אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שחקן החיזוק של אלשטיין: "הוא השקיע כאן הרבה כסף, אין לנו כוונה לברוח" צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

שחקן החיזוק של אלשטיין: "הוא השקיע כאן הרבה כסף, אין לנו כוונה לברוח"

הידלדלות שורות ההנהלה באי.די.בי גרמה לבעלים להזעיק את מתיאס גייבירונסקי, בכיר מאירסה, כדי לנהל את המגעים מול בעלי האג"ח. גייבירונסקי הוביל ביום חמישי את הפגישה עם דן אבנון, נאמן אג"ח ט'. שולם לפידות, מנכ"ל אי.די.בי הפורש, בלט בהיעדרו

23.06.2019, 06:58 | גולן חזני

העובדה שבכירי אי.די.בי, בראשם המנכ"ל שולם לפידות, נוטשים אותו גורמת לאדוארדו אלשטיין להזעיק שחקני חיזוק מהחברות הזרות שלו. ל"כלכליסט" נודע כי אלשטיין הזעיק את מתיאס גייבירונסקי (Matías Iván Gaivironsky), סמנכ"ל הכספים של אירסה שבשליטתו, לנהל את המגעים מול מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פתוח שלהם היא חבה מיליארד שקל. עוד נודע ל"כלכליסט" כי גייבירונסקי הוביל ביום חמישי האחרון את הפגישה עם נאמן אג"ח ט' דן אבנון, מנכ"ל הרמטיק. לצד סמנכ"ל הכספים של אירסה, שנסחרת בארה"ב ובארגנטינה, הגיעו מטעם אי.די.בי גם היועמ"ש אהרון קאופמן וסמנכ"ל הכספים גיל קוטלר שהודיע על פרישה ומעבר לקבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה. מי שבלט בהיעדרו מהפגישה היה המנכ"ל הפורש, לפידות.

קראו עוד בכלכליסט

העובדה שאלשטיין הזעיק את גייבירונסקי מעידה על הדחיפות שהוא רואה בהסדרת היחסים מול נושי אי.די.בי פתוח ודסק"ש, וכן על הצורך שהוא רואה לחזק את אי.די.בי ודסק"ש עם פרישתם של לפידות וקוטלר. גייבירונסקי (44) משמש כסמנכ"ל הכספים של שתי החברות הגדולות שבשליטת אלשטיין, אירסה בתחום הנדל"ן וקרסוד בתחום החקלאות, ופועל ככל הנראה גם בדולפין הפרטית שדרכה מחזיקה אירסה בשליטה באי.די.בי. הוא נחשב לאיש כספים קשוח ובישיבה מול אבנון אמר: "השקענו כאן הרבה כסף. אין לנו כוונה לברוח". אבנון הבהיר כי המחזיקים מצפים להזרמת הון של אלשטיין לאי.די.בי פתוח, שהידרדרה לשווי נכסי שלילי של מאות מיליוני שקלים. הוא דרש מאנשיו של אלשטיין שדולפין תזרים 280 מיליון שקל מיידית לאי.די.בי – 15% מהחוב של דולפין לאי.די.בי - במסגרת עסקת ההפרדה מדסק"ש.

אדוארדו אלשטיין. להוט למחוק מהמסחר את נכסים ובניין, צילום: עמית שעל אדוארדו אלשטיין. להוט למחוק מהמסחר את נכסים ובניין | צילום: עמית שעל אדוארדו אלשטיין. להוט למחוק מהמסחר את נכסים ובניין, צילום: עמית שעל

ככל הידוע, אלשטיין איננו מעוניין לבצע את המהלך בשלב הזה. עוד דורשים המחזיקים ייצוג של משקיף בדירקטוריון, דרישה שגם לה אלשטיין מתנגד, אם כי בפגישה, ככל הידוע, לא מסרו נציגיו את עמדת החברה ושמרו אותה לשלבים יותר מתקדמים. היום אי.די.בי אמורה לפגוש את נאמני סדרות האג"ח האחרות, יוסי רזניק מרזניק־פז־נבו ורם קצב ממשמרת. בהמשך השבוע ייערכו פגישות נוספות עם הנאמנים, הפעם יחד עם נציגי המחזיקים הגדולים באג"ח של החברה, בעיקר קלירמרק, פסגות ומיטב דש. היום או מחר יכנסו הנאמנים במקביל אסיפות מחזיקים כדי להעביר להם דיווח על הפגישות ולהחליט על נקיטת אמצעים מול החברה, כולל פנייה לבית המשפט לעצירת תשלומים לנושים.

אלשטיין טוען, במידה רבה של צדק, כי עד היום עמדה אי.די.בי בכל התשלומים למחזיקי האג"ח שלה, אבל את הטענה הזו השמיע ב־2012 גם נוחי דנקנר, בעל השליטה הקודם בקבוצה, שיושב כיום בכלא על הרצת מניות. מחזיקי האג"ח פנו אז לבית המשפט שהחליט לראשונה כי גם חברה שמצויה ב"אזור הדמדומים" נתונה לאפשרות של הכרזה כחדלת פירעון בבית המשפט, דבר שמאפשר השתלטות של הנושים עליה.

במקביל הודיעה נכסים ובניין, החברה־הבת של דסק"ש ששתי הודעות שלה היו חלק מהגורמים להתקוממות של מחזיקי האג"ח באי.די.בי ודסק"ש, כי היא נסוגה, זמנית לפחות, מרכישת קרקע בניין הליפסטיק בניו יורק ואת זכויות ההחכרה של אירסה במגדל, ומעלה את מחיר המניה בהצעת הרכש לרכישת חלקו של הציבור בנכסים ובניין. ביטול עסקת בניין הליפסטיק נחשף ב"כלכליסט" ביום חמישי.

דסק"ש פרסמה בתחילת החודש הצעת רכש לאחזקות הציבור ((31%) בנכסים ובניין כדי למחוק אותה מהבורסה. בהצעה הראשונה עמד המחיר בהצעה על 333 שקל למניה שבידי הציבור, המשקף תמורה כוללת של 653.7 מיליון שקל. כעבור שבוע עלה המחיר ל־360 שקל למניה (707 מיליון שקל), וביום חמישי הוקפץ המחיר שוב ל־390 שקל למניה, 12.5% מעל מחיר הפתיחה באותו יום ותמורה כוללת של 765.6 מיליון שקל. העלאת המחיר מצביעה על הלהיטות של אלשטיין למחוק את החברה מהמסחר, וציבור בעלי המניות חושש שמדובר בצעד שנועד לאפשר לו לבצע עסקאות בעלי עניין. בית ההשקעות פסגות שמחזיק ב־6.82% מנכסים ובניין, ומהווה בלוק חוסם להצעת הרכש, כבר הודיע לאלשטיין כי גם אם יסכים להצעת הרכש, יהיה זה בתמורה להתחייבות שלו שכל עסקת בעלי עניין תקוים רק באישורם של בעלי האג"ח בנכסים ובניין ודסק"ש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות