אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גיורא ענבר מאותת לאלשטיין: פירעון החוב גובר על האינטרס שלך צילומים: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

גיורא ענבר מאותת לאלשטיין: פירעון החוב גובר על האינטרס שלך

ענבר, המכהן כדח"צ באי.די.בי פתוח, שיגר מכתב חריג לבעל השליטה אדוארדו אלשטיין שבו הודיע כי בכוונתו לשכור יועץ משפטי ויועץ כלכלי חיצוניים. בכך מבהיר ענבר כי במצבה הנוכחי של החברה, האינטרסים של הדח"צים ושל בעל השליטה שונים

26.06.2019, 06:55 | גולן חזני

הצרות של אדוארדו אלשטיין מחלחלות לתוך דירקטוריון אי.די.בי פתוח שבשליטתו. ל"כלכליסט" נודע כי גיורא ענבר, המשמש כדירקטור חיצוני בחברה מ־2013 (אז נשלטה על ידי נוחי דנקנר) ומכהן כיו"ר ועדת הביקורת של אי.די.בי פתוח, שיגר אתמול מכתב חריג לאלשטיין, שמכהן כיו"ר הדירקטוריון. במכתב הודיע ענבר כי בכוונתו לשכור את שירותיהם של יועץ משפטי חיצוני ויועץ כלכלי חיצוני, על מנת שיוכל להיעזר בהם לקראת ההתמודדות הצפויה עם האתגרים שעומדים מול החברה. ענבר ביקש מאלשטיין אישור לכך שאי.די.בי פתוח תישא בשכרם של היועצים. ענבר נקב בשמו של עו"ד רונן מטרי כיועץ המשפטי שבכוונתו לשכור.

קראו עוד בכלכליסט

אופוזיציה לאלשטיין בתוך הדירקטוריון

על פניו, מדובר בצעד טכני בלבד, אולם למעשה ענבר הודיע לאלשטיין שהאינטרסים שלו כבעל שליטה שונים מאלו של הדח"צים. במילים אחרות, ענבר אמר לאלשטיין שמרגע זה האינטרסים שלו והפעולות שלו נתפסות על ידו ככאלו שנועדו לשמר את שליטתו בחברה, בשעה שעל הדח"צים מוטלת המלאכה לדאוג לחברה ולוודא שתעמוד בפירעון החובות שלה. כלומר, האינטרס של החזר החוב, מבחינת הדח"צים, גדול יותר מהאינטרס שאלשטיין יישאר בעל שליטה.

ככל הנראה, ענבר החליט לנקוט בצעד זה בעקבות קשר שנוצר עם מחזיקי האג"ח של החברה, להם היא חייבת כ־2.2 מיליארד שקל, וכן מתוך חשש שיהיה חשוף לתביעות עתידיות במקרה שאי.די.בי פתוח תיקלע למצב של חדלות פירעון ולא תעמוד בהחזר חובותיה. ייתכן שברקע המהלך עומד גם חוק חדלות פירעון החדש, שייכנס לתוקף ב־15 בספטמבר השנה. לפי חוק זה, על דירקטורים בחברות להתריע על סכנות ולהגיב להן גם כשהחברה נמצאת בסביבת חדלות פירעון ולא רק במצב של חדלות פירעון ממשית. מרגע שהחוק ייכנס לתוקף, החשיפה המשפטית של ענבר ושל הדירקטורים האחרים בחברה ובחברות במצב דומה, עולה דרמטית.

המשמעות מבחינת אלשטיין היא שענבר מסתמן כאופוזיציה בדירקטוריון. ייתכן שענבר גם יחליט בהמשך לנקוט בצעדים אקטיביים יותר, כמו להעלות בפני הדירקטוריון הצעה למכירת השליטה באי.די.בי פתוח, או מכירת מניות השליטה בכלל ביטוח. כיום אי.די.בי פתוח מחזיקה ב־40% ממניות חברת הביטוח (20% באופן ישיר והיתר במסגרת עסקאות החלף). אלשטיין עדיין ממתין להיתר שליטה מהממונה על שוק ההון משה ברקת ועל כן בינתיים הוא נמנע ממכירת השליטה בכלל.

מחזיקי האג"ח ייפגשו בדרך להסדר חוב

לפי דו"חות הרבעון הראשון, לאי.די.בי פתוח הון עצמי שלילי של 444 מיליון שקל ושווי נכסי נקי שלילי של 324 מיליון שקל, שבינתיים העמיק ל־440 מיליון שקל. רואי החשבון של החברה התריעו בדו"חות האחרונים כי היכולת של אי.די.בי לפרוע את יתרת חובותיה, תלויה, בין היתר, בעיקר במזומנים שתקבל מקרן דולפין הפרטית של אלשטיין — שרכשה מאי.די.בי את דסק"ש וקיבלה הלוואת מוכר של 1.87 מיליארד שקל. מנגד, אלשטיין, שהזרים עד כה לאי.די.בי פתוח 2.3 מיליארד שקל, טוען שהחברה יכולה לעמוד בפירעון של החובות שלה.

אתמול נחשפו ב"כלכליסט" דברים שאמר אלשטיין בפגישה עם אנשי בית ההשקעות פסגות, לפיהם אין בכוונתו להזרים עוד כסף לאי.די.בי פתוח וכן שהוא מתכנן עסקת בעלי עניין נוספת שבמסגרתה דסק"ש תרכוש מהחברה־הבת נכסים ובניין את החברה־הנכדה גב ים. בעקבות הדברים, סדרה ט', שהיקפה כמיליארד שקל, ירדה ב־4% והתשואה עליה הגיעה ל־30%. ביום שני הקרוב יערכו ארבע אסיפות אג"ח של הסדרות השונות של אי.די.בי, שבהן ישמעו המחזיקים דיווחים מנציגי החברה אודות מצב עסקיה, ולאחר מכן יקיימו דיון בשאלה אם יש צורך לנקוט פעולות להגנה על זכויותיהם. בין היתר ידונו יעסקו בשאלות אם למנות נציגות, יועץ כלכלי ויועץ משפטי לקראת מאבק בחברה. סדרה ט' וסדרה יד', שהיקפה עומד על כמיליארד שקל גם כן, צפויות לנהל את המאבק יחד. האסיפה הזו היא למעשה ירייה ראשונה בדרך להסדר חוב, אולם לא ידוע אם בית המשפט יספק למחזיקים את מבוקשם ויחייב את אלשטיין להכניס נציג שלהם לדירקטוריון אי.די.בי פתוח או לממש סעיף בהסכם עם דולפין, שיאפשר לחברה לקבל מהקרן 280 מיליון שקל באופן מיידי.

מימין: יו"ר ועדת הביקורת של אי.די.בי פתוח גיורא ענבר ובעל השליטה אלשטיין, צילומים: אוראל כהן מימין: יו"ר ועדת הביקורת של אי.די.בי פתוח גיורא ענבר ובעל השליטה אלשטיין | צילומים: אוראל כהן מימין: יו"ר ועדת הביקורת של אי.די.בי פתוח גיורא ענבר ובעל השליטה אלשטיין, צילומים: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות