אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המוסדיים לא יאשרו ללפידות את השכר? ייקנסו ב־2 מיליון שקל צילום: שאול גולן

המוסדיים לא יאשרו ללפידות את השכר? ייקנסו ב־2 מיליון שקל

סעיף חריג בהסכם של אייל לפידות שיובא לאישור בעלי המניות: המנכ"ל הנכנס של שיכון ובינוי יזכה ל"פיצוי" של 2 מיליון שקל אם הקולגות לשעבר של מנכ"ל הפניקס יסרבו לאשר את חבילת שכרו הנדיבה. גם ליו"ר ולמנכ"ל היוצא צפויה מתנת חג

21.04.2019, 08:06 | רחלי בינדמן

אייל לפידות, המנכ"ל הנכנס של שיכון ובינוי, סידר לעצמו תעודת ביטוח למקרה שמנהלי כספי הפנסיה של הציבור יחליטו שלא לאשר לו חבילת שכר נדיבה בעלות של כ־20 מיליון שקל בשנה (שכוללת שכר שוטף, בונוס, וחבילת אופציות), לצד מענק חתימה חד פעמי של 2 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

בסעיף חריג מאוד, מבקשת שיכון ובינוי, שבשליטת נתי סיידוף (48%), לספק ללפידות תעודת ביטוח במקרה שבעלי מניות המיעוט - הגופים המוסדיים המנהלים את כספי הפנסיה של הציבור והקולגות לשעבר של לפידות עת כיהן כמנכ"ל הפניקס - יסרבו לאשר ללפידות את חבילת השכר, הם יצטרכו לממן לו (כפי חלקם בחברה) קנס של 2 מיליון שקל כ"פיצוי". לא ברור איך עובד המנגנון החוקי של הסעיף. כמו כן, החברה לא מתארת מה יעשה לפידות אם החבילה לא תאושר והאם יסכים לנהל מגעים על חבילת שכר מופחתת.

אנטרופי שוקלת בחיוב לאשר את תנאי התגמול

עלות השכר המבוקשת של לפידות תכלול שכר ברוטו בגובה 245 אלף שקל (עלות של כ־4 מיליון שקל בשנה). בנוסף, יהנה לפידות מ־4 מיליון שקל בונוס מקסימאלי, שכפוף לרווח שנתי של לפחות 100 מיליון שקל. זאת, כאשר ב־2017 עמד הרווח על 286 מיליון שקל וב־2018 על 616 מיליון שקל. החברה גם עדכנה שכבר ברבעון הראשון היא צפויה לרשום רווח לפני מס של 480 מיליון שקל, בגין עסקה גדולה שביצעה (מכירת מניות ADO), כך שגם ב־2019 צפוי לפידות להנות מהבונוס במלואו.

אייל לפידות, צילום: אביגיל עוזי אייל לפידות | צילום: אביגיל עוזי אייל לפידות, צילום: אביגיל עוזי

לבסוף, לפידות זכאי לחבילת אופציות בשווי הוגן של 64.5 מיליון שקל, לפי חישוב שביצעה חברת Pwc למשך חמש שנות הבשלתן. בחלוקה ל־5 שנות העסקה, מדובר בתוספת רכיב עלות שנתית של כ־13 מיליון שקל. מחיר המימוש של האופציות עומד על 7.5 שקלים, למול מחיר מניית שיכון ובינוי ערב אישור התנאים, שעמד על 8.9 שקלים, קרי הנחה של 16% על מחיר השוק. הסיבה לכך טמונה בעובדה שמאז החל המו"מ עם לפידות זינקה מניית שיכון ובינוי בכ־50%, כך שלפידות יצטרך בעיקר לשמור על התקווה שייצר ולמנוע ממחיר המניה ליפול חזרה. כאמור, שיכון ובינוי מבקשת להעניק ללפידות גם מענק חתימה של 2 מיליון שקל, שמחציתו מותנית בהשלמת תקופת כהונה בפועל של 12 חודשים. לפידות יהנה מדמי הסתגלות של שכר מלא במשך חצי שנה לאחר סיום תפקידו ויתחייב לתקופת אי תחרות שוות ערך למספר המשכורות המלאות שיקבל.

שיכון ובינוי חושפת בדיווח כי חברת הייעוץ אנטרופי, המספקת המלצות לגופים המוסדיים איך להצביע באסיפות של חברות ציבוריות, "שוקלת בחיוב אישור של תנאי התגמול". לפי שיכון ובינוי "גוף המייעץ לגופים המוסדיים מבין את הצורך של החברה והבעלים לבצע מהלך אסטרטגי של מינוי מנכ"ל בעל שיעור קומה זה, וישקול בחיוב את אישור תנאי התגמול הנדרשים למהלך. בין היתר, מתוך ציפייה לתרומה משמעותית לחברה שתהיה למנכ"ל הנכנס ולהשאת הערך לכלל בעלי מניותיה".

לא ברור עד כמה תשפיע המלצתה של אנטרופי על המוסדיים — חברות הביטוח הגדולות, בדגש על הראל, מגדל, כלל והפניקס (שעשויה להימנע מהצבעה, בשל העובדה שלפידות ניהל אותה בעשור האחרון). זאת, על רקע הוראה חדשה של ד"ר משה ברקת, הממונה על שוק ההון, שאוסרת לראשונה על מוסדיים להסתמך על המלצות חיצוניות באופן עיוור ומחייבת אותם לבצע אנליזה עצמאית לצורך אישור חבילות שכר.

משה לחמני, צילום: סיון פרג משה לחמני | צילום: סיון פרג' משה לחמני, צילום: סיון פרג

גם שכרם של משה לחמני ותמיר כהן יובא לאישור

 

בתוך כך, מבקשת שיכון ובינוי לאשר למנכ"ל היוצא משה לחמני, שנדחק הצידה לטובת מינוי לפידות, שכר בעלות של 12.2 מיליון שקל עבור שנת 2019. הסכום כולל שכר בעלות של מיליון שקל, חבילת אופציות בשווי 4.3 מיליון שקל ומענק חבילת פרישה בשווי של 5.74 מיליון שקל. לחמני כיהן במשך שש שנים כיו"ר שיכון ובינוי. עם רכישת השליטה בחברה באוגוסט אשתקד על ידי נתי סיידוף מידיה של שרי אריסון הוא מונה למנכ"ל, אלא שחבילת שכרו כלל לא הספיקה להגיע לאישור בעלי המניות, כשדירקטוריון החברה החליט להחליפו בלפידות. לא ברור מה יהיה התמריץ של בעלי מניות המיעוט לאשר כעת למנכ"ל סכום כה נדיב, בהינתן שהוא כבר מסיים את תפקידו ובהתחשב בפרשת השוחד הנחקרת בחודשים האחרונים בקרב בכירי החברה שרלוונטית לתקופה בה לחמני כיהן כיו"ר.

בנוסף, מתבקשים בעלי המניות לאשר ליו"ר החדש תמיר כהן שכר חודשי של 123 אלף שקל בחודש עבור 85% משרה, מענק חתימה של 3 משכורות, הוצאות מעבר לישראל בהיקף של עד 45 אלף דולר, מענק שנתי בסכום של עד 2.1 מיליון שקל וחבילת אופציות בשווי הוגן של 38.6 מיליון שקל. עלות שכרו תכלול שכר בעלות שנתית של 2.26 מיליון שקל, מענק חתימה של 340 אלף שקל, מענק של 2.2 מיליון שקל ואופציות בתחשיב שנתי של 7.7 מיליון שקל - ובסך הכל עלות שכר שנתית של 12.5 מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות