אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרקס ההבטחות של אלי כהן צילום: אוראל כהן

חשיפת כלכליסט

קרקס ההבטחות של אלי כהן

המגבלות החלות על שרים בתקופת הבחירות לא עצרו את המסע הקדחתני של שר הכלכלה והתעשייה בין עשרות ראשי רשויות ברחבי הארץ. כלכליסט חושף: כך נראה מנגנון הקידום האישי - מפיזור הבטחות להשקעה ועד סרטוני תעמולה בפייסבוק

10.05.2019, 19:37 | עמיר קורץ

אלי כהן הוא שר פעלתן מאוד. לדברי מקורביו, הוא טלטל את משרד התעשייה והכלכלה שאותו קיבל בתחילת 2017 ושהיה עד אז משרד רדום למדי. לאורך כהונתו הוא נהג לצאת לסיורים תכופים עם בכירי המשרד ברשויות המקומיות, להיפגש, לשמוע, לעזור בהסרת חסמים והקלות רגולציה, להבטיח הבטחות בדבר קידום התעשייה, התעסוקה והעסקים הקטנים ולפעול ליישומן. לשיטתו של כהן, זו ליבת העשייה שלו והוא "לא בא רק לחמם את הכיסא".

קראו עוד בכלכליסט

אלא שבתוך המשרד נשמעים כעת - בתקופת המו"מ להרכבת הממשלה החדשה, שיכריע אם כהן ימשיך בתפקידו - גם קולות שגורסים כי יותר מכל דבר אחר, כהן עסק לאורך הקדנציה בקידום פוליטי עצמי ובבניית כוחו בקרב ראשי רשויות ומועצות, רבים מהם מהליכוד, המפלגה שכולנו, מפלגתם של כהן ושל שר האוצר משה כחלון, עשויה להתאחד איתה בקרוב.

מלמעלה ועם כיוון השעון: שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן יורד לשטח ערב הבחירות. עם ראשי העדה הדרוזית במפגש בג מלמעלה ועם כיוון השעון: שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן יורד לשטח ערב הבחירות. עם ראשי העדה הדרוזית במפגש בג'וליס בסופו העלה כהן לאינסטגרם תמונה עם הכיתוב "מחזקים את כולנו"; עם ראש העיר קריית שמונה אביחי שטרן בקידום "בירת הפודטק"; עם ראש העיר כרמיאל משה קונינסקי בהכרזה כי יפעל להקמת אזור תעשייה חדש; עם ראש העיר רמת גן כרמל שאמה הכהן על הקורקינטים מלמעלה ועם כיוון השעון: שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן יורד לשטח ערב הבחירות. עם ראשי העדה הדרוזית במפגש בג

ההתנהלות הזאת של כהן לא נעצרה עם ההכרזה על הבחירות. גם בחודשים אלה הוא המשיך לקחת את בכירי המשרד לסיורים ופגישות עם ראשי מועצות וערים, ובמהלכם להבטיח הבטחות שונות להשקעה בתחומי תעשייה ותעסוקה. בנוסף מתארים הגורמים עלייה לרגל ללשכת השר, ערב הבחירות, של ראשי ערים ומועצות, שהעלו בעיות וצרכים - וכהן ניסה לספק פתרונות ולשחרר דברים שנתקעו או עוכבו.

בעיני גורמים במשרד, פעילות זו לא עולה בקנה אחד עם הוראות היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שלפיהן בתקופת בחירות "נדרשת רגישות גדולה בהפעלת הסמכויות השלטוניות", ויש מגבלות על מתן הבטחות מינהליות, התחייבויות לחלוקת הטבות או להקצאת תקציבים ספציפיים ועל תעמולת בחירות במסגרת סיורים רשמיים. "מתחייבת בעניין זה הקפדה דווקנית, על מנת למנוע חשש לעירוב תחומים בין שיקולים מיניסטריאליים לבין שיקולים פוליטיים־מפלגתיים בתקופת בחירות. בהקשר זה נודעת חשיבות רבה גם למראית פני הדברים".

השאלה היא האם בכך שהמשיך בתקופת הבחירות בפעילותו הרגילה הפר כהן את אותה זהירות מעירוב פעילות פוליטית במיניסטריאלית שעליה הורה היועמ"ש או שהדבר דווקא מבטא את נחישותו להמשיך בעבודת המשרד כרגיל. "אלי הוא סוס עבודה", אומר גורם במשרד המכיר את התנהלותו של כהן. "כשהכריזו על בחירות, בשונה מהרבה שרים, הוא לא אמר סטופ, אני אעשה רק פוליטיקה. הוא המשיך לעבוד ולרדת לשטח עם בכירי המשרד כמו שעשה כל הקדנציה. אז אפשר להניח ששני העולמות התחברו ביניהם".

את הדרך שבה עובד החיבור הזה מדגימים הסרטונים שבהם כהן מצטלם במהלך הפגישות עם ראשי הערים והמועצות, שמעלים אותם אחר כך לחשבון הפייסבוק שלהם. בסרטונים פונה השר לתושבי אותה עיר, מחמיא לעומד בראשה, וחוזר על הבטחותיו להשקיע בעיר ולהקים בה אזורי תעשייה ותעסוקה. ראש העיר או המועצה שזכה לביקור כמובן גוזר את הקופון הפוליטי שלו מהתושבים, וכהן רושם לעצמו עוד 'שלח לחמך'. פוליטיקה במיטבה - או במירעה - תלוי מי המתבונן.

מלמעלה ועם כיוון השעון: כהן מקבל את אות יקיר העיר קריית גת עם ראשי אינטל; כהן עם שוקי אוחנה ראש העיר צפת; כהן עם ראש המועצה המקומית מזכרת בתיה גבי גאון בצילום על רקע השטח שבו עתיד לקום אזור תעסוקה חדש מלמעלה ועם כיוון השעון: כהן מקבל את אות יקיר העיר קריית גת עם ראשי אינטל; כהן עם שוקי אוחנה ראש העיר צפת; כהן עם ראש המועצה המקומית מזכרת בתיה גבי גאון בצילום על רקע השטח שבו עתיד לקום אזור תעסוקה חדש מלמעלה ועם כיוון השעון: כהן מקבל את אות יקיר העיר קריית גת עם ראשי אינטל; כהן עם שוקי אוחנה ראש העיר צפת; כהן עם ראש המועצה המקומית מזכרת בתיה גבי גאון בצילום על רקע השטח שבו עתיד לקום אזור תעסוקה חדש

"הכסף אושר בדרג מקצועי"

אז כיצד נראו בחודשים האחרונים, בתקופת טרום־הבחירות, "ההקפדה הדווקנית" ו"הרגישות המיוחדת" של השר כהן? מבדיקה שערך "כלכליסט" עולה כי הוא נפגש עם מספר דו־ספרתי של ראשי ערים ומועצות מיום ההחלטה על הבחירות ב־24 בדצמבר ועד יום הבחירות ב־9 באפריל, במרבית המקרים בליווי אנשי משרדו, תוך שהוא נותן הבטחות השקעה שונות בשם המשרד או מצהיר על הכוונה לפתח אזור זה או אחר. בסביבתו של כהן מדגישים כי לא מדובר בהבטחות בעלמא שנשלפו בשל הבחירות, אלא בתוכניות וסכומים שאושרו בדרגים המקצועיים ועומדים בכל הכללים והנהלים.

הנה כמה דוגמאות: ב־25 בדצמבר, יום לאחר החלטת סיעות הכנסת על הליכה לבחירות, הגיעו השר כהן ובכירי משרד הכלכלה והתעשייה לסיור בפתח תקווה ולפגישה עם ראש העירייה הנכנס, איש הליכוד רמי גרינברג. "העסקים הקטנים והבינוניים הם מנוע הצמיחה המרכזי של הכלכלה, ואנו כאן כדי להעניק להם את התמיכה והסיוע שהם זקוקים להם כדי להצליח", מסר כהן לאחר הפגישה.

הפמליה המשיכה באותו היום גם למזכרת בתיה, שם נפגשה עם עוד ראש רשות חדש שזה עתה נבחר, ראש המועצה גבי גאון. במהלך הביקור התחייב כהן לקדם סיוע בהיקף 100 אלף שקל למועצה המקומית. הוא אף הצטלם ביחד עם גאון לסרטון שעלה לפייסבוק של האחרון, על רקע השטח שבו עתיד לקום אזור תעסוקה חדש. "האזור המקסים הזה אמור להיות אחד ממוקדי התעסוקה המרכזיים במרכז הארץ, שללא ספק יהווה אבן שואבת", אמר כהן. "אם אתם חושבים לבוא ולפתוח את חברת ההייטק שלכם, אז כאן במזכרת בתיה יש כל התנאים: תושבים מקסימים, ראש מועצה איכותי, מקצועי ונמרץ, וגם אנחנו במשרד הכלכלה והתעשייה נהיה כאן לקדם זאת".

ב־16 בינואר, על פי יומן הפגישות שמפרסם ראש העיר החדש של מעלות תרשיחא ארקדי פומרנץ, הוא נפגש עם השר כהן בשעות הבוקר בלשכתו בירושלים. באותו היום הגיע כהן להיפגש גם עם ראש עיריית ראשון לציון החדש רז קינסטליך. באותו שבוע אירח כהן בלשכתו את ראש מועצת עמנואל הרב אליהו גפני, וסיכם עמו, בין היתר, כי משרד הכלכלה יסייע בהקמת פארק תעסוקה חדשני בעיר.

כמו לרוב הביקורים והסיורים של השר כהן ברשויות המקומיות, גם לביקור שערך ב־5 בפברואר אצל ראש העיר צפת החדש שוקי אוחנה, הגיע כהן עם מנכ"ל המשרד שי רינסקי ועם סמנכ"ל המחוזות במשרד ריאד איברהים. רינסקי מכיר היטב את הזירה המוניציפלית מתפקידו הקודם כסמנכ"ל בחברה למשק וכלכלה של מרכז השלטון המקומי.

איברהים, תושב הכפר מע'אר, קודם על ידי כהן ב־2017 מתפקיד מנהל מחוז חיפה והצפון לתפקיד הבכיר של סמנכ"ל המחוזות, סמכויותיו הורחבו והוא אחראי על פעילות השטח של המשרד. לדברי גורמים במשרד, איברהים הוא איש אמונו של כהן ויד ימינו. "הקמב"ץ הפוליטי של השר, שעושה לו את העבודה בשטח ומארגן את הפגישות מול ראשי הרשויות, ואת הסיורים והכנסים".

בחזרה לצפת. במהלך הביקור אצל ראש העיר אוחנה, איש הליכוד שכהן תמך בו בבחירות המוניציפליות, הבטיח כהן כי המשרד יפעל לקידום פתיחת מפעל משמעותי אחד לפחות בצפת ולהקצאת 15 מיליון שקל לפיתוח אזור התעשייה בעיר. בסרטון שעלה לפייסבוק של ראש העיר, אומר כהן, המצולם ליד אוחנה, לתושבי צפת: "אנחנו הולכים לפתח כאן בקרוב את אזור התעשייה, לשם כך יש 15 מיליון שקל. תהיה פגישת עבודה נוספת כבר בחודש הקרוב. אנו נדאג להביא לכאן לא רק תעשייה אלא גם הייטק". בפרסומים בעיתונות המקומית בצפת הוצג לאחר מכן אוחנה כמי ש"עשה צעד ראשון לפיתוח העיר וגייס 15 מיליון שקל לפיתוח אזור התעשייה".

גורם בכיר בעיריית צפת אמר ל"כלכליסט" כי בעירייה הופתעו מהבטחת השר כהן בביקור להעביר 15 מיליון שקל, שנועדו גם לשדרוג ושיקום תשתיות אזור התעשייה הישן וגם להכשרת אזור התעשייה החדש שעתיד להיבנות בעיר. לדברי הגורם, "הביקור של השר בפברואר עזר לשחרר דברים שהיו תקועים פה הרבה זמן, והוא גם הפתיע אותנו עם הסכום הזה של 15 מיליון השקלים. לא ידענו על כך". הגורם הוסיף: "יש הרגשה שאלי כהן תומך בתעשייה פה יותר משרים קודמים. ראש העיר בצפת הוא מהליכוד וגם השר קשור לליכוד, אז ההתייחסות אחרת".

בסביבתו של כהן מדגישים כי 15 מיליון השקלים "זה לא כסף חדש שהובטח, אלא כספים שכבר אושרו ובעיריית צפת לא ניצלו אותם במשך שנתיים".

סמוך לאמצע פברואר הגיע גם ראש העיר עכו, איש הליכוד שמעון לנקרי, לפגישה בלשכתו של השר כהן בירושלים שבה נכחו גורמים מקצועיים מטעם משרד הכלכלה. במאי 2017, במהלך ביקור של כהן בעכו הוא הבטיח ללנקרי כי יפעל להקמת אזור תעשייה חדש במזרח העיר בשטח של כ־500 דונם כחלק מהסכם גג שחתמה עליו העירייה. גורמים ששוחחו עם "כלכליסט" מספרים כי בהמשך הדרך חלו עיכובים ונוצרו חסמים. לדבריהם, ועדה מקצועית שדנה בנושא אזור התעשייה בעכו הערימה קשיים לגבי הקצאת השטח. בעקבות זאת ראש העיר עכו ואנשיו הגיעו לכמה פגישות עם כהן ואנשי משרדו, ולמרות התקופה הרגישה ערב בחירות, ביקש כהן לפעול לשינוי החלטת הוועדה. בסביבתו של כהן אומרים כי מאחר שהשר ראה שהגורמים המקצועיים מעכבים את פיתוח אזור התעשייה בעכו, הוא "דפק על השולחן" ואמר: "מה זה שהוועדה מתכנסת פעם בשנה? תשנו את הנוהל לפעם בחודש".

לדברי גורם בכיר בעיריית עכו, "בעקבות הפגישה של ראש העיר עם השר סוכם שנפעל לשינוי הייעוד של השטח, שזה יהיה רק לתעשייה כך שנוכל לשווק את הקרקע בהקדם - כרגע 100 דונם - ולעמוד בכללים של משרד הכלכלה. זה צינור שנפתח עכשיו בזכות שר הכלכלה וגם בזכות משרד השיכון שהבין שבלי לשחרר את אזור התעשייה גם לא יהיו מגורים".

צילום עם השר על קורקינטים

ב־12 בפברואר הגיע כהן לרמת גן לפגישה עם ראש העיר הנכנס כרמל שאמה הכהן, לשעבר ח"כ בליכוד, שזכה לתמיכת כולנו בבחירות לראשות העיר. גם הפעם נלוו אליו בכירי המשרד, כולל המנכ"ל רינסקי, מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים רן קיויתי וריאד איברהים. כהן העלה לאינסטגרם שלו תמונה עם "ידיד ראש העיר הטרי של רמת גן" רוכבים על קורקינטים חשמליים - "מסיירים בעקבות החדשנות". בפגישה סוכם כי המשרד יקדם סיוע בהיקף כולל של 300 אלף שקל להקמת פורום עסקים קטנים ומינהלת עסקים קטנים בעיר.

יומיים אחר כך, ב־14 בפברואר, הגיע ראש העיר קריית שמונה הנכנס, אביחי שטרן, עם אנשיו, מלווה גם באנשי אלביט שביקשו להשקיע בעיר, למפגש עם השר כהן והנהלת המשרד. אחרי הביקור העלה שטרן לפייסבוק שלו סרטון, שבו השר כהן מחמיא לו בפניו ופונה לתושבי קריית שמונה: "אנחנו הולכים ביחד לבוא ולפתח את קריית שמונה ולקחת אותה לפסגות ולשיאים שהיא צריכה". הוא הצהיר כי בחודש הקרוב יפורסם מכרז שמשמעותו הפיכת קריית שמונה ל"בירת הפודטק" - יוזמה שקידם כהן עוד ב־2017 במטרה להפוך את קריית שמונה והאזור למוקד חדשנות בתחום המזון.

ב־26 בפברואר הגיע כהן יחד עם בכירי המשרד, ביניהם רינסקי, איברהים וגורמים מרשות ההשקעות ורשות החדשנות לפגישה עם ראש העיר כרמיאל החדש משה קונינסקי, שבו תמכה כולנו בבחירות. הפמליה יצאה לסיור באזור התעשייה הקיים, שבמהלכו עדכן כהן כי המשרד פועל כעת לסייע בקידום הקמת אזור תעשייה נוסף וחדש לכרמיאל. קונינסקי כתב בפייסבוק שלו לאחר הפגישה כי הוא שמח לבשר לתושביו ש"קיבלנו אישור לתמיכה ומימון הפורום לקידום עסקים קטנים ליזמים כרמיאליים, קיבלנו אישור לליווי ותמיכה במרכז העסקים העירוני, קיבלנו 800 אלף שקל להתייעלות אנרגטית, עלה לדיון וקיבלנו תאוצה משמעותית בנושא אזור התעשייה החדש שלנו. הנושא זוכה לסדר עדיפויות גבוה גם אצלנו וגם במשרד הכלכלה, ואני מקווה שבתוך כמה חודשים נוכל לשווק שטחים לתעשייה".

למחרת, ב־27 בפברואר, בועידת השלטון המקומי בגני התערוכה, שבה נשא נאום, נפגש כהן גם עם ראש העיר לוד יאיר רביבו, איש ליכוד מוכר, שחברי כנסת ושרי המפלגה מתארחים מדי שנה בסעודת המימונה שהוא עורך. בסוף פברואר הגיע כהן ביחד עם אנשי משרדו לביקור אצל ראש המועצה האזורית גוש עציון שלמה נאמן. במהלך הביקור סיכמו הצדדים, על פי פרסום באתר מועצת יש"ע, בין היתר על הקצאת קרקעות לחמישה מפעלים באזור התעשייה מגדל עוז, עריכת כנס לעסקים קטנים ובינוניים במקום, ביקור של המדען הראשי, והחשוב מכולם - קידום אזור תעשייה חדש, מעבר לאזור התעשייה שפותח לאחרונה.

חודש אחר כך, בסוף מרץ, המשיך כהן במסעותיו עם אנשי המשרד לפגישות עם ראשי ההתיישבות, ונפגש עם ראש העיר מעלה אדומים בני כשריאל, המכהן כיו"ר סיעת הליכוד במרכז השלטון המקומי, ועם אנשי העירייה ויזמים מקומיים. במהלך הביקור עדכן כהן כי בימים אלה מתבצעים תהליכים בוועדות התכנון להרחבת אזור התעשייה "מישור אדומים" בכ־500 דונם.

מלמעלה ועם כיוון השעון. כהן עם בני כשריאל ראש העיר מעלה אדומים; כהן עם רמי גרינברג ראש העיר פתח תקווה. לאחר הפגישה מסר: "אנו כאן כדי להעניק לעסקים הקטנים והבינוניים את התמיכה והסיוע"; כהן עם רז קינסטליך ראש העיר ראשון לציון מלמעלה ועם כיוון השעון. כהן עם בני כשריאל ראש העיר מעלה אדומים; כהן עם רמי גרינברג ראש העיר פתח תקווה. לאחר הפגישה מסר: "אנו כאן כדי להעניק לעסקים הקטנים והבינוניים את התמיכה והסיוע"; כהן עם רז קינסטליך ראש העיר ראשון לציון מלמעלה ועם כיוון השעון. כהן עם בני כשריאל ראש העיר מעלה אדומים; כהן עם רמי גרינברג ראש העיר פתח תקווה. לאחר הפגישה מסר: "אנו כאן כדי להעניק לעסקים הקטנים והבינוניים את התמיכה והסיוע"; כהן עם רז קינסטליך ראש העיר ראשון לציון

לצד ההתנחלויות, כהן לא מזניח גם את יישובי המיעוטים. ב־26 במרץ הוא ביקר ביישוב הדרוזי ג'וליס, שם נפגש עם מנהיג העדה הדרוזית מואפק טאריף וראשי מועצות נוספות מהעדה הדרוזית, והעלה לאינסטגרם תמונה שלו איתם כשהוא כותב: "ממשיכים לחזק את כולנו". למרות התעמולה הפוליטית לכאורה, והאיסור לשתף בה עובדי מדינה, מי שעוד מצולם בתמונה הוא איש משרד הכלכלה ומקורבו של כהן, ריאד איברהים.

ב־2 באפריל, שבוע לפני הבחירות, נסע כהן לשדרות ביחד עם ראש העיר מטעם הליכוד אלון דוידי כדי לחנוך מאפייה בעיר שנפגעה מרקטת חמאס ושופצה. כהן גם קיבל בשבועות שלפני הבחירות כמה אותות כבוד מראשי רשויות. כך, למשל, בתחילת ינואר קיבל מידי ראש העיר קריית גת אבירם דהרי, איש הליכוד, את אות יקיר העיר על תרומתו לקידום התעשייה בעיר ובפרט קידום השקעת הענק של אינטל. כעבור כמה ימים העניק לכהן גם ראש העיר נצרת עילית רונן פלוט, אף הוא איש הליכוד, תואר אזרחות כבוד של העיר בעקבות פתיחת 27 מפעלים בעיר בתוך שנתיים. באותו שבוע, אגב, הודיע משרד הכלכלה על מתן סיוע של 2 מיליון שקל להקמת שני מפעלים באזור התעשייה בעיר. בתחילת מרץ העלה כהן בפייסבוק פוסט ובו הודה לראש המועצה המקומית קריית ארבע אליהו ליבמן על קבלת "אות יקיר ההתיישבות".

"אני גאה בהישגי משרד הכלכלה"

חשוב לציין כי כהן "יורד לשטח" עם אנשי משרדו מרגע שמונה לתפקיד, ולאורך כל הקדנציה שלו ניתן לראות אזכורים למפגשים כאלה שבהם הוא הבטיח לקדם פיתוח של אזורי תעשייה ותעסוקה ולהקצות לכך תקציבים. באחד המקרים, כך על פי פרסום ב"חדשות 13" בספטמבר האחרון, התחייב כהן להקצות לעיריית אופקים 53 מיליון שקל לצורך הקמת אזור תעשייה בניגוד לנהלים, ללא אישורים ובניגוד לעמדת היועצת המשפטית של משרד הכלכלה בסביבתו של כהן אומרים כי מאז, בעקבות פעולותיו, כתב ההקצאה אושר.

גם יומן השר כהן שפורסם ב־2017 הראה כי הוא מקדיש זמן רב לפגישות עם ראשי רשויות, ואלה כנראה רק שניים לאנשי התקשורת והעיתונות שאותם הוא הרבה לפגוש. לא בכדי בהתכתבות הסוערת והבוטה שנחשפה לפני שנה וחצי בין מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד לכהן כתב לו באב"ד: "אתה עסוק בתקשורת והעצמה אישית כל הזמן. לא רק אני אומר את זה, אלא אנשי מקצוע שעבדו ועובדים איתך. זה השם שיצא לך".

לדברי גורמים בכירים במשרד הכלכלה, "חלק ניכר מהזמן של השר שלנו מוקדש לראשי מועצות, בקטע פוליטי. בחודשים האחרונים, למרות ההוראות של היועמ"ש שאוסרות להשתמש בפקידי המשרד ובסמכויות שלך כשר ולהבטיח הבטחות ערב בחירות, היתה פה רכבת של ראשי ערים ומועצות שהגיעה למשרד שלו, והשר יושב איתם ביחד עם צוות ההנהלה הבכיר, ומפזר הבטחות - לא בשמו, אלא בשם המשרד והתפקיד - וזה בעייתי. הוא גם לקח את אנשי ההנהלה הבכירים להסתובב איתו ברחבי הארץ ולהיפגש עם ראשי רשויות בתדירות גבוהה ובאופן שנראה לרבים פה מוגזם. לא הגיוני שחצי מההנהלה צריכה להסתובב עם השר כל הזמן ביישובים ברחבי הארץ ובאזורי תעשייה. במקום לנהל את המשרד, המנכ"ל מוצא עצמו מחזיק את היד של השר בסיורים שלמעשה בונים את הכוח הפוליטי שלו".

בסביבתו של כהן טוענים כי הדברים דווקא מעידים על עבודתו המאומצת, ירידתו לשטח ולפרטים, שנמשכה גם אחרי ההכרזה על הבחירות וגם כעת בזמן ממשלת המעבר. "השר מכיר את הנהלים וההוראות עד תום, כולל של היועמ"ש, ועומד בהם ללא חריגה במילימטר", אומר מקורב לכהן, "הרבה מהפגישות נקבעו לפני שנקבע מועד הבחירות, וגם עם הפגישות והסיורים שנקבעו אחרי ההכרזה על בחירות אין שום בעיה. זה מבחינתו חלק מהעשייה שלו וכל השאר זו רכילות זולה".

רכילות או לא, לא מעט גורמים במשרד גם מעידים על הסגנון האישי הבוטה של כהן. "הוא מאוד אימפולסיבי, אבל הוא גם יודע להתנצל אחרי כן. היו פה אנשים שנפגעו מהיחס שלו כלפיהם", אומר גורם אחד. ולדברי גורם אחר, "הוא יושב בישיבות הנהלה עם פנקס צהוב שבו הוא כותב את כל ההבטחות שלו ומנהל את הדיון באופן שכמעט גרם לחברי הנהלה לשים את המפתחות על השולחן. לא פעם הוא גער וצעק על מנהלים בכירים, מול כולם, השתלח בהם ורמס אותם. הוא עובר אחד אחד ושואל 'מה קורה עם זה', 'אני רוצה את זה עד מחר'. פעם בחודש יש אצל השר ישיבה על כל הנושאים לתקשורת וכל מי שלא מעביר כאלה, מקבל מייל זועף וטלפון מהמנכ"ל. בכלל, כל הנושאים מוצגים לשר דרך הפריזמה של האייטם לתקשורת, זה מה שבאמת חשוב לו".

בסביבתו של כהן, מדגישים כי "הוא דורש מהאנשים לבצע את המשימות ולעמוד בלוחות זמנים, ויש לו בעיה עם אנשים שלא עומדים בכך. זו לא קייטנה. הוא אדם תובעני ולא בא ללטף, אלא דורש עבודה, ביצועים, עשייה. כך הוא רגיל כמי שבא מהעולם העסקי. ויש מי שלא אוהבים לעבוד קשה".

השר אלי כהן מסר בתגובה לכתבה: "אני גאה בהישגי משרד הכלכלה תוך פיתוח חסר תקדים של אזורי תעשייה ושיא בשיווק קרקעות למפעלים חדשים. סיורים וביקורים בשטח נעשים באופן שוטף, לרוב בימי שלישי, במהלך שלוש השנים האחרונות, ללא קשר לבחירות. גם ביקורת של עובדים מתוסכלים לא תשנה את דפוס עבודתנו ונמשיך לפעול לפיתוח וחיזוק התעשייה בכל הכוח".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות