אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכה לארדואן: לראשונה זה עשור, טורקיה נכנסה למיתון צילום: איי אף פי

מכה לארדואן: לראשונה זה עשור, טורקיה נכנסה למיתון

לקראת הבחירות המוניציפליות שיתקיימו בטורקיה בחודש הבא, יש לנשיא ארדואן סיבה לדאגה. ברבעון האחרון התכווץ התמ"ג ב-2.4% לעומת הרבעון שקדם לו וב-3% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. המשקיעים חוששים שטורקיה תתקשה להתאושש, על רקע היחלשות זרימת ההון הזר והחובות המכבידים על חברות ומשקי בית

11.03.2019, 10:04 | שירות כלכליסט
טורקיה נכנסה למיתון, לראשונה מזה עשור. החדשות מהווה מכה לנשיא רג'פ טאיפ ארדואן לקראת הבחירות המוניציפאליות המתוכננות לחודש הבא.

קראו עוד בכלכליסט

על פי הנתונים שפורסמו היום (ב'), התמ"ג התכווץ ברבעון האחרון בשיעור של 2.4% (מותאם עונתית) לעומת הרבעון הקודם, אז נרשמה התכווצות של 1.6%. ההתכווצות תאמה לתחזיות האנליסטים. לעומת הרבעון המקביל שנה קודם לכן, התמ"ג נפל ב-3%. תחזיות האנליסטים ציפו לירידה של 2.5%.

התמריצים המוניטאריים אותם אמצו בעשור האחרון בנקים מרכזיים ברחבי העולם הובילו להזרמת הון למדינה, והכלכלה התרחבה בממוצע של כ-7% בכל רבעון מאז 2009, אולם ההתרחבות נקטעה בעקבות קריסת המטבע, ניהול שגוי של המדיניות ומחלוקת דיפלומטית עם ארה"ב.

נשיא טורקיה רג נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן | צילום: בלומברג נשיא טורקיה רג

מבחינת המשקיעים החשש הוא שטורקיה תתקשה להתאושש במהירות, זאת על רקע היחלשות זרימת ההון הזר והחובות המכבידים על חברות ומשקי הבית. התמ"ג לנפש בטורקיה נפל ל-9,632 דולר מרמה של מעל 10 אלף דולר ב-2017.

"בניגוד להתאוששויות המהירות הקודמות של טורקיה, הפעם יש חשש משמעותי שההתאוששות תהיה איטית בהרבה", הגיב אינאן דמייר מנומורה אינטרנשיונל בלונדון.

חלפן כספים באיסטנבול , צילום: איי אף פי חלפן כספים באיסטנבול | צילום: איי אף פי חלפן כספים באיסטנבול , צילום: איי אף פי

לאחר פרסום נתוני התמ"ג הלירה הטורקית נחלשה ב-0.5% ונסחרה במחיר של 5.4590 מול הדולר. הביצועים של המטבע השנה הם בין הגרועים בעולם, לאח שכבר

נחלש בסביבות 3% מול הדולר.

בניסיון להחיות את הצמיחה, הממשלה בראשותו של ארדואן מפעילה לחץ על הבנקים הממשלתיים להגדיל את ההלוואות. היף אף הזרימה הון לשלושה בנקים על ידי מכירת אג"ח לקרן האבטלה של המדינה. אולם, בינתיים התחזית נותרה קודרת. על פי הערכות הכלכלנים, התמ"ג ימשיך להתכווץ במחצית הראשונה של השנה לאחר ארבעה רבעונים של צמיחה פושרת של פחות מ-3%.

"אנחנו מצפים להתאוששות, אך היא תהיה איטית מבעבר", סיכמה מגדלנה פולם, כלכלנית לשווקים המתעוררים בחברת ניהול ההשקעות Legal & General Investment Management. "למרבה המזל לטוקיה, פוטנציאל הצמיחה גבוה".  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

39 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

37.
המשק בארץ על הפנים
לא בגלל בחירות ולא משום אינטרס. המשק פה נעצר באוקטובר ולא שב לקדמותו. יש פה האטה קשה בפעילות העיסקית, לקוחות שינו לרעת הספקים את תנאי התשלום שלהם באופן חד צדדי, בכל מקום בארץ ניתן לראות חנויות משרדם ומתחמים עם שלטי ״להשכרה״ רבים. יש פיטורים בכל המגזרים היצרנים וספקי השרותים בהיקפים גדולים ... אפילו מאוד. המשק בדרך למטה חזק! בהצלחה לכל העצמאיים ובעלי החברות.
אורן  |  12.03.19
35.
והרי זה כה פשוט - הלוואות יקרות הן קטלניות!
כול הצמחיה המדומה של טורקיה מבוססת על הלוואות זולות, זה שנים, שהמדינה והבנקים הסרים למרותה נתנו לכול דיכפין. אבל הכסף הזה, שהגיע ממקורות חוץ, היה יקר לטורקיה, והממשלה עדיין סירבה לגלגל את המחיר האמיתי של ההלוואות על הלווים - התעשייה, משקי הבית, העסקים. טוב, כמה זמן אפשר "לעצור את הנשימה" ולתת לפער הריביות להמשיך ולצמוח? זהו, הגיע הזמן שהבלון הזה יתפוצץ, והוא מתפוצץ בקול רעש רם, שעוד יילך ויגבר עם העמקת המיתון בטורקיה. העיקר שלסולטן יש ארמון בן 1000 חדרים והכול שם מוזהב...
ההוא  |  12.03.19
לכל התגובות