אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המופע של נתניהו: לחוץ, מתבלבל ומספק הסברים מלאי חורים צילום: Abir Sultan

פרשנות

המופע של נתניהו: לחוץ, מתבלבל ומספק הסברים מלאי חורים

רה"מ נחלץ להגן על עצמו ולא השיב מדוע ביקש שמיליקובסקי ישלם את המס על מכירת המניות ברווחים אדירים. הוא נראה לחוץ בעת שדיבר על יחס התקשורת לאשתו ולבנו

23.03.2019, 23:07 | צבי זרחיה

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע הערב (שבת) במפתיע לראיון בחברת החדשות, לאחר כמעט ארבע שנים שלא התראיין שם, כי לא רצה להשאיר את "הזירה פתוחה" בעת היעדרו בימים הקרובים מהארץ בשל ביקורו בארה"ב. זאת לנוכח גל הביקורת הציבורית והתקשורתית הן בפרשת המניות במפעל הפלדה, התשדיר הלעגני של הליכוד על אמנון אברמוביץ', פרשן חברת החדשות שנפצע במלחמת יום הכיפורים וקיבל את צל"ש הרמטכ"ל, וההתקפה עליו על רקע הדרתה של מירי רגב מצילום בכירי הליכוד.

קראו עוד בכלכליסט

בניגוד להופעות קודמות כמו ההכרזה על מינוי הנגיד, שבהם היה זחוח ומחייך, הפעם הוא נראה לחוץ, התבלבל, והסבריו היו מלאי חורים.

נתניהו ומיליקובסקי, צילום: אבי מועלם, Michael Falco נתניהו ומיליקובסקי | צילום: אבי מועלם, Michael Falco נתניהו ומיליקובסקי, צילום: אבי מועלם, Michael Falco

הראיון של נתניהו מעורר כמה שאלות שלא ניתנו להן תשובות:

1. הצוללות וההשקעה במפעל הפלדה - מה שהכי הלחיץ את נתניהו היו השאלות בפרשת הצוללות, ואחזקת מניותיו במפעל הפלדה של בן דודו נתן מיליקובסקי, שהפך למממן קבוע שלו, ואף העניק לו 300 אלף דולר בלא קבלת היתר למימון הוצאות משפטו. בעת שהשיב על השאלות האלו נתניהו נראה לחוץ, והרבה לחזור על המנטרה "אין קשר בין ההשקעה שעשיתי לבין הצוללות".

נתניהו הסביר אתמול כי ידע לזהות את ההשקעה במפעל, והערב אמר שבן דודו הוא שזיהה את ההשקעה. כך או כך, הוא לא ממש הסביר כיצד השקיע 600 אלף דולר ולאחר שלוש שנים קיבל כ-4 מיליון דולר, אלא אמר שהסכום נמוך ממה שפורסם. הסבריו על "חברות הייטק שנמכרות במכפלות" לא ממש משכנע. ישנן לא מעט חברות הייטק שקורסות, ויעיד על כך בני גנץ שעזב את חברת המימד החמישי.

זאת ועוד: הוא הכריז כי "אני רוצה לפוצץ את כל עלילת הדם. קניתי את המניות בחברה שיש לה יתרון טכנולוגי, דיווחתי על כך לשלטונות המס. מכרתי בשנת 2010 לאחר שדיווחתי לוועדת ההיתרים (הפועלת ליד מבקר המדינה) עם מינויי לראשות הממשלה. ביקשתי להמשיך ולהחזיק בהן ואישרו לי. מכרתי, דיווחתי ושילמתי מס מלא".

עם רווחים כאלה, מדוע אם כן ביקש מוועדת ההיתרים לקבל כסף מבן הדוד מיליקובסקי כדי לשלם את המס? גם הטענה שמאות מיליונים מושקעים על ידי המדינה שמעסיקה חוקרים בחקירתו מצדיקה את בקשתו לקבלת תרומות בדומה לפוליטיקאים אחרים לא ממש משכנעת. כפי שהתייחסה לכך ועדת ההיתרים, צריך לפתוח תחילה את הארנק לפני שמגייסים 2 מיליון דולר מהתורמים.

ובנוסף: נתניהו שרכש את המניות ב-2007 לא היה אזרח פרטי אלא חבר כנסת מהמניין ויו"ר אופוזיציה והיה צריך להעבירן לנאמנות עיוורת. היה עליו לדווח על כך בטופס הצהרת ההון שמסר ליו"ר הכנסת, ומאוחר יותר לוועדת ההיתרים.

2. האישור למכירת הצוללות למצרים - הסבריו, לפיהם לא דיווח על האישור שנתן לגרמניה למכירת צוללות למצרים לרמטכ"ל או לשר הביטחון דאז בגלל שמדובר בנושא סודי, אינם מובנים. נכון שמדובר בסוד כמוס, שאליו נחשפו היועץ המשפטי לממשלה ואנשי צוותו. אבל אם מדובר בעניין ביטחוני שראשי המל"ל יעקב עמידרור ויעקב נגל ידעו עליו, מדוע לא לדווח על כך לרמטכ"ל ולשר הביטחון? נתניהו אמר שהוא סמך על היועמ"ש וסיפר לו במה מדובר, אותו יועץ שספג מצידו ביקורת באחרונה עוד בטרם קיבל את ההחלטה להגיש כנגדו כתב אישום בכפוף לשימוע.

צוללת של טיסנקרופ, צילום: intercepts.defensenews צוללת של טיסנקרופ | צילום: intercepts.defensenews צוללת של טיסנקרופ, צילום: intercepts.defensenews

3. בני הדודים - נתניהו התחמק באלגנטיות מהשאלות הנוקבות על שני בני דודיו, נתן מילקובסקי השותף והמממן, ועו"ד דוד שימרון שמלווה אותו שנים ומעניק לו יעוץ משפטי, כמו גם מהשאלות על שלמה פילבר, עד המדינה בתיק 4000 ויתר התיקים. הוא חזר על הססמה שהתיקים ייפלו עוד לפני שיפתח את הפה. שני בני הדודים הם דמויות מפתח - האחד אזרח אמריקאי שמעניק לו מימון כספי קבוע, והשני יועץ משפטי שייעץ לו ולרעייתו בענייניהם האישיים, שעמד בראש המו"מ הקואליציוני - אך גם העניק שירותי יעוץ לעד המדינה מיקי גנור מול טיסנקרופ ופנה למשרד הביטחון בעניין מכרז הצוללות.

4. התבלבל? - לנתניהו היו לא מעט מעידות בנאומיו באחרונה וגם הפעם: בתשובה לשאלה אם הזיז את גלעד ארדן ממשרד התקשורת בעקבות תלונות של שאול אלוביץ', הוא טעה כשטען שמינה את ארדן לשר לביטחון פנים במקומו של גדעון סער. המציאות שונה: בסוף 2014 התפטר סער ממשרת שר הפנים וארדן החליפו. בתחילת הקדנציה הנוכחית מונה ארדן כשר לביטחון פנים.

לפיד וגנץ. טענות לקיפוח, צילום: אי פי איי לפיד וגנץ. טענות לקיפוח | צילום: אי פי איי לפיד וגנץ. טענות לקיפוח, צילום: אי פי איי

5. נתניהו והתקשורת - נתניהו הירבה להתלונן על יחסה של התקשורת אליו אל מול היחס שהיא מעניקה לבני גנץ ויאיר לפיד. הוא ביקש אותו הזמן שניתן לגנץ וללפיד ביחד ושאותם תקף ."איפה הפריים טיים שלכם כשבערוץ טלוויזיה הראו תוכנית שבה לועגים לאחי הגיבור והמת יוני נתניהו (בתוכנית של אסף הראל) שנפל במבצע אנטבה, ועושים ריקודים? אמרתם משהו? ספגתי כדור וכמעט 5 פעמים איבדתי את חיי בעשרות מבצעים מאוד נועזים. לועגים לי, לועגים לאשתי ומציגים את בני משפחתי עם פנים של חזיר וחזירה. אתם אמרתם משהו כזה? אני לא מקבל את הצביעות החד צדדית שלכם. מה שאתם עושים כאן ערב ערב זו סאטירה. זה דברים שגם להם יש גבול".

נתניהו, כמי שיודע כיצד להשתמש בתקשורת, וגם סירב להתראיין למעט לערוצים מקורבים או בשאלות שהזמין מהעיתונאים (בעת הצגת הנגיד אמיר ירון, למשל) יודע מה ההבדל בין סאטירה לבין חדשות. הוא מתקומם על הביקורת נגד רעייתו שרה ובנו יאיר. אותו יאיר שמרבה לצייץ ולבקר ולתקוף ברשתות החברתיות. נתניהו אומר ש"בני יאיר הוא אדם עצמאי". כלומר לבן מותר לתקוף ולשסות, והתקשורת צריכה לשתוק?

בסיום ראיון אמר נתניהו לקרן מרציאנו ולעמית סגל כי "אתם לא הייתם מלטפים כמו עם בני גנץ אבל אני יותר חזק ממנו" . בכך, ביטא לא רק את עמדתו לגבי גנץ, אלא גם את לגלוגו על התקשורת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות