן ושל קירשנבאום עצמה. היא הסבירה שנהוג לנסוע לנסיעות כאלה עם עוזר כלשהו, מאחר ולא מקובל שהיא עצמה, כחברת כנסת ישראלית, תתקשר ללשכות של אנשים שאותם היא אמורה לפגוש כדי לתאם מועד לפגישה וכדומה. השופט שאל מאיפה היא ידעה שמותר להביא מלווה והאם זה נאמר לה מפורשות, והיא השיבה שזה לא נאמר לה והיא פשוט חשבה שזה מתבקש. השופט שאל מהם הנהלים כשהיא נוסעת לחו"ל מטעם המדינה והיא השיבה שבן זוג אינו רשאי להצטרף לנסיעה וגם לא עוזר פרלמנטרי. היא הסבירה שיש בכנסת נהלים לגבי מה מותר ואסור כשגוף זר מזמין ח"כ לביקור בחו"ל, אבל היא לא ראתה בעזרא ארגון זר, בטח לא כשהוא חבר לביתנו העולמית.

היא סיפרה שבנותיה התלוו אליה ועזרו לה בכמה נסיעות כאלה לארה"ב: בהקלדה, בתיאום פגישות ובתרגול הנאומים באנגלית בלילות בחדר המלון. השופט לוי שאל אם זה לא היה נראה לה צורם וקירשנבאום השיבה שלא, שהיתה עושה זאת שוב היום ושהיתרון בלהביא אותן איתה היה שהן ישנו איתה באותו החדר במלון, וכך נחסך התשלום עבור חדר נוסף. היא סיפרה שבמהלך הנסיעות האלה היתה מדווחת לאלינסון על הוצאותיה, והוא היה מחזיר לה כסף עבורן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות