אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלה הדרכונים הטובים בעולם - איפה אנחנו? צילום: ויקיפדיה

אלה הדרכונים הטובים בעולם - איפה אנחנו?

הדרכון היפני שמר גם השנה על המקום הראשון בדירוג הדרכונים הטובים בעולם עם כניסה ל-188 מדינות ללא ויזה. אילו עוד מדינות נמצאות בצמרת?

31.03.2019, 22:04 | שירות כלכליסט

הדרכון היפני שמר גם השנה על המקום הראשון בדירוג הדרכונים הטובים בעולם, אך חולק אותו השנה עם דרכוני סינגפור ודרום קוריאה, שאזרחיהן נהנים מכניסה ללא ויזה ל-189 מדינות.

קראו עוד בכלכליסט

הדרכון האמריקאי עלה מקום אחד והגיע למקום החמישי, בעוד הדרכון הבריטי חולק את המקום השישי עם בלגיה, קנדה, יוון ואירלנד, שדרכוניהן מאפשרים כניסה ל-184 מדינות ללא ויזה. הדרכון הישראלי  הגיע למקום ה-22 עם כניסה ל-161 מדינות ללא ויזה.

ביקורת דרכונים בנמל תעופה הית ביקורת דרכונים בנמל תעופה הית'רו,לונדון | צילום: standard ביקורת דרכונים בנמל תעופה הית

מדד הדרכונים של Henley מבוסס על מידע שמתקבל מאיגוד התעופה הבין לאומי (IATA), ומבסס את דירוגו על מספר המדינות אליהן יכולים להיכנס המחזיקים בדרכון ללא בקשת ויזה מראש.

הדרכון הגרמני שנמצא במקום השני מאפשר כניסה ל-188 מדינות, אחת יותר מדרכוני צרפת, פינלנד, דנמרק, איטליה ושוודיה עם 187 מדינות.

ד"ר כריסטיאן קלין, יו"ר קבוצת Henley and Partners, אמר שלמרות הבדלנות הגוברת בחלקים שונים של העולם, רוב המדינות נותרות מחויבות לשיתוף פעולה והסכמים הדדיים.

"המידע ממדד Henley ב-14 השנה האחרונות מראה נטייה גלובלית מובהקת כלפי פתיחות", אומר קלין. "ב-2006, אזרח ממוצע יכול היה להיכנס ל-58 מדינות ללא ויזה; נכון לסוף 2018, המספר הזה עומד על 107. עלייתה של סין בדירוג היא דוגמה לכך. ב-2017 סין דורגה במקום ה-85, בעוד אזרחיה יכלו להיכנס רק ל-51 מדינות ללא ויזה, מספר שעלה בינתיים ל-74, והעלה את סין למקום ה-67. הכוח הנוכחי של דרכונים אסייתיים מעלה שאלות לגבי המהלך הפרגרסיבי שגרם לו, ונראה סביר שיותר ויותר מדינות יילכו בדרך הזאת כדי להרוויח מהזרימה הגלובלית של כישרון והון".

כמו ב-2018, מדינות עם תוכניות אזרחות, ממשיכות להחזיק בדירוגים הגבוהים במדד. אחת המטפסות הבולטות במדד של 2019 היא אלבניה, שעלתה 28 מקומות בעשור האחרון. אזרחי המדינה, שהיתה בעבר מסוגרת, יכולים כיום להיכנס ל-118 מדינות ללא ויזה.

בתחתית הרשימה נמצאות מדינות כמו פקיסטן, שבעלי הדרכון שלה יכולים להיכנס רק ל-33 מדינות ללא ויזה, וסומליה וסוריה עם אפשרות כניסה ל-32 מדינות. אפגניסטן ועיראק הגיעו למקומות האחרונים, בעוד אזרחיהן יכולים להיכנס רק ל-30 מדינות ללא ויזה.

דרכון ישראלי, צילום: שאטרסטוק דרכון ישראלי | צילום: שאטרסטוק דרכון ישראלי, צילום: שאטרסטוק

אלו הם עשרת המקומות הראשונים בדירוג:

1. יפן, סינגפור, דרום קוריאה - 189 מדינות

דרכון יפני, צילום: גטי אימג דרכון יפני | צילום: גטי אימג'ס דרכון יפני, צילום: גטי אימג

דרכון סינגפורי, צילום: koalatravelstheworld דרכון סינגפורי | צילום: koalatravelstheworld דרכון סינגפורי, צילום: koalatravelstheworld

2. גרמניה – 188 מדינות

דרכון גרמני, צילום: גטי אימג דרכון גרמני | צילום: גטי אימג'ס דרכון גרמני, צילום: גטי אימג

3. צרפת, פינלנד, איטליה, שוודיה, דנמרק – 187 מדינות

4. לוקסמבורג, ספרד – 186 מדינות

דרכון ספרדי, צילום: שאטרסטוק דרכון ספרדי | צילום: שאטרסטוק דרכון ספרדי, צילום: שאטרסטוק

5. אוסטריה, הולנד, נורווגיה, פורטוגל, שוויץ, ארה"ב – 185 מדינות

דרכון אמריקאי דרכון אמריקאי דרכון אמריקאי

6. בריטניה, בלגיה, קנדה, יוון, אירלנד – 184 מדינות

דרכון אירי, צילום: שאטרסטוק דרכון אירי | צילום: שאטרסטוק דרכון אירי, צילום: שאטרסטוק

7. צ'כיה – 183 מדינות

8. מלטה – 182 מדינות

9. אוסטרליה, איסלנד, ניו זילנד – 181 מדינות

10. הונגריה, לטביה, ליטא, סלובקיה, סלובניה – 180 מדינות

תגיות