אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קצא"א הישנה נכשלה במציאת מנכ"ל, כעת החדשה תנסה צילום: אוראל כהן

קצא"א הישנה נכשלה במציאת מנכ"ל, כעת החדשה תנסה

ל"כלכליסט" נודע שעם השלמת הקמת קצא"א החדשה נבחרה ועדת איתור למציאת מנכ"ל חדש. החברה הקודמת פעלה ללא מנכ"ל כשלוש שנים

16.05.2019, 08:13 | ליאור גוטמן

חברת קצא"א החדשה (קצא"א ב') הקימה בימים האחרונים ועדת איתור רשמית למציאת מנכ"ל חדש לחברה, כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

לפי הערכות במשק האנרגיה, ועדת האיתור תורכב מחברי דירקטוריון החברה לרבות היו"ר ארז חלפון, בשילוב שני דירקטורים מתוך החברה ומשקיף חיצוני. שני הדירקטורים המועמדים לחברות בוועדה הם מילי כהן ורפי דניאלי, ואת מקום המשקיף יתפוס עובד אגף החשב הכללי שבמשרד האוצר. בסביבת החברה טוענים שהמאמץ של ועדת האיתור יופנה למציאת דמות שמכירה היטב את עולם האנרגיה, עם ניסיון ניהולי ופיננסי בכיר.

יו"ר קצא"א הישנה והחדשה ארז חלפון, צילום: עמית שעל יו"ר קצא"א הישנה והחדשה ארז חלפון | צילום: עמית שעל יו"ר קצא"א הישנה והחדשה ארז חלפון, צילום: עמית שעל

קצא"א הוקמה בסוף שנות השישים כמיזם משותף של רפובליקת איראן וממשלת ישראל עם חזון להזרים דלקים מהמפרץ הפרסי ללקוחות בתחום אגן הים התיכון. כעשור לאחר ההקמה התרחשה המהפכה האיסלמיסטית והיחסים בין המדינות נותקו, מה שהותיר בישראל שלד של חברה, עם פעילות קיימת בתחומי הולכת דלקים ואחסונם.

עד לתחילת 2017 פעלה קצא"א הישנה – או בשמה הקודם חברת צינור אילת אשקלון – כאחת מזרועות האנרגיה של ישראל, כאשר זה כעשור וחצי היא גם הבעלים העיקריים של תחנת הכוח הפרטית דוראד, עם אחזקות של 37% ממניות התחנה, שלה היקף ייצור חשמל פרטי של כ־6% מכוח הייצור של חברת החשמל.

זה כשנתיים החברה עוברת שינוי, שהתעכב שוב ושוב בשל מחלוקת במשרד המשפטים כיצד בדיוק להעלים את הקשר שבין איראן ליישות המשפטית החדשה. עד שלפני כמה שבועות היא יצאה לדרך חדשה תחת שם חדש (קצא"א ב', או קו צינור אירופה אסיה), כאשר כמעט כל עובדי החברה ונכסיה הקודמים הועברו לידי החברה החדשה. כפי שנחשף לאחרונה ב"כלכליסט", החשכ"ל לשעבר שוקי אורן נבחר על ידי משרד האוצר לבצע את סיום פעולת החברה הקודמת, מבחינת חשבונאית ומשפטית.

לאחר שתהליך הקמת החברה החדשה הושלם, יוצא לדרכו גם הליך בחירת מנכ"ל חדש, זאת כאשר המנכ"ל הקודם אייל כהן עזב באוגוסט 2016 וועדת איתור לא הצליחה למצוא לו מחליף. בכוונת החברה לסיים את בחירת המועמד עד לראש השנה הקרוב, כלומר תוך כחמישה חודשים, מה שיאפשר לאשרו במשרדי הממשלה באופן רשמי כבר השנה ולסיים תקופה של יותר משלוש שנים בהן החברה מתנהלת – הן בתצורה הקודמת שלה והן בתצורתה החדשה – ללא מנכ"ל קבוע.

התוכנית היא להפוך את קצא"א ב' לחברה ממשלתית לכל דבר, זאת במהלך השנתיים הקרובות. חברה שכזו תוכל לעבוד תחת מטרה משותפת של פיתוח משק האנרגיה כפי שיכתיבו משרדי הממשלה. בשלב זה לא בטוח איזה מעטה סודיות יוחל על החברה, אם בכלל. בתצורתה המקורית קצא"א עבדה בלי להיות כפופה לחוק חובת המכרזים או לחוקי התכנון והבנייה, ועם הסתרה מלאה של הנתונים הכספיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות