אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אירופה שוקלת להטיל מכסים של כ-12 מיליארד דולר על ארה"ב צילום: בלומברג

אירופה שוקלת להטיל מכסים של כ-12 מיליארד דולר על ארה"ב

האיחוד האירופי שוקל הטלת מכסי תגובה על סחורות אמריקאיות - מתיקי יד ועד מסוקים - במסגרת הסכסוך סביב הסובסידיות שקיבלה בואינג. התוכנית מגיעה בעקבות איומה של ארה"ב להטיל מכסים של 11 מיליארד דולר על סחורות אירופיות כתגובה לתמיכה שקיבלה איירבוס

13.04.2019, 10:06 | שירות כלכליסט

האיחוד האירופי שוקל הטלת מכסי תגובה על סחורות אמריקאיות החל מתיקי יד ועד מסוקים, בשווי כולל של 10.2 מיליארד יורו (11.5 מיליארד דולר), במסגרת הסכסוך סביב הסובסידיות שקיבלה בואינג, כך מדווחת סוכנות הידיעות בלומברג.

קראו עוד בכלכליסט

התוכנית מגיעה בעקבות איומה של ארה"ב לתבוע 11 מיליארד דולר בנזיקין באמצעות מכסים שיוטלו על מוצרים אירופיים שונים, בתואנה שזוהי תגובה לתמיכה הממשלתית שקיבלה חברת איירבוס. שני המהלכים נובעים ממחלוקות בנות 14 שנה שנדונות בארגון הסחר העולמי, סביב תמיכה מעוותת-שוק שניתנה לשתי חברות ייצור המטוסים.

הנציבות האירופית, שהיא הזרוע המבצעת של האיחוד, תיארה את תוכנית התגובה - שמטרתה מוצרים אמריקאיים רגישים - בפני מומחי סחר של ממשלות המדינות החברות בגוש אתמול בבריסל, כך אמר פקיד האיחוד שנשאר בעילום שם. פגישה נוספת בנושא מתוכננת ל-15 באפריל.

ארגון הסחר העולמי יחליט בסופו של דבר מהו שיעור הנזיקין שלשני הצדדים מותר לתבוע בשני המקרים. בתשיעי באפריל, כינתה הנציבות את האומדן האמריקאי של 11 מיליארד דולר "מוגזם מאוד".

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, צילום: רויטרס נשיא ארה"ב דונלד טראמפ | צילום: רויטרס נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, צילום: רויטרס

ההתכתשות הטרנס-אטלנטית המחודשת בנוגע לסובסידיות לתעשיית המטוסים מעצימה את מתחי הסחר השוררים בין ארה"ב ואירופה, שהוגברו על ידי גישתו הפרוטקציוניסטית של דונלד טראמפ, ובמיוחד על ידי המכסים השנויים במחלוקת שהטיל על פלדה ואלומיניום מסיבות של ביטחון לאומי, ואיומו להטיל מכסים על רכבים מאותם שיקולים. המחלוקת מגיעה גם בעוד ששני הצדדים מתכוננים להיפגש כדי לדון בביטול מכסים על סחורות תעשייתיות שעליו הוסכם בשנה שעברה כחלק מהניסיון להימנע מהטלת המכסים על כלי רכב.

הסלמה במתחים המסחריים הטרנס-אטלנטיים תעלה את הסיכונים העומדים בפני הכלכלה העולמית, שכבר סובלת ממלחמת הסחר שמנהל טראמפ מול סין. בפוסט שפרסם בטוויטר בעשירי באפריל, כינה טראמפ את האיחוד "שותף סחר ברוטלי".

עד כה הטיל האיחוד מכסים נקודתיים על סחורות אמריקאיות בשווי 2.8 מיליארד יורו, בתגובה למכסים שהטיל טראמפ על פלדה, ואיים להטיל מכסים נוספים על סחורות בהיקף 20 מיליארד יורו, במידה ווושינגטון תגביל יבוא כלי רכב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות