אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אני כמו זאב, אני הורג את החלשים והחולים בשביל מזון" צילום: Valentyn Ogirenko

"אני כמו זאב, אני הורג את החלשים והחולים בשביל מזון"

הכירו את איגור קולומויסקי - אוליגרך, מיליארדר ואחראי לבחירתו של נשיא אוקראינה הטרי. עכשיו, אחרי שברח לישראל הוא רוצה לחזור הביתה

23.04.2019, 16:17 | עדי ברק ודיאנה בחור ניר

הכירו את איגור קולומויסקי (56), האוליגרך והמיליארדר שאחראי לבחירתו של נשיא אוקראינה הטרי. הסיבוב האחרון של הבחירות לנשיאות במדינה המזרח-אירופאית התקיים שלשום, בין פטרו פורושנקו, הנשיא המכהן שקיווה לזכות בקדנציה שנייה, לבין וולודימיר זלנסקי, שמעולם לא ביטא את עמדותיו הפוליטיות בציבור וגרף 73% מההצבעות.

קראו עוד בכלכליסט

זלנסקי (41) הוא שחקן וקומיקאי מצליח שבערב השנה החדשה, במהלך שידור תוכנית טלוויזיה בכיכובו בערוץ הפופולרי 1+1, הודיע כי ישתתף במירוץ לנשיאות. בעליו של הערוץ שנתן לו את זמן המסך הוא קולומויסקי.

"קולומויסקי הוא אוליגרך, אוליגרכים נחשבים מבחינת השלטון כמו שהצליחו להגיע להון עתק בדרך חוקית יותר או פחות, מה שאופייני לתקופת פירוק ברית המועצות", מסביר צבי מגן לשעבר שגריר ישראל באוקראינה, ברוסיה, וחוקר במכון למחקרי לאומי. "הוא מחזיק ברשת טלוויזיה ולכן נחשב לבעל כוח והשפעה תקשורתית באוקראינה. חלק מהפעילות שלו היא מגננה מפני השלטון".

איגור קולומויסקי, צילום: Valentyn Ogirenko איגור קולומויסקי | צילום: Valentyn Ogirenko איגור קולומויסקי, צילום: Valentyn Ogirenko

קולומויסקי הקים בנק - אך הנשיא הלאים אותו

 

כל זמן שבנה את האימפרייה העסקית שלו, קולומויסקי, שמחזיק בשלוש אזרחויות - ישראלית, אוקראינית וקפריסאית - התרחק מאור הזרקורים. במהלך שנות ה-90 עסקיו של המיליארדר התרחבו לתחומים כמו טלוויזיה, מתכות, דלקים ובנקאות. באמצעות סדרת השתלטויות אלימות שביססו את המוניטין שלו כאחד האנשים המושחתים באוקראינה, הוא צבר הון שנאמד בכ-1.2 מיליארד דולר. בראיון שהעניק ל"פייננשל טיימס" ציין קולומויסקי כי התואר מחמיא לו. "אני כמו זאב", הוא אמר. "הורג את החלשים והחולים בשביל מזון".

לאחר שרוסיה סיפחה את חצי האי קרים ב-2014 ועוררה מהומות במחוזות המזרחיים של אוקראינה, קולומויסקי התמנה למושל מחוז מולדתו, דנייפרופטרובסק - לטענתו היתה זו פטריוטיות שדחפה אותו לתפקיד. כמושל, הוא הקים גדודי לחימה התנדבותיים כנגד רוסיה, משום שצבא אוקראינה לא הצליח להגן על המדינה.ימים ספורים לאחר מינויו, הנשיא היוצא פורושנקו פיטר אותו מתפקידו בטענה שהוא מנצל את מעמדו לקידום האינטרסים העסקיים שלו והופך את גדודי המתנדבים לצבאו הפרטי.

לטענת מקורביו של קולומויסקי, לאחר שפוטר ממשרת המושל, המיליארדר היה נחוש לנקום בנשיא. דחף זה התעצם לאחר שב-2016 פורושנקו הלאים את פרייבט-בנק, שקולומויסקי ייסד ב-1992 ושירת כמחצית מאוכלוסיית המדינה. הבנק הולאם לאחר שחקירה בנושא התנהלותו הצביעה על הונאה במימדים גדולים שהתפרשה על פני עשור - הרשויות מצאו חור של 5.5 מיליארד דולר במאזן הבנק. המהלך היה חלק מטיהור מגזר הבנקאות האוקראיני בהובלת קרן המטבע הבינלאומית, שהלוותה למדינה 3.9 מיליארד דולר. בתי משפט - ביניהם בית המשפט העליון של אנגליה - הקפיאו את נכסיו של קולומויסקי, והוא מיהר להמלט לישראל. עם זאת, בשבוע שעבר, עוד לפני ניצחונו של זלנסקי, פסק בית המשפט האדמניסטרטיבי של קייב כי העברת הבעלות על הבנק היתה לא חוקית.

נשיא אוקראינה היוצא פטרו פורושנקו והנשיא החדש וולודימיר זלנסקי, צילום: EPA נשיא אוקראינה היוצא פטרו פורושנקו והנשיא החדש וולודימיר זלנסקי | צילום: EPA נשיא אוקראינה היוצא פטרו פורושנקו והנשיא החדש וולודימיר זלנסקי, צילום: EPA

התמיכה בשחקן הטלוויזיה: הימור על הסוס הנכון

שמו של קולומויסקי הוזכר במהלך הקמפיין כמעט באותה התדירות בה עלה שמו של זלנסקי, רבים כבר מיהרו להכתיר אותו למנצח האמיתי של הבחירות. זאת אף על פי שזלנסקי וקולומויסקי מכחישים כל קשר ביניהם, שאינו נוגע לסדרת הטלוויזיה בכיכובו של זלנסקי.

תמיכתו - לכל הפחות באמצעות הבמה שנתן לזלנסקי - היתה משמעותית לחשיפתו ולגיוס אהדת ההמונים כלפיו: על אף שמועמדותו של זלנסקי הוכרזה רק בתחילת 2019, הרי שבפועל היו לו הרבה יותר מארבעה חודשים לשבות את ליבם של המצביעים האוקראינים. תוכנית הטלוויזיה שלו, "משרת העם", ששודרה בערוץ של קולומויסקי, עלתה לאוויר לראשונה ב-2015. בסדרה גילם זלנסקי מורה בבית ספר תיכון שהפך לנשיא אוקראינה, אחרי שסרטון וידאו בכיכובו בו הוא מתלונן על השחיתות של הממשלה הפך לויראלי. בסיום העונה הראשונה יצא סרט קולנוע באותו השם, ובהמשך - עונה שנייה. הצופים הריעו לזלנסקי. הם אהבו את דמות המורה הצנוע להיסטוריה שהתגלגל במקרה לשלטון, מבלי שהשינוי יהפוך אותו למושחת.

פורושנקו ותומכיו טענו כי זלנסקי לא היה בדיוק מועמד עצמאי - לא פנים רעננות ואותנטיות בזירה הפוליטית, והתריעו כי אם ייבחר, אוקראינה תשוב להישלט על ידי הקרמלין. ובכל זאת, האוקראינים התאגדו סביב זלנסקי מבלי באמת לדעת מי הוא או במה הוא מאמין.ייתכן שהמצביעים בילבלו בין זלנסקי לבין דמות המורה הצנוע מתוכנית הטלוויזיה, אולי חשבו אותו למי שאינו נגוע בשחיתות או שהיתה זו הצבעה אנטי-ממסדית. אפשר גם שהיתה זו לא יותר מבדיחה.

"התמיכה בזלנסקי היא הרבה מעבר להימור על הסוס הנכון - היא סוללת לקולומויסקי את הדרך לחזור הביתה, לאוקראינה", אומר אדם שפגש אותו לפני שנים אחדות, "יש לא מעט אוליגרכים כמוהו - לדוגמה לאוניד נבזלין - שחיים בישראל, לאחר שהסתכסכו עם פוטין ונרדפו על ידי השלטונות. הוא חי פה כמו דג מחוץ למים - השפה, התרבות והגינונים שלו לא לישראליים, ונראה שתוצאות הבחירות באוקראינה הופכות את התמונה עבורו".

עם זאת מגן מבקש להוסיף: "קולומויסקי הוא אמנם ממוצא יהודי, אבל הוא יצטרך מאוד להיזהר וחובת ההוכחה תהיה עליו. מדברים עליו כפטרונו של נשיא אוקראינה וככזה הוא עשוי להשלט בידי בעלי עניין זרים שתמכוח בו. הוא צעיר, קרוב למערב, בעל נטיות דמוקרטיות, וצעירים נוהרים אחריו - אבל זה לא מספיק כדי לייצב מצב כלכלי וכדי לנהל מדינה, ואת זה הוא יצטרך להוכיח. ההצבעה היא במידה רבה הצבעת מחאה כנגד פורושנקו שלא סיפק את הסחורה בחמש השנים האחרונות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות