אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אי־הוודאות גררה את קרנות ההשתלמות להפסדים צילום: shutterstock

אי־הוודאות גררה את קרנות ההשתלמות להפסדים

הקרנות סיימו את חודש מאי בתשואה שלילית ממוצעת של 1.1%. אקסלנס סוגר את הטבלה עם תשואה שלילית של 1.41%. הלמן־אלדובי, שהזדנב אחריהם במשך השנה, מוביל בחודש מאי עם תשואה שלילית של 0.57%

17.06.2019, 14:43 | צלי גרינברג

מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין חזרה לתמונה ועמה חזרה גם אי־הוודאות לשווקים וחודש מאי השנה אופיין בירידות חדות. ירידות אלו השפיעו גם על קרנות ההשתלמות, שסיימו בתשואה שלילית ממוצעת של 1.1%, על פי בדיקת "כלכליסט". ראשות טבלת תשואות ההשתלמות נתפסה בחודש מאי על ידי בית ההשקעות הלמן־אלדובי, שהזדנב בארבעת החודשים האחרונים במחצית התחתונה של הטבלה, ובמאי הפך למוביל, למרות תשואה שלילית של 0.57%. 

קראו עוד בכלכליסט

 

 

"אחרי 4 חודשים של עליות, החלו ירידות השערים"

אמיר גיל, מנהל ההשקעות של הלמן־אלדובי, מסביר ל"כלכליסט" כי "חודש מאי אופיין בירידות שערים חדות באפיק המניות, שעמד בממוצע על כ־5% בשוק העולמי, ועל כ־2.3% בשוק הישראלי, בבחינת החברות הנמצאות במדד ת"א־125". לדבריו, "אחרי ארבעה חודשים של עליות בכל העולם, שנגרמו כתוצאה מהקלות כמותיות והבנה שמהלכי הצמצום ועליות הריבית הסתיימו, החלו ירידות שערים עם שובה של מלחמת הסחר, שיש הטוענים שתלווה אותנו עד הבחירות ב־2020 בארה"ב, עם אי־הוודאות שהיא מזמנת".

גיל הוסיף כי "גם היחלשות הנתונים הכלכליים ברחבי העולם תרמה לאי־הוודאות והביאה למימושים חדים, שפגעו בשוק המניות מחד ותמכו בשוק האג"ח, בעיקר הממשלתיות, מאידך. כדאי לציין עוד כי היכולת של הבנקים המרכזיים לאושש את הכלכלה די מוגבלת, כי משק הריבית הוא לא אפקטיבי ונמוך מאוד ביחס לאירועים קודמים, וגם זה תרם להגדלת אי־הוודאות. נראה שזה הולך ללוות אותנו בחודשים הקרובים".

מנהל ההשקעות של הלמן־אלדובי גם הסביר כיצד קרן ההשתלמות של בית ההשקעות רשמה את הירידה הנמוכה ביותר לעומת המתחרים. לדבריו, "התיק שלנו יחסית פחות נפגע בתחום המניות, אף שהחשיפה שלנו לא השתנתה בחודשים האחרונים, מפני שאנחנו יותר מוטים לשווקים סולידיים, כמו נדל"ן מניב ותשתיות. אנחנו לא חושבים שבתנודתיות הקיימת כיום זה נכון לעשות שינויים מחודש לחודש. אנחנו חושבים שצריך להיות באפיקים שפחות יושפעו מההאטה; אפיקים שהם יציבים יותר באופי ההכנסה שלהם, כמו הנדל"ן שציינתי, ופחות כאלה המתבססים על צמיחה ומתומחרים ביתר, כמו חלק מתחומי הטכנולוגיה והמסחר".

אלטשולר שחם עדיין מוביל בתשואות מתחילת השנה

בית ההשקעות אקסלנס סוגר את טבלת התשואות לחודש מאי 2019 עם תשואה שלילית של 1.41%. בית ההשקעות אלטשולר שחם, שהוביל את טבלת התשואות בארבעת החודשים האחרונים, נמצא בתחתית הדירוג של הקרנות הגדולות (המנהלות יותר מ־7 מיליארד שקל) בחודש מאי, עם תשואה שלילית של 1.35%. יש לציין כי תשואות כל קרנות ההשתלמות מתחילת השנה עדיין חיוביות, וכי אלטשולר עדיין מוביל את טבלת התשואות מתחילת 2019, עם תשואה מצטברת של 7.03%. בית ההשקעות מוביל גם את התשואות לשלוש שנים, עם תשואה מצטברת של 20.13%.

"כנראה שבאקסלנס קיבלו את המכה בתוך התיק"

מבית ההשקעות אקסלנס לא התייחסו למיקומם בטבלה, אך גורמים בשוק ההון מספרים ל"כלכליסט" כי "החשיפה שלהם למניות נמוכה יחסית ליתר בתי ההשקעות, מה שאומר שהם כנראה קיבלו את המכה בתוך התיק. ככל הנראה הם מנהלים את תיק ההשקעות שלהם בשיטת בחירת מניות של חברות בחו"ל, ולא באמצעות תעודת סל. כלומר מחזיקים ישירות במניות של חברות ולא במדדים, וזה יוצר תנודתיות מאוד גדולה בתיק, שהחודש, לאור הירידות החדות, גרמה למטולטלת התנודתיות להגיע מטה".

תגיות