אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דם באתרי הבנייה: 2 הרוגים בבני ברק ובפתח תקווה צילום: מד"א

דם באתרי הבנייה: 2 הרוגים בבני ברק ובפתח תקווה

באחת מ-3 תאונות העבודה שהתרחשו היום נרשם גם פצוע באורח בינוני בכרמיאל; כל התאונות נגרמו בשל נפילה מגובה. מתחילת השנה נהרגו 16 פועלי בניין ו-67 נפצעו - מהם 11 פצועים קשה. "קו לעובד": "בתאונה בבני ברק - תאונת העבודה הקטלנית הרביעית מאז 2017 המתרחשת באתרי בנייה של חברת אשטרום"

16.05.2019, 17:10 | דותן לוי

יום קשה של הרוגים ופצועים באתרי הבנייה: ב-3 תאונות שונות, שהתרחשו כולן בגוש דן, נהרגו שני פועלים ופועל נוסף נפצע באורח בינוני. כל התאונות נגרמו בשל נפילה מגובה - הגורם השכיח ביותר לתאונות בענף.

קראו עוד בכלכליסט

אתר הבנייה בפ"ת, צילום: מד"א אתר הבנייה בפ"ת | צילום: מד"א אתר הבנייה בפ"ת, צילום: מד"א

לפי מד"א, בשעה 14:12 התקבל דיווח במרחב ירקון על פועל שנפל מגובה של 5 קומות באתר בנייה ברחוב המגשימים בפתח תקוה. חובשים ופראמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי במקום וביצעו פעולות החייאה, בסופן נקבע מותו של גבר כבן 30. בשעה 15:45 התקבל דיווח נוסף על פועל שנפל מגובה של 3 קומות באתר בנייה בדרך ששת הימים בבני ברק. במקרה זה חובשים ופראמדיקים של מד"א אשר הגיעו למקום מצאו גבר כבן 30 עם פגיעה רב מערכתית ללא סימני חיים, ונאלצו לקבוע את מותו.

בתאונה נוספת, פועל בן 22 שנפל מגובה באתר בנייה באזור התעשייה של כרמיאל פונה לבית החולים בנהריה במצב בינוני, עם חבלות בגפיים ובגב.

לפי נתוני ארגון קו לעובד, מאז תחילת השנה נהרגו 16 פועלי בניין ו-67 פועלים נפצעו - מהם 11 פצועים קשה.

ישראל אסל, היועץ המשפטי של הפורום למניעת תאונות עבודה, אמר בעקבות התאונות: "הקטל בענף הבנייה נמשך. מתחילת שנת 2019 נהרגו 30 עובדים בתאונות עבודה, מתוכם 16 פועלי בניין. הגענו לכך נוכח ההפקרות של הקבלנים וגורמי האכיפה, שאינם עושים די בהגנה על העובדים הכי חלשים בחברה הישראלית.

"על משרד העבודה בראשות השר חיים כץ לסגור אתרי בנייה לתקופות ממושכת של 30 יום, על יחידת פלס בלהב 433 לחקור באזהרה בכירים שאצלם נהרגו פועלים ולפעול להגשת כתבי אישום פלילים. בלי פעולות אגרסיביות נגד הקבלנים נמשיך לקבור ולספור את פועלי הבניין".

ראש מטה הבטיחות בעבודה של התאחדות בוני הארץ, אלוף במיל' אייל בן ראובן, מסר: "מניעת תאונות עבודה קשות כמו האירועים של השעות האחרונות, היא בדיוק הסיבה לכך שהתאחדות בוני הארץ הכריזה אתמול על הקמת מטה הבטיחות בעבודה שלה. כל אירועי תאונות העבודה צריכים להיחקר ולהיבחן לעומק על ידי אנשי מקצוע, לצד החקירות שמבצעת המשטרה, במטרה להסיק מהם מסקנות וליישמן באתרי הבנייה - ויש לעשות את זה מיידית.

"מטה הבטיחות של התאחדות בוני הארץ, יפעיל, בין השאר, צוות מיוחד של אנשי מקצוע שיחל עבודתו שיחל בעבודתו בזמן הקרוב. אנו סבורים שללא ידע והבנה אמיתית של המתרחש באירועים הללו, לא ניתן יהיה להביא לשינוי תרבותי עמוק בענף. מטרת העל של המטה הינה שינוי התרבות הזה שיקרה עם ביצוע איסוף, ניתוח והפצת המידע על התאונות לקבלנים, ביצוע הכשרה והדרכה בהיקפים הרבה יותר גדולים ממה שנעשה עד כה, השקעות בטכנולוגיות שימנעו תאונות ועוד. אנחנו נעבוד קשה מאוד כדי שמספר הנפגעים מתאונות בענף הבנייה יצנח".

אתר הבנייה בבני ברק, צילום: מד"א אתר הבנייה בבני ברק | צילום: מד"א אתר הבנייה בבני ברק, צילום: מד"א

מ"קו לעובד" נמסר בתגובה לאירועים: "שני עובדים איבדו היום את חייהם במכונת ההרג שנקראת אתרי בנייה בישראל. היום בצהריים התרחשה תאונת עבודה קטלנית באתר בנייה ברחוב המגשימים בפתח תקווה, עובד זר, בן 44, אזרח סין, נפל מגובה של 5 קומות אל מותו. הפרויקט נבנה על ידי חברת בינוי פלוס בע"מ מקבוצת ששון חוגי. קצת מאוחר יותר התרחשה תאונה קטלנית נוספת כאשר עובד נפל מגובה של שלוש קומות באתר בנייה בדרך ששת הימים בבני ברק, ונהרג. הבנייה במקום נעשית על ידי חברת הבנייה אשטרום, וההרוג הוא עובד זר ממולדובה. זוהי תאונת העבודה הקטלנית הרביעית משנת 2017 המתרחשת באתרי בנייה של חברת אשטרום.

"בדו"ח האחרון של מינהל הבטיחות לשנת 2017, צויין כי שיעור התמותה בקרב כל 100 אלף עובדים זרים בענף הבנייה גבוה, ומאמיר ל-21.3%, לעומת שיעור תמותה נמוך יותר בקרב עובדים ישראלים ופלסטינים העומד על 7.8%. מכל התאונות, עד כה, נחקרה רק אחת על ידי יחידת פלס שהוקמה לחקירת תאונות עבודה. רשויות המדינה בכלל, ויחידת פלס בפרט, ממשיכות במדיניות 'אפס התרעה', שכמוה כאור ירוק לחברות קבלניות לכך שהן יכולות שלא לשמור על חיי העובדים שלהן. איש אינו נותן את הדין על חיי העובדים, ובשני המקרים הטראגיים שהתרחשו היום אין משפחה בארץ שתבוא לדרוש את הדין ולקבל תשובות על מות יקיריה. כך יוכלו הרשויות להמשיך ולהעלים עין".

תגיות