אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משבר ה-737: בואינג שוקלת לשנות את שם המטוס צילום: Boeing

משבר ה-737: בואינג שוקלת לשנות את שם המטוס

מדובר בדגם חשוב ביותר עבור היצרנית, שהזמנותיו נעצרו מאז קורקע במרץ האחרון - בעקבות שתי תאונות שככל הנראה נגרמו מליקוי תוכנה; אם אכן ישתנה שמו, יהיה זה מהלך חסר תקדים ויתכן שגם חסר תועלת; הנוסעים מתמקדים במחיר הכרטיס, לא בדגם המטיס

18.06.2019, 13:48 | שירות כלכליסט
חקירת התרסקויות מטוסי ה-737 Max של בואינג נמשכת, והחברה מתקשה להתמודד עם הביקורת שהוטחה בה; בשלב זה, נראה שהתאונות נגרמו בשל ליקוי תוכנה. ה-737 Max הוא מטוס חשוב ביותר עבור בואינג, בהיותו דגם זול יחסית שפונה לחברות תעופה רבות; כדי לדחוף קדימה את מכירותיו, שוקלת בואינג פיתרון מפתיע: לבצע לו מיתוג מחדש.

קראו עוד בכלכליסט

"אנחנו מחויבים לעשות מה שנחוץ כדי להחזיר את המטוס לשימוש", אמר לסוכנות בלומברג גרג סמית, סמנכ"ל הכספים של ענקית התעופה. "אם זה אומר לשנות את שם המותג כדי לשמור עליו, אז נתייחס לזה. אם לא, נתייחס למה שעומד בראש סדר העדיפויות".

מטוס 737 מקס באוויר, צילום: Boeing מטוס 737 מקס באוויר | צילום: Boeing מטוס 737 מקס באוויר, צילום: Boeing

עם זאת, בבואינג הדגישו כי בשלב זה אין תכניות קונקרטיות לשינוי השם, וכי ההתמקדות היא בהשבת המטוסים לכשירות טיסה בטוחה. עדיין לא ידוע מתי רגולטורי התעופה ברחבי העולם יעניקו אור ירוק לחזרתם של מטוסי 737 מהדגמים הרלוונטיים לשמיים; המטוסים מקורקעים מאז מרץ, לאחר שתי התרסקויות שארעו בטווח של חמישה חודשים. מאז הקירקוע, לא קיבלה בואינג הזמנות חדשות לדגם זה, שנחשב לנמכר ביותר שלה כיום.

הרעיון של מיתוג מחדש של המטוס הגיע, ככל הנראה, ממקור לא שגרתי: ציוץ של הנשיא טראמפ שעלה עוד באפריל: "מה אני יודע על מיתוג. אולי כלום (אבל כן הפכתי לנשיא!), אבל אם הייתי במקומה של בואינג, הייתי מתקן את הבואינג 737 מקס, מוסיף כמה מאפיינים מעולים וממתג מחדש את המטוס עם שם חדש. אף מוצר לא סבל כמו זה, אבל שוב מה לעזאזל אני יודע?" כתב.

מיתוג מחדש - מה הטעם?

מיתוג מחדש של מטוס שסבל מיחסי ציבור גרועים בגלל התרסקויות יהיה צעד חסר תקדים; מטוסים אחרים שהיו מעורבים בסדרת התרסקויות מתוקשרות כמו ה-DC-10 של מקדונל דאגלס או הבואינג 727 בשנות השבעים והשמונים שמרו על שמם. הסיבה העיקרית היא כי חברות התעופה לא ישנו את התפיסה שלהן לגבי המטוס רק בגלל השם שלו, והנוסעים לרוב כלל לא מודעים באיזה מטוס הם עומדים לטוס. "מרבית האנשים אפילו לא יודעים אם הם טסים במטוס של בואינג או איירבוס", אמר לבלומברג חוקר התאונות שם מלמקוויטס. "מה שמעניין אותם הוא המחיר של הכרטיס".

מטוס ה-DC10. עבר מספר גדול של התרסקויות, אך שמר על שמו מטוס ה-DC10. עבר מספר גדול של התרסקויות, אך שמר על שמו מטוס ה-DC10. עבר מספר גדול של התרסקויות, אך שמר על שמו

זו אולי הסיבה שחברות תעופה כן שינו שם לאחר התרסקות. כך למשל חברת התעופה ווליוג'ט (ValuJet) מיתגה את עצמה מחדש ב-1997 תחת השם איירטראן לאחר התרסקות מתוקשרת של אחד המטוסים שלה שנה קודם לכן.

מנכ"ל בואינג, דניס מולנברג, הודה כי ייקח לחברה זמן לזכות מחדש באמון הנוסעים, אך הוסיף כי לאחר שיאושר לחזור לשימוש המטוס יהיה בין הבטוחים ביותר בעולם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות