אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

ההכנסות מתיירות זניחות: אירוח האירוויזיון זה עסק יקר

המדינה המארחת את התחרות צריכה להתמודד עם עלויות גבוהות מאוד ובונה על הכנסות מתיירים - שבדרך כלל לא מכסות את ההוצאות האסטרונומיות. איזו מארחת היתה הבזבזנית ביותר? מי העדיפה לחסוך? וכמה יעלה האירוויזיון בתל אביב?

14.05.2019, 17:37 | ענבל עומר

תחרות האירוויזיון היא אירוע בינלאומי משמעותי, עם משמעויות החורגות מאלו המוזיקליות בלבד. מדובר בפסטיבל יוקרתי, אשר מהווה עבור המדינה המארחת אותו הזדמנות מצויינת לשווק את עצמה לתיירים ולחזק את תדמיתה בעולם. אבל - מחירם של היוקרה והכבוד שבאירוח אינו נמוך כלל; מרבית עלויות האירוע מוטלות על המדינה המארחת, ואלו הוצאות כבדות מאוד.

קראו עוד בכלכליסט

מקורות התקציב לאירוח האירוויזיון כוללים סכום התחלתי קטן יחסית - 6 מיליון דולר - שמעניק איגוד השידור האירופי למדינה המארחת עבור זכויות השידור. זאת, בעוד שעל פי הערכות עלויות האירוח כולן נעות בין 10 ל-20 מיליון יורו, ובדר"כ אף מתנפחות וחורגות מטווח זה.

עובד בכפר האירוויזיון בת"א, צילום: אי פי איי עובד בכפר האירוויזיון בת"א | צילום: אי פי איי עובד בכפר האירוויזיון בת"א, צילום: אי פי איי

באירוויזיון 2012, אותו אירחה אזרבייג'אן, נשבר שיא כאשר תקציב האירוויזיון עמד על כ-64 מיליון דולר. באזרבייג'אן היו חסרות התשתיות הנדרשות להפקת התחרות, ולשם כך בנתה המדינה אולם יוקרתי במיוחד עבור האירוע הגדול. ההוצאות האדירות הללו מכבידות על המדינה עד היום, גם משום שההכנסות מתיירים שנרשמו באותו אירוויזיון היו יפות יחסית - אך נמוכות מאוד ביחס לסכום ההשקעה, ועמדו על כ-11 מיליון דולר בלבד.

לעומת זאת, אירוויזיון 2016 שנערך בשבדיה ייזכר כאחד האירועים החסכניים ביותר אי פעם - אירוע רזה בעלות מינימאלית של כ-14 מיליון דולר. שנה קודם לכן השקיעה אוסטריה סכום של כ-30 מיליון דולר באירוח האירוויזיון; ב-2017 אוקרינה "התפרעה" עם תקציב של 34 מיליון דולר, ובאירוויזיון 2018 שנערך בליסבון ובו זכתה נטע ברזילי, הפיקה פורטוגל אירוע בעלות של כ-26 מיליון דולר.

גם באירוויזיון שנערך בימים אלו בתל אביב נרשמות הוצאות כבדות מאוד: על פי הערכות, התקציב הכולל של האירוע עומד על 130 מיליון שקל - כ-36 מיליון דולר - ואילו הצפי להכנסות ממכירת כרטיסים עומד על 20 מיליון שקל בלבד.

תגיות