אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אנחנו רוצים להחזיר את אפריקה השקעות למה שהייתה לפני 15 שנה" צילום: רויטרס

"אנחנו רוצים להחזיר את אפריקה השקעות למה שהייתה לפני 15 שנה"

כך אמר הבוקר למחזיקי אג"ח אפריקה יהונתן ריס, נציגו של לארי מייזל - המעוניין לרכוש עם מייקל שטיינברג את דניה סיבוס ואפריקה מגורים: "לארי ומייקל התאהבו באורן הוד וברונן גינזבורג המנכ"לים של אפריקה מגורים ודניה סיבוס"

07.04.2019, 10:52 | יניב רחימי

"במונחים שלנו, העסקה שהצענו לכם היא לא עסקה גדולה. אנחנו מושקעים בגז ונפט בישראל, במוזיאון. ראינו את דניה סיבוס והיא חברה מדהימה. ההון האנושי הוא מה שמשך אותנו כאן. לא מצאנו כאן קרקעות מדהימות. גינזבורג הוא שחקן נשמה שנלחם על החברה. לארי ומייקל התאהבו באורן הוד וברונן גינזבורג המנכ"לים של אפריקה מגורים ודניה סיבוס", כך אמר הבוקר (א') יהונתן ריס, מנכ"ל קולרידג' שבבעלות לארי מייזל - הדברים נאמרו באסיפת מחזיקי אגרות החוב של אפריקה השקעות שהתקיימה הבוקר בתל אביב.  

קראו עוד בכלכליסט

בשבוע שעבר הגישו מייזל וחברת שטיינברג גרופ (של מייקל שטיינברג) הצעה משותפת לרכישת אפריקה ישראל להשקעות, שכוללת את דניה סיבוס ואפריקה מגורים. ההצעה כוללת הזרמה של 300 מיליון שקל תמורת 65% מאפריקה השקעות שתירשם למסחר כש-35% ישארו בידי המחזיקים. אפריקה השקעות תירשם למסחר כחברה חדשה. עוד במסגרת ההצעה - המחזיקים יקבלו את המזומן בחברה, כ-280 מיליון שקל נטו, וכן את התמורה שתתקבל ממכירת מפעיל כביש 6 ב-180 מיליון שקל. בנוסף יקבלו מחזיקי האג"ח 20% ממניות אפריקה מגורים בשווי כ-200 מיליון שקל. היקף ההצעה הוא כמיליארד שקל

התוכניות לעתיד

"אחד הדברים שאנחנו חושבים עליהם זה להכניס את דניה לארצות הברית. אנחנו רוצים להחזיר את אפריקה למה שהיא הייתה לפני 15 שנה. אנחנו רוצים לקחת את אפריקה חמש דרגות למעלה" אמר ריס באסיפה הבוקר והוסיף, "כרגע הקבוצה מתנהלת ללא בעל בית. החלום הרטוב של קבוצת קולריג' הוא להראות לקרנות הפנסיה שאפשר לעשות כסף גם במניות. זאת הסיבה שהלכנו על מבנה שמשאיר לנושים 35%. מעולם לא עשינו 'תספורת' ואנחנו גם לא באים לבקש מכם כסף. אולי אנחנו מפנטזים, אבל דניה ואפריקה יכולות להיות הטבע הבאה, ואולי לא".

"לנו מאוד חשובים הפסדי המס שיש למעלה. אנחנו רוצים את זה ורוצים לנצל את זה. גם ההפרדה המבנית בין דניה סיבוס לאפריקה מגורים חשובה לדעתנו להתפתחות של החברה. אנחנו באים מוכנים עם יותר ממתווה אחד כדי לפתור את הבעיה הזאת. מעולם לא רציתי חברה כמו שאני רוצה את אפריקה ישראל". ריס התייחס להצעה החלופית שהוגשה על ידי הנאמנים: "אני לא רוצה להיות במצב שאנחנו נכנסים פה להוצאות של מאות אלפי דולר על בדיקות נאותות, ואז אתם מחליטים למכור לעצמכם. ההצעה שלנו מחייבת בכפוף לבדיקת הנאותות", אמר בעניין זה.

ביקורת על המחזיקים

מנגד, עו"ד גיא גיסין המייצג ביחד עם עו"ד אופיר נאור את מחזיקי אגרות החוב של אפריקה, ציין באסיפה שהצעת המחזיקים לא מתחרה בזאת של מייזל, אלא משלימה אותה.  "כאשר באים להצביע, חשוב לנו שהמחזיקים ידעו מה האופציות שעומדות לפניהם. החשש שלנו זה מלוחות הזמנים והתהליכים כי לפי ההצעה שלכם הקלוזינג של העסקה כולו יכול להיות בעוד שנה. העסקה שלכם מאוד מעניינת, אבל יש לה מרכיב בדמות 20% ממניות אפריקה מגורים שוא תלוי באוויר".

הצעת המחזיקים מבוססת על מחיקת רוב החוב של החברה כלפיהם והפיכת הנושים לבעלי המניות של אפריקה השקעות. לפי ההצעה של המחזיקים, המזומן בקופת החברה יחולק לנושים ויוותר חוב של 235 מיליון שקל המובטח בשעבוד על חלק מנכסיה של אפריקה. גם התמורות בהצעה זאת מוערכות בכ-1.1 מיליארד שקל.

הצעת המחזיקים הוגשה על ידי הסדרות כו' ו-כז', אך זוכה להתנגדות מטעם הנציגות של סדרה כח'. באסיפה שהתקיימה היום, הנציג של סדרה כח', אדוארד קלר, הביע הסתייגות מההצעה. לטענתו רכיב החוב שנותר נמוך מדי, וכן העיתוי שבה פורסמה ההצעה, בסמוך לזאת של מייזל, בעייתית.

 

בתגובה לכך אמר ריס: "אנחנו רוצים מאוד את העסקה הזאת, אנחהו רואים בה שליחות ציונית". מהאמירות של נציגי מייזל השתמעה גם ביקורת כלפי המחזיקים - לדבריהם, הם הופתעו מההצעה של המחזיקים שפורסמה רק לפני מספר ימים ויתכן שהם לא היו מגישים את ההצעה אם היו יודעים מראש שהם מתחרים עם מחזיקי האג"ח.ביחס לפטור מתביעות הנכלל בהצעה אמר ריס שהרציונאל לכך נובע מהרצון של הרוכשים הפוטנציאלים לאפשר למנהלים לפתח את החברה ולא להיות במלחמות עם עורכי דין.

עם סיום הצגת ההצעה של מייזל הציג היועץ הכלכלי של הנאמנים, איציק עידן, בפני מחזיקי אגרות החוב ניתוח של התמורות בהצעה "ההצעה של מייזל ראויה והיא הכי טובה שהתקבלה עד כה. אנחנו מעריכים את ההצעה בשווי של כ-1.12 מיליארד שקל".

לארי מייזל, צילום: רויטרס לארי מייזל | צילום: רויטרס לארי מייזל, צילום: רויטרס

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות