אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אודי אדירי: "מדינת ישראל תפסיק להשתמש בפחם עד 2030" צילום: עמית שעל

אודי אדירי: "מדינת ישראל תפסיק להשתמש בפחם עד 2030"

מנכ"ל משרד האנרגיה הודיע שהיעד השאפתני יחסוך למדינה 5.8 מיליארד שקל ויוכל לצמצם ב-60% את זיהום האוויר. בנוסף, הסביר שגז טבעי ישמש כחומר מעבר בין פחם ואנרגיה המתחדשת עוד עשרות שנים

26.03.2019, 13:55 | צלי גרינברג

"רמת וקצב השינויים שמאפיינים את שוק האנרגיה הם דרמטיים, וניתן להשוותם למהפכה הראשונה בתחום האנרגיה, מהפכת הקיטור" - כך אמר היום (ג') אודי אדירי, מנכ"ל משרד האנרגיה, בוועידת התעשייה של כלכליסט. לדבריו, בימים אלו חווה התחום מהפכה דרמטית לא פחות, לאור מחירי המתקנים הנדרשים להעברת והפקת אנרגיה, העלות הגבוהה של תשתיות אנרגיה מתחדשת והקצב המהיר בו אוזלות עתודות הנפט.

קראו עוד בכלכליסט

"השימוש בפחם על ידי מדינת ישראל עמד עד לשנים האחרונות על 60% לטובת ייצור חשמל, וכיום זה עומד על פחות מ-30%", סיפר. "ובתוכנית שלנו, עד 2022 זה יגיע ל-15% ועד שנת 2030 זה יירד ל-0%, ואף מקום בעולם לא עשה שינוי כזה הן בהיקף והן בקצב השינוי".

מנכ"ל משרד האנרגיה אודי אדירי, צילום: עמית שעל מנכ"ל משרד האנרגיה אודי אדירי | צילום: עמית שעל מנכ"ל משרד האנרגיה אודי אדירי, צילום: עמית שעל

"כיום מביאים את הגז, שהוא מזהם משמעותית פחות מהפחם, כדי להוריד שיעור את הפחם כחומר לייצור חשמל", הסביר, "וזה בסדר לבקש כבר עתה את הצעד הבא שלאחרי הגז, אבל זה לוקח זמן. יש מגמות הכוללים את היעדים הבינלאומיים בנושא האקלים, הכוללים הפחתת זיהום אוויר, צורך להגיע לעלות סבירה, ומבחינתנו גם את פיתוח משק הגז הישראלי". לטענתו, סוגיית שהגז הטבעי נמצאת בשיח מתקדם באירופה והמשאב מוגדר כדלק גישור למשך 25 שנה לפחות, עד שהאנרגיות המתחדשות יגיעו לנקודה הנדרשת.

"מבחינת משרד האנרגיה שמנו לעצמנו יעד לשנת 2030 למנף את השינויים הכלכליים והסביבתיים לייצור חשמל כך שינבעו רק מאנרגיות מתחדשות, ואנו צופים כי זה ייעל את המשק ויחסוך לו 5.8 מיליארד שקל ויוריד 60% מזיהום האוויר", אמר אדירי. 

נאומו נקטע בידי מוחים, שמתחו ביקורת על מיעוט השימוש באנרגיה מתחדשת בישראל, ועל נזקים פוטנציאליים של ההתמקדות במיזמי גז טבעי. אדירי התייחס לדברים והשיב: "לפני שלוש שנים הוזמנתי לכנס בושא אנרגיה של המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה. בכנס נאם אז שר האוצר דאז יובל שטייניץ, והגיעו גם אז מוחים מגרינפיס ומארגון מגמה ירוקה, ושאלו אז את השר למה הוא לא מפסיק להשתמש בפחם, שהוא חומר זול ואנרגטי יותר. ושר האוצר, שדווקא היו לו תוכניות להוצאת הפחם, עמד וספג. אנו מתמודדים עם התנגדות לשינויים כל הזמן ואגלה לכם כי יש תנועה שמתנגדת לפנאלים סולארים על הגגות, כי חברי אותה תנועה טוענים שהקרינה שהפנאלים גורמים היא כמו לשחות בקישון, אז אנחנו מתמודדים עם התנגדויות על כל שינוי שמתקיים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות