אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שלח או לא שלח? מלחמת גרסאות בין רחמני לאיילון צילום: עמית שעל

שלח או לא שלח? מלחמת גרסאות בין רחמני לאיילון

בעל השליטה באיילון החזקות טוען כי שלח מכתב ובו דרישה לכנס אסיפה מיוחדת כדי להדיח את יו"ר הדירקטוריון, שלמה גרופמן. באיילון דיווחו לבורסה כי אין זימון כזה וממילא הדירקטוריון יזמן אסיפה כללית. רחמני מתעקש: המכתב נשלח פעמיים

07.05.2019, 08:00 | רחלי בינדמן

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

הסכסוך בין לוי רחמני, בעל השליטה בחברת איילון החזקות, לדירקטוריון החברה בראשות שלמה גרופמן עולה מדרגה. מה שהביא את הדברים לידי רתיחה השבוע הייתה החלטתו של רחמני להשתמש בסעיף 64 (א) של חוק החברות, המאפשר לבעל שליטה בחברה ציבורית לכנס על דעת עצמו אסיפה מיוחדת בחברה. זאת, לאחר שלשיטתו החברה התעלמה מדרישותיו החוזרות ונשנות לכנס אסיפה. 

קראו עוד בכלכליסט

ב־7 באפריל פנה רחמני לחברה בדרישה לכנס אסיפה מיוחדת, דרישה שתחילה לא נענתה. בהמשך פנה רחמני גם ב־20.4 וב־30.4 ודרש לכנס, ללא קשר, אסיפה שנתית, מכוח חוק החברות שקובע כי חברה ציבורית תכנס אסיפה שנתית לחידוש הכהונה של הדירקטורים בפרק זמן של 15 חודשים לכל היותר. מכיוון שהאסיפה האחרונה מסוג זה שקיימה איילון הייתה בינואר 2018, האסיפה לחידוש כהונת הדירקטורים אמורה היתה להתכנס עד ה־8 באפריל. אלא שגם פניות אלו, לטענת רחמני, לא נענו על ידי החברה עד ה־28.4.

בתאריך זה דיווחה איילון כי דירקטוריון החברה התכנס והחליט להיענות לדרישותיו של רחמני ולכנס אסיפה שנתית, שעל סדר יומה הדחת היו"ר המכהן שלמה גרופמן והחלפתו במועמד חדש מטעם בעל השליטה - אהרון פוגל, לשעבר מנכ"ל משרד האוצר ויו"ר מגדל. אלא שלאותו דיווח לא צורף זימון בפועל עם תאריך נקוב, שכן לטענת הדירקטוריון הוא שכר שירותיהם של שני יועצים משפטיים על מנת לנסח חוות דעת האם בכלל להיענות לדרישת רחמני. זאת, על רקע האיומים שלכאורה העביר בעל השליטה באיילון דירקטוריון ופגעו בתקינות הממשל התאגידי בחברה, כך שהחלפת הדירקטוריון בעת הזו עלולה להזיק לחברה.

הדירקטוריון ציין כי הוא בוחן אם ברשותו טיעונים לפנות לערכאות משפטיות ביחס לדרישת רחמני. אלא שלרחמני קצרה הסבלנות. מכיוון שעבר שבוע מאז ההודעה של הדירקטוריון כי יכנס אסיפה שנתית, וזימון אסיפה כזה לא יצא, החליט רחמני להשתמש בזכות המוקנה לו בחוק ולכנס את האסיפה על דעת עצמו. ביום ראשון שלח רחמני דרך בא כוחו עו"ד אפי אברמזון מכתב ליועץ המשפטי של איילון עו"ד ישראל מוסנזון, שבו הוא מפעיל את סמכותו לזמן אסיפה כללית ב־28.5. לטענת גורמים מטעמו של רחמני המכתב הגיע לחברה, אלא שנפל בו פגם טכני ולכן נשלח בשנית אתמול.

אלא שבאיילון משום בה בחרו לפרסם דיווח מידי, לפיו הפרסום ב"כלכליסט" על זימון האסיפה מצידו של רחמני שגוי וכי ממילא הדירקטוריון יוציא זימון אסיפה כללית לבקשתו. בהמשך הגיע לידי "כלכליסט" מכתב שנשלח על ידי בא כוח הדירקטוריון עו"ד עופר פירט אתמול בבוקר שמבהיר כי זימון אסיפה יצא בימים הקרובים וכי העיכוב הוא תולדה של השתתפות שניים מחשבת חברי הדירקטוריון, כולל היו"ר גרופמן, ב"מצעד החיים" בפולין. לא ברור האם המכתב ששלח רחמני ביום ראשון הגיע ליעדו ולמה יצאה הכחשה לכך מאיילון. גם לא מובן מדוע הדירקטוריון לא הודיע עד כה על מועד כינוס אסיפה שנתית - הן מדרישת חוק החברות לכינוס אסיפה כזו והן מכוח דרישת הבעלים.

כזכור, רחמני הורחק מתפקידיו כדירקטור בחברת איילון ביטוח ובחברת האם לפני חצי שנה, בלחץ רשות שוק ההון. כל שנותר לו הן מניות השליטה באיילון (67%), המקנות לו את הכוח להחליף מדי שנה את דירקטוריון החברה (למעט הדירקטורים החיצוניים). גרופמן והדירקטוריון האשימו את רחמני בניסיון להלך עליהם אימים, במטרה להתערב באופן לא תקין במתרחש בחברה. רחמני מצידו טען כי רצונו להדיח את גרופמן הוא שהביא את הדירקטוריון לצאת נגדו וכי כבר חצי שנה אין לו דריסת רגל במתרחש באיילון.

לוי רחמני , צילום: עמית שעל לוי רחמני | צילום: עמית שעל לוי רחמני , צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות