אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארדואן דיבר על ריסון האינפלציה, ועל הדרך הלאים בנק צילום: איי אף פי

ארדואן דיבר על ריסון האינפלציה, ועל הדרך הלאים בנק

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הודיע על הלאמת הבנק הפרטי הגדול במדינה - ש-28% ממנו מוחזקים על ידי מפלגת האופוזיציה, וששווי השוק שלו נאמד בכ־6 מיליארד דולר. גם אם יש הצדקה מסוימת למהלך, הוא מתנגש עם המסרים המרגיעים שהנשיא שידר

05.02.2019, 21:11 | דורון פסקין

הודעתו של נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן היום כי משרד האוצר הטורקי ישתלט על אישבנק, הבנק הגדול ביותר שמניותיו נסחרות בבורסה באיסטנבול, היא צעד נוסף בדיכוי האופוזיציה במדינה, גם אם הפעם קיים גרעין של הצדקה למהלך. לארדואן אין רוב אוטומטי בפרלמנט, וההכרזה שלו היא תחילתו של מהלך שנדרש עדיין לאישורו של הפרלמנט. אף כי ככל הנראה הושגה כבר הפעם הסכמה בעניין בין מפלגתו של הנשיא לבין המפלגה הלאומנית.

קראו עוד בכלכליסט

אין זו הפעם הראשונה שהשליט הטורקי משמיע איומים בנושא הבנק הזה, הנחשב לבנק הפרטי הגדול במדינה. שווי השוק שלו נאמד בכ־6 מיליארד דולר והוא מעסיק למעלה מ־60 אלף עובדים בכ־1,400 סניפים ברחבי המדינה. בשנים האחרונות שורבב שמו של הבנק, שנוסד בשנת 1924 על ידי כמאל אתאטורק, מייסד טורקיה המודרנית, למאבקים הפוליטיים המחריפים בין הקו האוטוריטרי אותו מנהיג ארדואן, לבין האופוזיציה הליברלית.

בכל פעם שראשי האופוזיציה השמיעו ביקורת כנגד מה שהם תיארו כפנייה של ארדואן לדיקטטורה, מיהרו הנשיא ומקורביו לשלוף את הקלף בדבר ההשתלטות על הבנק. ההתנהלות הזו נובעת ממבנה הבעלות הייחודי של הבנק, ש־28% ממנו מוחזקים על ידי מפלגת האופוזיציה הגדולה במדינה, מפלגת העם הרפובליקאית. זאת על פי צוואתו של אתאטורק. שאר הבעלות נחלקת בין ציבור המשקיעים בבורסה (קרוב ל־32%) וקרן הפנסיה של הבנק (כ־40%). עם זאת, הדיבידנדים אינם זורמים לקופתה של מפלגת האופוזיציה, אלא לארגוני צדקה, גם זאת על פי הוראתו של אתאטורק.

נשיא טורקיה היום. מבנה בעלות יחודי, צילום: אי.פי.איי נשיא טורקיה היום. מבנה בעלות יחודי | צילום: אי.פי.איי נשיא טורקיה היום. מבנה בעלות יחודי, צילום: אי.פי.איי

בניגוד למקרים אחרים, במקרה של אישבנק יש לארדואן בסיס לטענות לפיהן מפלגה לא צריכה להחזיק בבעלותה בנק. גם אם היא לא נהנית מהרווחים, העובדה שהיא ממנה ארבעה נציגים למועצת המנהלים הפכה את הבנק לטרף קל לסולטן החדש. אבל מאחר שארדואן נקט בשנים האחרונות שורה של צעדים דורסניים כנגד כל מי שהחשיב כמתנגד, באופוזיציה מתקשים להאמין הפעם שההשתלטות נובעת משיקולים כלכליים או שיקולי מנהל תקין.

ההסלמה בין ארדואן לאופוזיציה מגיעה לאחר שמתנגדיו של הנשיא הגבירו בימים האחרונים את ביקורתם על המצב הכלכלי המדרדר. באוגוסט שעבר אמר שר האוצר החדש של טורקיה בראט אלבייראק, חתנו הצעיר וחסר הניסיון של ארדואן, כי יוריד את האינפלציה לרמה חד־ספרתית. בפועל, נתוני השוק מצביעים על נסיקת האינפלציה לקצב שנתי של למעלה מ־20%, כשבחלק ממוצרי היסוד נרשמה עליית מחירים של למעלה מ־150% בתוך כשנה. מדובר בשיעור האינפלציה הגבוה ביותר בטורקיה מזה כ־16 שנים. באופוזיציה מזהירים כי האינפלציה, ביחד עם עלייה באבטלה וירידה בכוח הקנייה, יובילו לתסיסה פנימית גוברת כנגד השלטון. לעומת זאת, בממשלה של ארדואן משדרים מסרים מרגיעים ומבטיחים כי האינפלציה תרוסן בקרוב. ספק אם השתלטות על בנק מוביל במדינה תעביר למשק את המסר המרגיע הזה.

הכותב הוא מנהל חברת קונקורד המזה"ת

www.concordmena.com

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות