אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארדואן תוקע את המשקיעים הזרים: אוסר עליהם למכור לירות טורקיות צילום: איי אף פי, רויטרס

ארדואן תוקע את המשקיעים הזרים: אוסר עליהם למכור לירות טורקיות

בלומברג מדווחת כי מנהלי קרנות גידור זרים רבים מצאו עצמם, ימים ספורים לפני הבחירות המוניציפליות, תקועים בתוך עסקאות ופוזיציות לונג על לירה מבלי יכולת לסגת מהן. למרבה האירוניה, רבים מהמשקיעים התקועים דווקא תמכו בלירה בחודשים האחרונים

27.03.2019, 12:14 | שירות כלכליסט
טורקיה אינה מאפשרת למשקיעים זרים למכור את המטבע המקומי, הלירה, כחלק ממאמצי הממשלה למנוע צניחה במטבע שעלולה לפגוע במועמדים שמקדם הנשיא רג'פ טריפ ארדואן בבחירות המוניציפליות שיתקיימו ביום ראשון הקרוב.

קראו עוד בכלכליסט

על פי דיווח בסוכנות הידיעות בלומברג, מנהלי קרנות גידור זרים רבים מצאו עצמם, ימים ספורים לפני הבחירות, תקועים בתוך עסקאות ופוזיציות לונג על לירה מבלי יכולת לסגת מהן, משום שעל הבנקים הטורקיים מופעל לחץ לא לספק נזילות, כך לפי 4 בנקאים שהתראיינו לכתבה.

המהלך הזה מנע את מגמת ההיחלשות של הלירה. המטבע נחלש משמעותית גם בשבועות לפני הבחירות הכלליות שהתקיימו ביוני וחיזקו את אחיזתו של ארדואן בשלטון. אולם, הבעיות הכלכליות רק התגברו מאז: באוגוסט השווקים צנחו, הכלכלה נכנסה למיתון, האינפלציה טיפסה לשיא של 15 שנים ומפלגות האופוזיציה פעלו בתיאום בניסיון לערער על התמיכה במפלגת השלטון.

"טורקיה למדה את הלקח אחרי הקיץ האחרון, ולא תאפשר למצב להידרדר בלי לשליטה", הגיב ריצ'ארד סגל, אנליסט לשווקים המתעוררים בחברת ניהול הנכסים מנולייף (Manulife Asset Management) בלונדון. המשקיעים הזרים מנסים לסגת מהאחזקות שלהם בלירה כבר מאז השבוע שעבר, כשג'יי.פי. מורגן הצטרף לבנקים שקראו למשקיעים למכור את הלירה, ובכך הביאו לסיומם שבועות רגועים יחסית שאפשרו להם להרוויח משיעורי הריבית הגבוהים במדינה.

נשיא טורקיה רג נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן | צילום: איי אף פי נשיא טורקיה רג

ביום שישי לבדו נחלשה הלירה הטורקית ב-5.1%, בניגוד לציפיות השווקים. הרשויות בטורקיה האשימו את הבנק האמריקאי בהענקת עצות "מוליכות שולל" ו"מניפולטיביות". ארדואן אף הזהיר השבוע כי בנקאים שייחשבו כאחראים לספקולציות נגד המטבע ייענשו.

האיומים הללו רק עוררו במשקיעים צורך דחוף יותר למכור את הלירות שבאחזקתם, אולם הקרנות הזרות אינן יכולות להוציא לפועל עסקאות מכיוון שלא מצאו קונים, כך על פי הבנקאים שביקשו להישאר בעילום שם.  

חלפן כספים באיסטנבול (ארכיון), צילום: איי אף פי חלפן כספים באיסטנבול (ארכיון) | צילום: איי אף פי חלפן כספים באיסטנבול (ארכיון), צילום: איי אף פי

בשלב זה נראה כי הטקטיקות עובדות. הלירה התחזקה השבוע ב-8%. עם זאת, בסוף השבוע דווח כי משקי הבית והחברות בטורקיה מחזיקים סכומי שיא של דולרים ויורו, מה שלרוב מעיד על חוסר אמון במטבע המקומי.

למרבה האירוניה, רבים מהמשקיעים התקועים דווקא תמכו בלירה בחודשים האחרונים. המטבע הפך לחביב מנהלי הקרנות הזרים לאחר ששיעורי הריבית הרשמיים בטורקיה הועלו בספטמבר ל-24%, והם החזיקו בעמדת לונג על המטבע מתוך הנחה שימשיך להתחזק. אולם, חלק מהמשקיעים העדיפו לסגור את פוזיציית הלונג על המטבע, דבר שכאמור התברר ככמעט בלתי אפשרי.

ארדואן מנסה לקדם בבחירות הקרבות את המועמדים של המפלגה שלו, במיוחד בערים שבהם המרוץ נחשב צמוד כמו אנקרה ואיסטנבול, והמפלגה עלולה לאבד את השליטה שלה בהן לראשונה מזה 25 שנים. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות