אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"טיל אחד שישוגר לתל אביב יכול לסיים את החגיגה" צילום: אורן אהרוני

"טיל אחד שישוגר לתל אביב יכול לסיים את החגיגה"

המשלחות לאירוויזיון המשיכו להגיע לנתב"ג כמתוכנן. לדברי בכירים בענף התיירות, "עד כה לא היו ביטולים של הזמנות במלונות או של טיסות, אבל רק היום נוכל לדעת אם הלחימה בדרום באמת לא משפיעה"

06.05.2019, 06:52 | תומר הדר

הלחימה בדרום לא משפיעה על התיירות לישראל ולא נרשמו ביטולי הזמנות של חדרי מלון או טיסות, אך ייתכן שהבועה תתפוצץ ומהר — כך מדגישים גורמים בענפי התיירות והתעופה ששוחחו עם "כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

ההכנות לאירוויזיון, שיתקיים בתל אביב החל ב־14 במאי, נמשכות כרגיל וגם כאן אין סימן להשפעה של המצב הביטחוני על התחרות שתתקיים בעוד שבוע וחצי.

אתמול הוציאה לשכת מארגני תיירות נכנסת הודעה לפיה התיירות לישראל לא נפגעה. "לא התקבלו כל בקשות לביטולי הזמנות מחו"ל ולא דווח על תיירים שביקשו להקדים את חזרתם מישראל", נאמר בהודעת הלשכה. עם זאת, אתמול היה יום ראשון, יום שבתון באירופה ובארה"ב, כך שגם אם תיירים החליטו לבטל את הזמנתם הם לא יכלו לעשות זאת.

קובי מרימי, צילום: רונן אקרמן קובי מרימי | צילום: רונן אקרמן קובי מרימי, צילום: רונן אקרמן

לדברי מנכ"ל לשכת מארגני התיירות יוסי פתאל, "לפני כמה חודשים חווינו סבב דומה בו נורו כ־500 טילים, ובאותו זמן אף נערך המבצע של צה"ל להשמדת המנהרות בצפון. גם אז לא היו ביטולים או שינויים. מאי הוא חודש שיא בתנועת התיירים לישראל, ואנחנו מעריכים לאור ניסיון העבר, שכך גם יישאר. בדרך כלל סוכנים מחו״ל שואלים לגבי קבוצות שאמורות להגיע בעוד כמה חודשים, תיירים שאמורים להגיע בימים הקרובים כבר מחויבים לשימוש בכרטיסי הטיסה שרכשו ולא ימהרו לבטל".

פתאל הוסיף כי "אם יתאמתו ההערכות שהסבב הנוכחי יסתיים ביממה הקרובה, אנו מצפים שלא יהיו שינויים וכל מי שתכנן להגיע לביקור בארץ אכן יעשה זאת". את דבריו מחזק משכיר דירות airbnb שבחר שלא להיחשף. לדבריו, "לא רק שאנחנו לא חשים ירידה בביקוש ובהזמנות, אלא שהשנה אם מישהו יבחר לבטל הזמנה, יש תמיד יכולת למלא את מקומו בתוך כמה שניות על ידי שוכר אחר. אבל הביקוש לוהט ועד כה אין לנו ביטולים".

גם בנתב"ג לא נרשמו אתמול אירועים חריגים והמשלחות של המשתתפים באירוויזיון הגיעו כמתוכנן לנתב"ג וריכזו שם תשומת לב.

אולם האירוויזיון בגני התערוכה, צילום: אורן אהרוני אולם האירוויזיון בגני התערוכה | צילום: אורן אהרוני אולם האירוויזיון בגני התערוכה, צילום: אורן אהרוני

"טיולים הוסטו מהדרום"

גורמים בחברות התעופה הגדולות מסרו ל"כלכליסט" כי לא מורגש כל שינוי בעקבות הלחימה, לא בתנועת התיירים הנכנסים לארץ ולא במספר הישראלים היוצאים לחו"ל. לדברי מנכ"לית התאחדות סוכני הנסיעות חני סובול, "איננו רואים ירידה במכירות. התכונה לקיץ קיימת — אך כמובן שמוקדם לומר. הדבר העיקרי שעלול לגרום לישראלים לבטל נסיעה לחוץ לארץ הוא כמובן גיוס למילואים". עם זאת ציינה סובול כי "טיולים לדרום שונו כתוצאה מהמצב הביטחוני. במקום לנסוע לדרום, קבוצות של ועדי עובדים ופנסיונרים שינו מסלול. מעבר לכך, השבוע שבין יום השואה ליום העצמאות הוא תקופה לא קלה בענף, והעימות בדרום רק מוסיף".

באשר לשבוע הקרוב מדגישה סובול כי "לקראת יום העצמאות יש תנועת נוסעים לחוץ לארץ. הקהל הישראלי כבר לא נוסע רק ביולי אוגוסט. הוא למד שאם נוסעים אחרי פסח ולפני שבועות, ניתן למצוא דילים טובים בחוץ לארץ. ואנשים ערים לכך והם מנצלים את זה".

"תל אביב היא בועה עדינה"

"כולם מנסים לשדר אופטימיות, אך ברור להם שמדובר במצב עדין. טיל אחד שישוגר לתל אביב יכול לסיים את החגיגה ולמחוק לכולם את החיוך", מסר ל"כלכליסט" בכיר באחד המלונות. לדבריו, "נכון שכעת אין ביטולים מצד ישראלים או אורחים מחו"ל, אך הבה לא נמהר לשמוח. תל אביב היא בועה, אבל זו בועה עדינה שעלולה להתפוצץ. אם זה יקרה, אז תהיה קטסטרופה תדמיתית".

לדברי שרון אלון מנכ"ל רשת קראון פלאזה, "כרגע אנחנו לא רואים ביטולים אך כמובן שאנו זהירים. כי בעולם לא עובדים ביום ראשון. נראה מה יהיה מחר: בשעות הערב, שהן בוקר בארצות הברית, נהיה כמובן חכמים יותר". אלון הוסיף כי למלונות הרשת בתל אביב אמורים להגיע תיירי אירוויזון רבים, כ־80% מהם מחו"ל. כמו כן, יש לדבריו הרבה אנשי עסקים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות