אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מי מפחד מהלוביסטים? דרושה שקיפות אינטרסים מלאה על פעולותיהם בכנסת צילום: מיקי אלון

מי מפחד מהלוביסטים? דרושה שקיפות אינטרסים מלאה על פעולותיהם בכנסת

צריך להחיל את ההגבלות של חוק הלוביסטים לא רק על לוביסטים במשכן הכנסת, אלא בכל מקום, גם במשרדי הממשלה. ויש להחיל את החוק לא רק על הח”כים אלא גם על השרים ועל פקידי הממשלה הבכירים

03.04.2019, 08:02 | צבי זרחיה

הזינוק במספר הלוביסטים שפעלו בכנסת במשך הקדנציה האחרונה, במספר הלקוחות שייצגו ובהשפעה שהצליחו להפעיל, מחדד את הצורך בפתרון מקיף לסוגיה. חוק הלוביסטים  אינו מספיק. הוא סתם רק חלק מהפרצות ועדיין לא הביא למידת השקיפות הנדרשת. החוק, שנחקק ב־2008 חל רק על משכן הכנסת ורק ועל הח”כים. הוא לא חל על פגישות של לוביסטים עם שרים ופקידים בכירים בשירות הציבורי שנערכות מחוץ לכנסת, ולא על לובינג ברשויות המקומיות ובשורה של תאגידים סטטוטוריים. החוק גם לא מחייב את הח”כים, השרים והפקידים לדווח לציבור על פגישותיהם עם הלוביסטים.

קראו עוד בכלכליסט

בעת כהונת הכנסת ה־20 הבינו יותר ויותר גופים עסקיים שבמקום לכתת את רגליהם בעצמם במסדרונות הכנסת, עדיף להם לשכור לצורך כך לוביסטים. במיוחד כאלה שהיו קודם יועצי שרים, יועצים פרלמנטריים ואף בכירים בשירות הציבורי — ועברו לחברות לובינג או לאגפי הרגולציה בגופים גדולים כמו הבנקים. הלשעברים מכירים היטב את הכנסת והממשלה ויוכלו לקדם ביתר קלות את האינטרסים של שולחיהם אצל השרים, הח"כים והפקידים. גם הם, הלוביסטים, וגם הגופים שהם מייצגים, מרוויחים מכך כסף רב.

לוביסטים בכנסת
לוביסטים בכנסת צילום: מיקי אלון

לעומתם, הנגישות של אזרחים מהשורה אל נבחרי הציבור כמעט בלתי קיימת. לכן הזקנה במסדרון שהזכיר ב־1999 אהוד ברק אולי אינה אותה זקנה אבל היא עדיין במסדרון. לאזרח הקטן, הנאנק תחת הבירוקרטיה של הביטוח הרפואי, למשל, אין מי שבאמת ייצג אותו בכנסת. הח"כים מתקשים להתמודד עם כל הפניות אליהם, והלוביסטים יודעים טוב יותר לזכות בקשב שלהם.

 

זכותם של הלוביסטים לעבוד ולהתפרנס, אבל צריך להגביר את השקיפות בפעילותם ואת הרגולציה עליהם. יש להחיל את ההגבלות של חוק הלוביסטים לא רק על לוביסטים במשכן הכנסת, אלא בכל מקום, גם במשרדי הממשלה. וצריך להחיל את החוק לא רק על הח”כים אלא גם על השרים ועל פקידי הממשלה הבכירים ולחייבם לדווח באתר האינטרנט של הגוף שאליו הם משתייכים על הפגישותיו עם לוביסטים והאינטרסים שנידונו.

 

צריך גם להחמיר את הסנקציות על לוביסטים־מאכערים מהסוג שאליו השתייך, לפי תחקיר חדשות ערוץ 2 ששודר ב־2015, הכדורגלן לשעבר והפרשן דני נוימן, שנטען כי סידר אז ליזם, תמורת תשלום, פגישה עם מנכ”ל משרד התחבורה.

הכנסת הבאה צריכה להרחיב את חוק הלובינג. הבעיה היא שחלק מהח"כים מן הסתם לא ירצו לפגוע בסיכוי שהלוביסטים יסייעו להם אולי בעתיד למצוא עבודה אצל אחד הטייקונים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות