אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

ועידת ניו יורק

איתי פלב: "יש פחות השקעות, אבל הסכום בכל אחת גדל"

השותף ב־KPMG הדגיש כי כל סטארט־אפ שיוצא לסבב גיוס צריך קודם כל להוכיח למשקיעים שבחר במודל עסקי רווחי שמתאים לתחום פעילותו

14.04.2019, 10:03 | עדי ברק

"סטארט־אפ הוא יצור מורכב. הוא עסק גלובלי שצריך צוות מחקר ופיתוח, צוות שיווק ושותף אסטרטגי לשיתופי פעולה. הוא צריך גם מערכות מתקדמות שייקחו אותו לשלב הבא, וכמובן - גיוס כספים", אמר בוועידה איתי פלב, שותף במערך מיסוי וטכנולוגיה בפירמת KPMG. "כדי לעשות זאת היטב, סטארט־אפ צריך להיות מסוגל לדברר את המסר שלו למשקיעים".

עוד ציין פלב כי "בהתבסס על מחקרים אחרונים שניתחנו, בשנים האחרונות מסתמנת מגמה שלפיה מספר ההשקעות הצטמצם, אבל הסכום המגויס בכל השקעה גדל והולך".

קראו עוד בכלכליסט

לדבריו, קיימים חמישה יסודות קריטיים שעליהם צריכה להקפיד כל חברה היוצאת לסבב גיוס או הנפקה ראשונה לציבור (IPO). הגורם הראשון הוא הקפדה על מודל עסקי רווחי. "אחרי שחברה משיבה למשקיעים על שאלות כמו 'מה מטרת הגיוס?', יהיה עליה להוכיח כי בחרה במודל העסקי המתאים לתחום פעילותה ולספק מדדים כמותיים שאותם ניתן יהיה למדוד מעת לעת. תוכנית עסקית של חברה מתחום הקמעונאות שונה בתכלית מחברה הפועלת בענף הציוד הרפואי למשל".

הטמעת מערכות פיננסיות ומערכות IT הן היסוד השני עליו מצביע פלב. "בניית מודל עסקי, מוצלח ככל שיהיה, זה לא מספיק. אף על פי שטבלאות אקסל נראות כפתרון קל וזול, החברה מוכרחה להטמיע מערכות כאלה מוקדם ככל האפשר על מנת לאפשר ניתוח נתונים באופן מהימן ובזמן אמת".

איתי פלב, צילום: אוראל כהן איתי פלב | צילום: אוראל כהן איתי פלב, צילום: אוראל כהן

שלישית, פלב מציע לתת את הדעת על מדיניות המס הנהוגה במדינה שאליה מעוניינים להיכנס. "יש נטייה לחשוב שהיבטי מס רלוונטיים רק לחברות רווחיות, אבל זה לא המצב", הוא טוען. "בנוסף, אסור לשכוח שחברות סטארט־אפ הופכות לגלובלית בשלב מוקדם יחסית במחזור החיים שלהן, ולכן עליהן להקפיד על מבנה מס יעיל וקביעת מדיניות מס נכונה. אם לא יעשו זאת", הוא מזהיר, "תזרים המזומנים ושווי החברה עלולים להיות מוערכים בחסר בעת הגיוס".

גורם משמעותי נוסף לדעתו של פלב הוא סידור טבלת בעלי המניות. "זה נושא שלרוב לא תופס את תשומת ליבם של היזמים והחברות, אבל רשימת בעלי המניות (ה־Cap Table) עלולה להיות מכשול לא צפוי בדרך להשלמת הגיוס", אמר.

פלב סיים את דבריו עם הגורם החמישי שנחוץ בטרם הנפקה — הקמתם של צוות יועצים ושל צוות פיננסי חזקים, אשר יסייעו לסגור את הפערים שמהם סובלות פעמים רבות חברות צעירות וקטנות השואפות להתרחבות גלובלית. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות